Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Led cob 20W i 10W na jednym radiatorze

03 Wrz 2019 18:47 120 7
 • Poziom 4  
  Witam. Posiadam Radiator taki jak na zdjęciu

  Led cob 20W i 10W na jednym radiatorze
  Wymiary: długość 8cm, szerokość 7cm, wyskokość 4cm, liczba żeber to 18. Posiadam dwie diody led cob 10 i 20W, chciałbym je obie umieścić na jednym radiatorze. Jak myślicie zapewni on dobre chłodzenie ? Dodam, że zastosuje wentylator 7cm w celu poprawy chłodzenia.
  Gdybym miał czym dokonać pomiaru temperatury, nie zadawał bym pytania na forum, lecz niestety nie posiadam odpowiedniego przyrządu ;)

  Diody będą działały około 7-10h dziennie w growboxie.
 • Poziom 43  
  Wygląda na jakiś stary radiator komputerowy, masz do wytracania 30W, na moje oko wygląda na podobny wymiarami do "słabszych" radiatorów stosowanych w czasach Pentium III, te procesory miały TDP na poziomie 20-40W więc są szanse że się nada.
  Na podstawie tego co podałeś trudno o dokładniejsze oszacowanie, zmontujesz, podłączysz na dłużej, żeby temperatura się ustabilizowała, to się dowiesz, nawet bez termometru orientacyjnie można oszacować czy bardzo parzy, na pewno będzie to lepsze oszacowanie niż przez moje oglądanie radiatora na obrazku.

  Wentylatory też bywają różne, jedne są ciche i mają np 1500 RPM inne są wydajne i mają np 9000 RPM - już zapomniałem o czasach kiedy pracujący komputer było słychać w całym domu ;)
 • Poziom 4  
  Dokładnie jest to stary radiator od procesora AMD.
  Kupie jakiś dobry wentylator i zobaczę . Dzięki za pomoc
 • Poziom 43  
  pkolodziej napisał:
  Dokładnie jest to stary radiator od procesora AMD.
  Możesz spróbować znaleźć coś więcej do jakich procesorów był zalecany i jakie miały katalogowe TDP, ale i tak testy najwięcej ci powiedzą.

  pkolodziej napisał:
  Kupie jakiś dobry wentylator i zobaczę . Dzięki za pomoc
  To co jest dobre do jednych zastosowań, jest złe do innych :)
 • Poziom 43  
  Problem polega na tym, że procesor może pracować bezawaryjnie w temperaturze dla której LED może nie wytrzymać zbyt długo. No i bez wentylatora nawet nie ma co marzyć, żeby było dobrze - konstrukcja radiatora (małe odległości od sąsiednich żeberek) uniemożliwia poprawną konwekcyjną wymianę ciepła z otoczeniem. Im większy nawiew tym lepiej - no i nie zapominaj o zapewnieniu odpowiedniego obiegu powietrza - wentylator musi mieć możliwość zasysania chłodnego powietrza a wylot (wydmuch) nie powinien być zbyt blisko wlotu.
  Piszę o tym, bo często widuję w amatorskich konstrukcjach dość niefrasobliwe podejście - nic nie da najsilniejszy wentylator założony na ogromny radiator jeśli całość jest szczelnie zamknięta w obudowie, lub nie zapewni się w.wym. warunków cyrkulacji.
 • Poziom 4  
  Dzięki panowie... jeśli bardzo będzie to się grzało, to każdego leda dam na osobnym radiatorze, choć wolał bym na jednym ;)
 • Poziom 20  
  Tak jak kolega jarek_lnx napisał -> zmontuj, załącz na dłuższy czas w celu ustabilizowania temperatury a następnie przyłóż rękę.
  Jeśli będziesz w stanie utrzymać rękę przez kilka/kilkanaście sekund, to temperatura nie przekracza 70C (na podstawie empirycznych testów :) ).
  Jeśli będzie szybko parzyć, to temperatura jest zbyt wysoka i LEDy się szybko zdegradują, żywotność spadnie.
 • Poziom 4  
  Może komuś sie przyda .

  Diody podłączone, chłodzenie działa bardzo dobrze. Po godzinie świecenia radiator jest chłodny, dodatkowo sam srodek diody jest mocno cieply, napewno nie gorący, z minute moge trzymac palca zanim bede czul dyskomfort . Bardzo dużo pomógł wentylator, bez niego było by słabo.
  Bez problemu można by było dac dwie diody po 20w lub jedna 50W, chłodzenie wyrobi ;)