Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piekarnik Electrolux EOC68200x -nie działa przycisk włączenia w panelu dotykowym

04 Wrz 2019 15:48 384 19
  • Poziom 4  
    Witam.
    Jak przy każdej usterce przeszukałem forum ale podobnego przypadku nie znalazłem, więc zdecydowałem się opisać problem być może będzie ktoś chętny podpowiedzieć kilka wskazówek.
    Awarii uległ piekarnik jak w tytule, odkleił się panel i spadł na otwarte drzwiczki. Mechanicznie nic nie uszkodziło się ale przy wypadaniu wyszarpnęły się dwie taśmy które łączą się z płytką wewnątrz. Po zamontowaniu i włączeniu zasilania okazało się że świeci zegar jak przy wyłączonym piekarniku i nie ma możliwości włączenia piekarnika. Panel jest dotykowy i wszystkie przyciski poza właśnie włączającym dają sygnał a przy włączającym się jest cisza.
    Zatem z piekarnika zrobił mi się zegar.
    Na płytach nie ma śladu uszkodzeń, taśmy sprawdzałem miernikiem nie są przerwane, na wszelki wypadek zamówiłem nowe to wydatek 4 zł zobaczę czy da efekt.
    Proszę o jakieś podpowiedzi co jeszcze można zdiagnozować aby móc ustalić przyczynę awarii.
    Piekarnik Electrolux EOC68200x -nie działa przycisk włączenia w panelu dotykowym
    Wklejam płytkę z panelu może ktoś coś tam zauważy.
  • IGE-XAO
  • Poziom 4  
    Widzę że chyba muszę pokonwersować sam ze sobą . Nie jest to złe ale czy nie prowadzi do paranoi .
    Dzisiaj odbieram przewody z paczkomatu , napiszę coś jak mi poszło .
  • IGE-XAO
  • Poziom 4  
    Gdyby ktoś był ciekawy to wymiana przewodów nic nie daje. Tak jakby przycisk dotykowy nie czuł palca. Przez przypadkowe zwarcie jak ruszałem przewodem to włączył się i wszystko działało. Zatem potwierdza to moja wersję. Może ktoś ma schemat elektryczny tej płytki spróbowałbym zasymulowac włączenie za pomocą zwarcia.
  • Poziom 38  
    Jakie są oznaczenia na układach scalonych?
  • Poziom 4  
    Poniżej wklejam fotki z układami scalonymi z płytki od wyświetlacza. Na płytce z przyciskiem także są małe układy scalone, ale nie mają oznaczeń zdjęcie płytki w poprzednim poście.
    Piekarnik Electrolux EOC68200x -nie działa przycisk włączenia w panelu dotykowym Piekarnik Electrolux EOC68200x -nie działa przycisk włączenia w panelu dotykowym Piekarnik Electrolux EOC68200x -nie działa przycisk włączenia w panelu dotykowym Piekarnik Electrolux EOC68200x -nie działa przycisk włączenia w panelu dotykowym Piekarnik Electrolux EOC68200x -nie działa przycisk włączenia w panelu dotykowym
    W serwisie panel przedni wyceniono na 530zł . OK rozumiem, ale czy na pewno przyczyna tkwi w panelu, a nie w płycie z wyświetlaczem. Wklejam jeszcze płytki z panelu są na stałe do niego przyklejone. Zastanawiam się czy odklejenie od panelu coś by dało?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Oznaczenia układów scalonych na płytce z przyciskami ;) Tych sześcionóżkowych.
    OK, doczytałem - nie mają oznaczeń. Więc jak chce Ci się bawić:
    - sprawdzasz oscyloskopem co się dzieje na złączu podczas przyciśniecia przycisków, jeśli okaże się że interesujący nas układ nie działa to:
    - rozrysowujesz schemat płytki dotykowej, szukasz pasującego układu obsługi przycisków pojemnościowych (nie ma ich wiele), podmieniasz,
    - albo podmieniasz układ z jakiegoś przycisku, którego nie potrzebujesz.

