Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Commander SE komunikacja przez rtu

03 Wrz 2019 19:20 123 8
  • Poziom 2  
    Witam,
    Mam pewien problem z Falownikiem Commander SE.
    A mianowicie chcę zrobić komunikację falownika z komputerem przez port RS485, komunikacja będzie szeregowa. Do tego celu wykorzystuję całkiem zewnętrzny program do z czytywania danych z falownika.
    Falownik z komputerem jest podpięty skrętką przez wtyczkę RJ45, tam wykorzystywane są dwa piny 2 i 7, do komputera wpięty jest Konwerter RS485 USB, do którego oczywiście wpięta jest skrętka.
    Na falowniku ustawione sa parametry:
    41 - rtu
    42 -19.2
    43 -1 adres jednostki

Przy tych wszystkich założeniach teoretycznie zewnętrzny program powinien się połączyć z falownikiem, ale właśnie tak nie jest, walczę z tym od pewnego czasu i już sam nie wiem dlaczego mnie to się nie łączy. Może ktoś wie jak rozgryźć temat?

Napiszę jeszcze, że owy zewnętrzny program nie ma problem z łączeniem z falownikami Unidrice m200 i Commander SK. tutaj komunikacja jest 100%.
  • Poziom 21  
    Modbus poll i odpytać jakiś rejestr.

Nie działa - kabelki, wtyczki, ustawienia w falowniku, konwerter.

Działa - program.

• Specjalista Automatyk
    Terminal, herkules, modbus tester to tylko kilka programów. Musisz sprawdzić czy wszystko sprzętowo ok. Później dogrzebywać się do rejestrów.
  • Poziom 2  
    Okablowanie, konwerter jest ok, na falowniku SK i M200 nie ma problemu z połączeniem.
    Na tą chwilę do połączenia rtu używam programu Modbus Master Simulator, który na innych falownikach działa jak trzeba, a na tego falownika SE nie widzi.
    Podobnie jest z programami, które były mi sugerowane.

Tak się zastanawiam, czy w tym falowniku SE trzeba by jeszcze coś ustawić?
  • Poziom 21  
    Nie wiem jak są oznaczone zaciski w falowniku ale jeżeli nie ma wyraźnego + i - to można zamienić ze sobą przewody. A i B u połowy producentów znaczy jedno, a u reszty drugie.
  • Spec od Falowników
    Przewód ekranowany FTP od wtyczki RJ45 należy
    podłączyć do konwertera następująco:
    pin 2 wtyczki (typowo żyła pomarańczowa) - zacisk A konwertera
    pin 7 (brązowo-biała) - zacisk B
    pin 3 (zielono-biała) oraz ekran - zacisk GND
    pin 4 (niebieska) przez stabilizator LM7812 na zacisk 12V (bezpośrednio
    nie wolno - pin 4 w gnieździe falownika to 26V)
    zacisk nr 1 listwy falownika - ekran przewodu FTP
  • Poziom 20  
    Kolego
    Pin 2 RX
    Pin 3 0V
    Pin 4 +26
    Pin 6 Aktywacja TX
    Pin 7 RX

Wedle mojej oceny to między pinem 4 i 6 rezystor 120 OHM
    Ale ten falownik musi ruszyć na dwu przewodach, łaski nie robi.
  • Spec od Falowników
    Ja łączyłem się tak, jak napisałem, a każdy niech robi, jak chce. Dwa przewody bez masy to byłoby +A i -A, nie byłoby możliwe przesłanie dwóch różnych sygnałów A, B. Jako masa może posłużyć przewód ochronny, odkłócenie zasilacza - możesz na tym polegać i liczyć, że się uda.