Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Szycie szafy przewodem 3 żyłowym ( kolor żółto-zielony)

03 Wrz 2019 20:47 249 5
  • Poziom 3  
    Witam ,

Mam następujące pytanie kupiłem przewód 3x2,5mm2 w ekranie , chciałem zszyć wewnątrz szafy sterowniczej tym kable odcinki między bezpiecznikami - styczniki. (W szafie jest sporo przewodów analogowych i ogólnie ciasno - chciałem zrobić mniejsze zakłócenia) Tylko mam następujący problem kupiłem przewód z żyłami kolorowymi a nie numerowanymi.

I mam następujące pytanie czy można zszyć szafę tym przewodem z żyłami o kolorach :brązowy, niebieski i żółto-zielony? Przewód jest cały tylko końcówki są odizolowany z zewnętrznej izolacji przewodu i ekranu. Wszystkie żyły mają opiski itd.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Witam.
    Możesz fizycznie to zrobić dla siebie - jednak warto się zastanowić co pomyśli (i zrobi) ktoś kto po Tobie będzie się w tym grzebał.
    Zobaczy żółto - zielony i pierwsze skojarzenie: PE - nie ma obaw aby się dotknąć a tu niespodzianka.
    Czasem również coś podpina się na szybko (jakiś wentylator, gniazdo itp) - mało czasu - wpinamy między fazę i ż-żiel. i nagle problem.
    Gdybym miał taki dylemat i było mi żal wydać jeszcze raz pieniądze to w skrajnym przypadku naciągnąłbym na końcówki (te widoczne) żył jakiś termokurcz w np czarnym kolorze aby nie było widać tego ż-z.
    Nie jest to idealne ale jakoś zabezpieczy.
  • Pomocny post

Specjalista Automatyk
    Zawsze możesz założyć termokurcz na koniec przewodu. Praktykuje się takie rzeczy w energetyce i jest ok. Inną rzeczą jest to , że powinieneś puszczać przewody prądowe osobnym korytem niż sygnałowe.
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Nie rób "druciarstwa" i kup kawałek przewodu, który nie będzie wprowadzał potencjalnego zamieszania.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Nie dopuszczalne aby przewód PE był wykorzystany inaczej jak mówią normy.
  • Poziom 3  
    No nic , pozostaje zmienić przewód.

Pozdrawiam