Na początek obejrzyj płytkę pod lupą/mikroskopem - w momencie udeżenia mogło się zrobić jakieś mikropęknięcie lub "puścił" któryś lut.
  • Poziom 4  
    Dzięki za odpowiedź. Czytając post śmiem domniemać, że przyczyna leży raczej zdecydowanie w płytce na panelu dotykowym, a nie w płytce z wyświetlaczem w środku. Panel dotykowy ma 2 takie płytki prawą i lewą na lewej znajduje się przycisk z włączeniem o którym piszemy, a na prawym inne funkcyjne. Czy możliwe jest, że przy tej awarii jednocześnie padły dwie płytki prawa i lewa gdyż na prawej w tej samej chwili przestały działać dwa przyciski, a w lewej jeden?
  • Poziom 4  
    Może ktoś jest w stanie rozszyfrować co to za układ scalony wydaje się że to on właśnie jest do wymiany
  • Moderator
    Kmkrzys napisał:
    Może ktoś jest w stanie rozszyfrować co to za układ scalony
    Mnie się wydaje, że ten układ jest pomalowany tak jak i zapewne cała płytka jakimś lakierem, a zatem delikatnie ostrym nożykiem spróbuj ściągnąć i odczytaj co tam pisze.
  • Poziom 4  
    Lekko zdrapałem, ale raczej nie było lakieru wklejam zdjęcie co wyszło. Oglądając inne układy wydaje mi się że to może być układ TTP 223. Oglądając inne układy wydaje mi się, że to może być układ TTP223. Można je kupić u Chińczyka, a może ktoś miał z tym do czynienia.
  • Pomocny post
    Moderator
    Poczytaj jest o tym masa wiadomości np.:Link. Jednak mam dla Ciebie propozycję oczywiście pod jednym warunkiem, że naprawdę lutowanie to nie jest problem... Zakładam, że nie umiesz sprawdzić elementu o jakim piszemy, a zatem odlutuj jakiś, który ewentualnie jest Ci niepotrzebny lub mniej używany. Daj go w miejsce tego, który nazwijmy to nie działa i zobacz efekty...
  • Poziom 4  
    Dokładnie taki mam plan , tylko nadal nie rozwiązuje to problemu awarii a tylko eliminuje wadliwe elementy.
    Aby piekarnik był całkiem sprawny potrzebuję wszystkie przyciski działające a podmiana jedynie potwierdzi nasze przypuszczenia.Aby uruchomić wszystkie będę potrzebował albo dawcy albo nowych scalaków.
  • Poziom 4  
    Dzięki widzę że eob ma taki sam panel jak mój . Dwa scalaki mogę przełożyć z zaślepionych pół ale brak mi jeszcze jednego . Chętnie bym odkupił jeśli ktoś posiada.
    Jak przelutuję napiszę czy pomogło.
    Czy w tym A2ND robi różnicę położenie przylutowania na płycie , pytam profilaktycznie jakbym pomieszał strony.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Kmkrzys napisał:
    Czy w tym A2MD robi różnicę położenie przylutowania na płycie , pytam profilaktycznie jakbym pomieszał strony.
    Oczywiście, że robi różnicę, wlutujesz odwrotnie - szukasz kolejnego A2ND ;)
  • Poziom 4  
    Napiszę kilka słów na czym stanęło. Przelutowałem A2ND z piątego przycisku na płytce w miejsce uszkodzonego i działa. Zatem potrzebuję jeszcze jednego układu scalonego. Wygląda na to, że faktycznie były uszkodzone.

Dzięki wszystkim powyżej za naprowadzające informacje. Odkryłem, że faktycznie układ jest polakierowany tak aby nie było widać napisów. Od góry napisane jest A2ND, a od dołu 0132. Zastanawiam się czy w miejsce uszkodzonego jak wlutuję TTP 223 to coœ może uszkodzić się innego. Może ktośœ to przerabiał?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kmkrzys napisał:
    Zastanawiam się czy w miejsce uszkodzonego jak wlutuję TTP 223 to coœ może uszkodzić się innego.
    Nie przejdzie taki przeszczep, w najgorszym przypadku uszkodzisz moduł użytkownika.
  • Poziom 4  
    Wszystko prawie ok tylko po naprawie listwa z przodu piekarnika świeci non stop . Kiedyś świeciła tylko jak grzał piekarnik.
    W instrukcji obsługi nic nie znalazłem. W ustawieniach piekarnika także nic na ten temat . Być może jest jakaś konfiguracja przytrzymania przycisków która przypadkowo uruchomiłem.
    Proszę o info w tym temacie z góry dzięki za odpowiedź.
    Jeśli chodzi o brakujący scalak to szukam dawcy.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kmkrzys napisał:
    Wszystko prawie ok tylko po naprawie listwa z przodu piekarnika świeci non stop
    Zrób zdjęcia zasilacza LED. Świeci od razu po podłączeniu do zasilania?
  • Poziom 4  
    Świeci od razu po włączeniu zasilania i nie wyłącza się wcale.