Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Tigra 1.4 Z14XEP - Wykres pracy sond lambda

03 Wrz 2019 06:46 162 5
  • Poziom 7  
    Witam. Kupiłem auto Tigra 1.4 twintop z błędami: P0135 i P0130. Czyli błąd pierwszej sondy i jej grzałki. W aucie była wkręcona uniwersalna. Zamówiłem sondę, dostałem zamiennik Pierburg. Po wymianie, po 30km błąd powrócił.

Posiadam odbiornik OBD2 i program torque. Sprawdziłem wykresy sond i wyglądają dziwnie.

Pierwsza sonda przed katalizatorem:

Druga sonda za katalizatorem, przy przegazowaniu:

Druga sonda podczas jazdy:

Okazało się że dla mojego Vin są w katalogu 4 rodzaje sond:

I tu pytanie: czy źle dobrana pierwsza sonda może powodować takie wykresy? Druga wskazuje na dużą ilość tlenu, czyli ubogo?.
    Szczelność dolotu sprawdzona, wydechu też. Przepływomierz podmieniałem, to samo. Świece nowe. Auto czasem zachowuje się, jak by wypadał zapłon na wolnych, wibruje i bulgocze, ale ciągnie równo, za ubogo? Lokalni mechanicy robią dziwne miny jak pytam o wykres pracy sond. Logiczne było by kupić seryjnie montowaną sondę, co siedziała w oryginale. Proszę o sugestie i wyciągnięcie mnie z ewentualnego błędnego rozumowania. Pozdrawiam.
  • Moderator Samochody
    Wygląda mi to na niskie ciśnienie paliwa.
  • Poziom 7  
    szymitsu21 napisał:
    Wygląda mi to na niskie ciśnienie paliwa.

Dzięki za zainteresowanie. Jutro zmierzę ciśnienie na listwie.

Dodano po 4 [godziny] 17 [minuty]:

Dziś przejechałem ok. 50 km. Sonda "pracuje" chaotycznie w zakresie ok. 0,5V - 0,9V. Poszukam jutro nieszczelności w kolektorze wydechowym. Wydaje mi się że "coś" tam słychać. Byłem dziś u znajomego z identycznym silnikiem i wykresy wyglądają tak: Opel Tigra 1.4 Z14XEP - Wykres pracy sond lambda
  • Poziom 7  
    Ciśnienie paliwa niecałe 4 bary. Szukam dalej. Pewien "majster" twierdzi że bardzo rzadko zamienniki sond opla działają. Albo oryginał albo wcale.
  • Pomocny post
    Moderator Samochody
    michaupopi napisał:
    Ciśnienie paliwa niecałe 4 bary. Szukam dalej. Pewien "majster" twierdzi że bardzo rzadko zamienniki sond opla działają. Albo oryginał albo wcale.

100% prawda. Tylko oryginał.
  • Poziom 7  
    Witam ponownie.
    Podmieniłem sondy, ale brak zmian.
    Zastanawiam się co oznaczają numery produkcyjne i "ident" np. DD, BY, BW ? Może wkręcam nie to co powinienem?
    Komputer widzi błąd przez chwile jako nieciągły, po czym po ok 30 km wyrzuca check a.
    Sonda reaguje na wciśniecie gazu. Nie oscyluje na wolnych. "Porusza się w zakresie 0,4-0,7, ale nie "faluje".
    Przypomina raczej prace drugiej sondy.
    Czy możliwe jest że wina leży po stronie ECU? Zła interpretacja sygnału?

Dodano po 2 [minuty]:

I jeszcze obrazek: