Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CutiePi - otwarty tablet z Raspberry Pi 3 compute module

ghost666 04 Wrz 2019 19:05 486 0
 • CutiePi - otwarty tablet z Raspberry Pi 3 compute module
  Prezentacja CutiePi, otwartego tabletu opartego na Raspberry Pi Compute Module 3, jest nieco spóźniony, jeśli chodzi o tablety czy laptopy oparte na Raspberry Pi, jednakże pomimo tego, prezentowane poniżej urządzenie wydaje się być bardzo ciekawe.

  Dostępność i cena modułu

  Tablet CutiePi nie ma jeszcze określonej daty premiery, jednakże producent przewiduje, że powinno to nastąpić pod koniec 2019 roku. Zespół programistów nie podaje również ceny, ale wskazuje na przedział od 150 do 250 dolarów.

  CutiePi - otwarty tablet z Raspberry Pi 3 compute module
  Czym wyróżnia się CutiePi

  Tablet ten różni się od konkurencji cieńszą konstrukcją i oprogramowaniem zaprojektowanym specjalnie do obsługi systemu Linux Raspbian OS na platformie z ekranem dotykowym. Posiada łatwo dostępny kod źródłowy i kompletną dokumentację dla ambitnego programisty, który chciałby zbudować to urządzenie samodzielnie od zera. Wszystkie pliki źródłowe dla mikrokontrolera, oprogramowania układowego i planów projektowych można znaleźć na GitHubie.

  Proponowana jednostka

  Tablet posiada 8-calowy ekran dotykowy i nie wymaga zewnętrznej klawiatury, myszy ani żadnego innego osprzętu. Wewnątrz znajduje się moduł Raspberry Pi 3, płyta bazowa modułu i elementy potrzebne do obsługi ekranu dotykowego do współpracy z systemem operacyjnym Raspbian OS.

  Dane techniczne

  * Raspberry Pi Compute Module 3+ Lite
  * Wyświetlacz 8” IPS LCD o rozdzielczości 1280 × 800
  * Akumulator Li-Po 4800 mAh
  * Łączność WLAN 802.11b/g/n oraz Bluetooth 4.0
  * 1 x USB typu A,
  * 6 x GPIO,
  * 1 x gniazdo microSD
  * Wymiary 124 mm X 209 mm X 12 mm
  * Waga 350 g
  * OS Raspbian + interfejs użytkownika stworzony w Qt
  * Lekka i cienka konstrukcja

  Urządzenie jest istotnie cieńsze niż inne tablety oparte na Raspberry Pi, a jak zauważają jego twórcy, że mała grubość i waga systemu wynikają w dużej mierze z zastosowania Raspberry Pi Compute Module zamontowanego na płycie bazowej w systemie, a nie pełnowymiarowego komputera jednopłytkowego Raspberry Pi. Cała jednostka ma ważyć nie więcej niż 350 gramów.

  CutiePi - otwarty tablet z Raspberry Pi 3 compute module


  Nieznaczna niekonsekwencja

  Interfejs użytkownika, który został zaprojektowany dla środowiska z ekranem dotykowym, jest oparty na Qt - tłumaczy to nazwę tabletu. Zdjęcia tutaj zamieszczone, pokazują zarówno rozłożony układ z płytą nośną z zamontowanym RPi oddzielnie od 8-calowego tabletu, jak i sam tablet w zgrabnej obudowie ze składanym uchwytem, który można podwójnie ustawić jako stoisko.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2019/08/16/cutiepi-open-source-tablet-uses-raspberry-pi-compute-module-3/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9355 postów o ocenie 6934, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.