Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki miernik true rms kupić.

04 Wrz 2019 15:53 336 14
  • Poziom 15  
    Potrzebuję cęgi prądowe do mierzenia prądów dalekich od sinusoidalnych i częstotliwościach dziesiątek a nawet setek kiloherców . Czy ja dobrze rozumiem że mierniki true rms umożliwiaja taki pomiar. Jeżeli tak to do jakiej częstotliwości działa poprawnie ten true rms.
  • Poziom 9  
    Typowo dokładność w specyfikacjach kończy się na 500Hz-1000Hz wszytko powyżej to loteria.

Jaki zakres prądu Cię interesuje ?

Stawiał bym na sondę do oscyloskopu raczej.
  • Poziom 15  
    dobrzealenietanio napisał:
    Jaki zakres prądu Cię interesuje ?

100A mi wystarczy.
  • Poziom 21  
    Najpierw warto sobie zadać pytanie jaki ma się budżet
  • Poziom 15  
    Wilktor napisał:
    Najpierw warto sobie zadać pytanie jaki ma się budżet

Budżet mam spory ale ponieważ użyję tego od czasu do czasu więc nie zamierzam wydać więcej niż powiedzmy 400zł.
  • Poziom 36  
    Ajatol napisał:
    Potrzebuję cęgi prądowe do mierzenia prądów dalekich od sinusoidalnych i częstotliwościach dziesiątek a nawet setek kiloherców .

W połączeniu z:
    Ajatol napisał:
    Budżet mam spory ale ponieważ użyję tego od czasu do czasu więc nie zamierzam wydać więcej niż powiedzmy 400zł.

To za skromny budżet.
  • Poziom 15  
    freebsd napisał:
    To za skromny budżet.

A jakaś sonda oscyloskopowa typu zrób to sam. Zakres 1-100 amper to w zupełności wystarcza, dokładność 20-50% byłaby wystarczająca, częstotliwości raczej nie przekraczające 100kHz. Problemem może być izolacja gdyż w przewodach może być do kilku tysięcy wolt więc zrób to sam to chyba średni pomysł.
  • Poziom 36  
    Ajatol napisał:
    nie przekraczające 100kHz.
    To jest kluczowe. Do około 20-40 kHz chińskie przystawki może dały by radę.

Ajatol napisał:
    do kilku tysięcy wolt
    Do ilu tysięcy? 2, 8? Tu nawet bocznik i sonda izolowana moze być za mało.

Innym rozwiązaniem jest wykonanie sprzężenia przez indukcyjność. Ogólnie myślę, że da sie to zrobić przy rozsądnych założeniach dotyczących dokładności. Przez rodzaj przekładnika prądowego. Tu mają gotowe z przybliżonymi parametrami do zadanych: https://www.dacpol.eu/pl/przekladniki-pradowe/product/przekladniki-pradowe-144
  • Poziom 15  
    freebsd napisał:
    To jest kluczowe. Do około 20-40 kHz chińskie przystawki może dały by radę.

W zasadzie mój układ będzie pracował na początku na 35kHza te 100 kHz podałem trochę na wyrost gdyby mi przyszło jednak do głowy trochę tą częstotliwość podnieść.

freebsd napisał:
    Do ilu tysięcy? 2, 8? Tu nawet bocznik i sonda izolowana może być za mało.

Bez przesady ostatnio kupiłem sondę różnicową do oscyloskopu na 15000 V więc z fabryczną przystawka prądową na te kilka tysięcy to nie taki problem, oprócz ceny.

Cholera jak zacznę wszystko do mierzenia na takie napięcia kupować fabryczne to za szybko wysuszy mi kieszenie a jak zacznę próbować to składać samemu to mogę nigdy nie skończyć projektu. Ciężki kawałek chleba ta pomiarówka w tysiącach woltów.
  • Poziom 36  
    Ajatol napisał:
    sondę różnicową do oscyloskopu na 15000 V
    Jaką, gdzie i za ile :-D :-D :-D - może coś fajnego do kupienia :-)
  • Poziom 36  
    Mając sondę oscyloskopową izolującą od kilowoltow to pomiar natężenia możesz wykonać za pomocą bocznika za 30 zł.
  • Poziom 15  
    freebsd napisał:
    Mając sondę oscyloskopową izolującą od kilowoltow to pomiar natężenia możesz wykonać za pomocą bocznika za 30 zł.

Niestety w moim przypadku tak się nie da (cewka obwodu rezonansowego).
    Przeglądałem kilka godzin mierniki i podjąłem decyzję że kupuje multimetr APPA 505. To co mnie przekonało to True rms do 100khz dla napięcia i prądu i cena poniżej tysiąca. Sondę prądową zrobię sam bo podpatrzyłem że dla potrzebnych mi dokładności to całkiem proste.
  • Poziom 11  
    Ajatol napisał:
    Przeglądałem kilka godzin mierniki i podjąłem decyzję że kupuje multimetr APPA 505. To co mnie przekonało to True rms do 100khz dla napięcia i prądu i cena poniżej tysiąca. Sondę prądową zrobię sam bo podpatrzyłem że dla potrzebnych mi dokładności to całkiem proste.

Będę bardzo wdzięczny za recenzję tego miernika, dzięki Tobie zwróciłem na niego uwagę i "zbił mnie z tropu" bo byłem już mocno zdecydowany na Brymena BM869s, a tu miernik (APPA 505) który ma jeszcze wyższe dokładności pomiarowe, przy tym prostszy, bez kilkunastu zbędnych mi jako amatorowi funkcji Brymena. Jedne z najważniejszych cech miernika (dla mnie) - szybkość pomiaru (ustalania wyniku na wyświetlaczu) i szybkość zadziałania "buzzerka", Brymen jest w tym dobry, ciekawe jak Appa?
  • Poziom 15  
    romarcin napisał:
    Będę bardzo wdzięczny za recenzję tego miernika, dzięki Tobie zwróciłem na niego uwagę i "zbił mnie z tropu" bo byłem już mocno zdecydowany na Brymena BM869s, a tu miernik (APPA 505) który ma jeszcze wyższe dokładności pomiarowe, przy tym prostszy, bez kilkunastu zbędnych mi jako amatorowi funkcji Brymena.

Tu masz całkiem obiektywną recenzję APPA 505
    http://www.forum-trioda.pl/viewtopic.php?t=19135