Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Świecące się żarówki na wejściach mocy falownika

03 Wrz 2019 14:48 255 10
  • Poziom 3  
    Witam,
    Często podłączam stare falowniki z magazynu lub te po naprawie do zasilania przez żarówki. Robię tak aby naładować bez przepięć stare kondensatory lub sprawdzić czy po naprawie nie ma zwarcia gdzieś w "środku" falownika. W sprawnym falowniku po kilku chwilach żarówki teoretycznie powinny się przestać palić lub lekko się zażyć.
    Często spotykam się z tym że przy dobrym falowniku te żarówki świecą się cały czas i prąd jakie przez nie płynie odpowiada wartości jaki popłynął jak by było zwarcie na wejściu falownika. Po odłączeniu żarówek i podłączeniu silnika falownik potem pracuje normalnie. Spotkałem się z ta sytuacją w przypadku falowników równych producentów. Czym może być spowodowane takie zachowanie ??
  • Poziom 3  
    Tak pobierają w st-by do zasilania logiki ewentualnie kręcenia wentylatorami. Żarówki 100W. A prąd płynący przez żarówki jest taki jakby na falownikach było zwarcie(pomiar i obliczenia).
  • Poziom 31  
    *paweł* napisał:
    Może filtrami, może zbyt małą mocą żarówek? Mimo wszystko przemienniki pobierają prąd nawet w st-by.

Też bym się skłaniał ku takiej podpowiedzi.

A może to jest związane z działaniem PFC, jeżeli jest zrobiony jako aktywny.

A próbowałeś podłączać przez inne żarówki?
  • Poziom 23  
    Te żarówki mrugają, tyle że tego nie widzisz.
  • Poziom 3  
    vindevil napisał:
    Te żarówki mrugają , tyle że tego nie widzisz.

Czy mrugają czy święcą to jest nieistotne. Istotne dlaczego przy niektórych tak się dzieje a przy innych nie.

Dodano po 43 [sekundy]:

remot napisał:
    *paweł* napisał:
    Może filtrami, może zbyt małą mocą żarówek? Mimo wszystko przemienniki pobierają prąd nawet w st-by.

Też bym się skłaniał ku takiej podpowiedzi.

A może to jest związane z działaniem PFC, jeżeli jest zrobiony jako aktywny.

A próbowałeś podłączać przez inne żarówki?

A co da wymiana żarówek ?

Dodano po 36 [sekundy]:

Teoretycznie na wejścia falownika, po załączenie kiedy falownik nie pracuje, pojawia się prąd lądowania kondensatorów. Potem kondensatory staja się przerwani, falownik nie kluczuje czyli prąd nie powinien płynąc oprócz drobnych wartości zasilania logiki. Chodzi mi o KONKRETNA odpowiedz dlaczego w niektórych falownikach po podłączeniu żarówek ten prąd płynie cały czas a jego wartość jest na poziomie znamionowego prądu żarówek (co może sugerować że na wejściu mocy falownika jest zwarcie).
  • Poziom 23  
    Kamil0808 napisał:
    Chodzi mi o KONKRETNA odpowiedz dlaczego w niektórych falownikach po podłączeniu żarówek ten prąd płynie cały czas a jego wartość jest na poziomie znamionowego prądu żarówek (co może sugerować że na wejściu mocy falownika jest zwarcie).

A czy w tym czasie na zaciskach wyjściowych pojawia się jakieś napięcie? Może falownik robi "autodetekcje" lub samodiagnostykę...
    Jakie jest wtedy napięcie na kondensatorach? Może któryś z kondensatorów ma większy prąd upływu...
    Jakie są moce tych falowników? 0,2 kW czy 20kW bo to jest różnica...
  • Poziom 3  
    Na wyjściach nie pojawia się napięcie. Falowniki nie są podłączone do żadnego ciążenia (silnika). Auto-detekcje bym wykluczył ponieważ mogła by ona być na początku pracy a nie przez jej cały czas. Kondensatory sprawdzone, sprawne. Taka sytuacja zdarza mi się na falownikach 75kw i mniejszych (nie na wszystkich), na większych nigdy nie zauważyłem takiego zachowania.
  • Poziom 31  
    Kamil0808 napisał:
    Taka sytuacja zdarza mi się na falownikach 75kw i mniejszych (nie na wszystkich), na większych nigdy nie zauważyłem takiego zachowania.

Dlatego pytałem się o to w jaki sposób jest rozwiązany układ PFC w falowniku. Zależy zapewne od tego kiedy został wyprodukowany.
    Jeżeli nie jest układem aktywnym - to żarówki powinny zgasnąć. Jeżeli aktywny a przy takich mocach falowników, jakie podajesz zapewne tak ( chociaż to też zależy od ich wieku ) - będą się świecić ( bez różnicy na to jakiej mocy / żarówki / podłączasz ).
  • Poziom 3  
    remot napisał:
    Kamil0808 napisał:
    Taka sytuacja zdarza mi się na falownikach 75kw i mniejszych (nie na wszystkich), na większych nigdy nie zauważyłem takiego zachowania.

Dlatego pytałem się o to w jaki sposób jest rozwiązany układ PFC w falowniku. Zależy zapewne od tego kiedy został wyprodukowany.
    Jeżeli nie jest układem aktywnym - to żarówki powinny zgasnąć. Jeżeli aktywny a przy takich mocach falowników, jakie podajesz zapewne tak ( chociaż to też zależy od ich wieku ) - będą się świecić ( bez różnicy na to jakiej mocy / żarówki / podłączasz ).

A więc dlaczego w tym samym napędzie (załóżmy że jest układ aktywny) przy podłączonych żarówkach prąd płynie (żarówki się świeca) a jeżeli zasilanie jest realizowane bez żarówek prąd już nie płynie na wejściu? Proszę o KONKRETNĄ odpowiedz jak ten układ jest realizowany i dlaczego (jakie elementy czy mechanizmy powodują że) przez niego ten prąd płynie na wejściu w sposób ciągły bez pracy falownika.
  • Poziom 24  
    Żarówki się świeca na wył falowniku a jak włączysz falownik np. żeby silnik pracował to co się dzieje?