Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zostać akustykiem i nagłośnieniowcem?

26 Paź 2007 06:52 55163 455
    !katun!
    Poziom 22  
    żeby zacząć granie na dyskotekach musisz mieć przynajmniej 300W na stronę jakiejś przyzwoitej firmy (np. LDM).
    12 lat to bardzo mało, poczytaj jeszcze trochę o nagłaśnianiu (i o ortografii), i za jakiś czas, gdy już będziesz wiedział wszystko, będziesz mógł zacząć robić dyskoteki.
  • AdexAdex
    mateusz885
    Poziom 23  
    Moim zdaniem 2 nadstawki peaveya z zestawu MP 400 z zamontowanymi nowymi głośnikami wysoko-tonowymi w postaci znanych i lubianych GDWT 12-19/150 tonsila (już jedną sztukę przypaliłem ;D) i napęd do nich, stara Elektronika WST 601 2x60W 4Ohm (fota niżej aby obadać ten unikat ;p)

Jak zostać akustykiem i nagłośnieniowcem?

Do tego na doły po stxie 15" z serii estradowej na stronę i jakiś napęd z 300W na stronę. (Jakiś ADS albo DIY, ewentualnie DAP)
    Wszystko spinamy, a przed końcówki idzie aktywny podział, jak dla mnie starczy Behringer SUPER-X PRO CX 2310 i jakiś equalizer, znalazłem fajny peaveya PV 215 EQ 2x15 stopni korekcji.

Do dyskotek itp dwukanałowy mikserek stereo + mikrofon (dobrze jak by miał wyjście na słuchawki ) jakieś cdki i myślę że spokojnie już bym mógł grać 18-nastki itd

Do imprez typu rocznice czegoś tam, występy, jakieś zebrania, przemówienia na początek może jakiś mikser LDMa (fajne są te powermixery LDMa, mnie interesuje jedynie ich mikser a nie końcówki)
    przykład: http://allegro.pl/item263161249_powermixer_ldm_psm_16_2.html
    Drogie to nie jest bo można mieć już za 1000zł 16 kanałów (tylko że bez tekstów typu no bez kitu LDM za 1k zł to po co płacić za yamahe 3/4 razy tyle, nie nie o to tu chodzi)

Kable jak się da to symetryczne z wiadomych powodów.

Aktualnie z tych planów zrealizował jedynie nadstawki i napęd do nich ;p
    miszkoo
    Poziom 28  
    @mateusz885 to jesteś na tej samym poziomie co ja ja tez mam dopiero nadstawki na 2 x gds30/30 i wzmak ten co ty (to znaczy wzmacniaków mam kilka dwa bisy 100 i dwie contry 60 ale tego zamierzam wykorzystywać do nadstawek)
    w tyle dobrej sytuacji jestem ze mam głośniki do subów
    No cóż w planach jest soundcraft folio F1 i jakiś pogłosik do niego.

co do LDM'a to krótkie suwaki

A co to kolegi z 100W na dyskoteki, na to startuj już, małe sztuki oblecisz ale nie zarobisz nic kombinuj tyle żeby mieć na utrzymanie sprzętu (niestety na tyle ci ludzie mogą dać a na rozwijanie sie musisz jakoś kombinować )
    myślę że nie załapiesz sie na osiemnastki ale rozreklamuj się w oazach, szkołach podstawowych i organizacjach dla osób mniej więcej w twoim wieku.
    Ale musisz to robić z sercem i mieć do tego żyłkę i nakręcać się sam bo kasa cię nie nakręci.
    Aczkolwiek są pewne przeszkody typu ZAIKS i nie masz kompletu sprzętu jakiś mixerek dla DJ by sie przydał i dwa CD ewentualnie dobra karta dźwiękowa w PC taka żeby miała kilka wyjść stereo.
  • AdexAdex
    mateusz885
    Poziom 23  
    Mam jeszcze 4 kanały pod discoliteza, układ zlutowany, sprawdzony, żarówki, oprawki też są tylko zrobić obudowę. Mam też kolorofon Showteca 6 kanałów kilka programów migania (+ wbudowany mikrofon i mryga pod muzykę) - usiłuję go sprzedać ponieważ leży w pudełku kilka ładnych lat i go nie używam (jeżeli chodzi o komputer do jego sterowania to myślę nad jakimś laptopem z prockiem klasy PIV i 512+ MB ramu).
    Może jeszcze sie dokupi jakiś stroboskop typu Eurolite Superstrobe 2700 albo dwa EUROLITE Action Strobe 300
    No i posiadam tylko jeden mikrofon Carol GS-55

Mój plan natomiast ;> wygląda tak ->
    Przez ostatni rok szkolny w gmn (czyli ten) kompletuję sprzęt. Jestem w o tyle dobrej sytuacji że narzędzia i materiał jak narazie do budowy obudów dla paczek są za free ;p Już w trakcje kompletowania mogę co nieco nagłośnić, szkoła do jakiej się wybieram to technikum, dokładniej na profil technika-elektronika (wbrew pozorom to nie szkoła dla debili xD) Myślę że się nauczę sporo przydatnych rzeczy potrzebnych np do budowy końcówek mocy.
    miszkoo
    Poziom 28  
    no cóż to jesteś praktycznie w tym samym miejscu co ja tyle że je jestem już w technikum konkretniej ZSŁ Kraków - profil technik elektronik. I prawdę mówiąc jestem zadowolony i nie żałuję że wybrałem technikum a wybór był ciężki bo dostałem sie tez do liceum do klasy matematyczno fizycznej (to jest chyba klasa do której był największy próg punktowy w Myślenicach chyba ponad 150 punktów). Ale to co robią z nami w ZSŁ to jest masakra.

Ja raczej nie nastawiam się na dyskoteki bardziej kręci mnie estrada ale dyskoteki też planuję robić no nic zobaczę co sie da zrobić (jedyną zaporą jest kasa ale przy samozaparciu i tę zaporę da sie połowicznie przebrnąć)

Nic życzę z całego serca powodzenia.
    mateusz885
    Poziom 23  
    I wzajemnie ;]

W Płocku do tej klasy tego technikum chodzą nawet klienci co mieli po 140 punktów. Dyskoteki to opłacalne zajęcie na początku bo zawsze parę groszy wpadnie nawet na głupie kable czy końcówki, a jak już masz sprzęt i jakieś oświetlenie to już nieco konkretniejszy grosz wpadnie.
    _eddie_
    Poziom 32  
    Ale jak znam zycie ze swojego doswiadczenia - im wiecej sie na tym zarobi tym wiecej sie w to wklada ;) .
    dj arq
    Poziom 25  
    Eddi, dlaczego mnie zdołowałeś, już prawie zapomniałem że czas u mnie na kolejną ratę za sprzęt... :P
    _eddie_
    Poziom 32  
    Widzisz - poruszyles ciekawy temat dosc w sumie istotny przy "starcie" : zakupy na raty. Ciekawe bo szansa jest 50 na 50 - uda sie albo nie bedzie czym splacac ;) . Ja sie zastanawiam nad kredycikiem na oswietlenie-jakies 2 skanery, flowerki czy cos podobnego, jakis dobry pulpit dmx... ehhh.
    dj waryjot
    Poziom 14  
    !katun! napisał:
    żeby zacząć granie na dyskotekach musisz mieć przynajmniej 300W na stronę jakiejś przyzwoitej firmy (np. LDM).

nie wiem skąd to wziąłeś bo ja mam 200W na strone i to żadnej przyzwoitej firmy tylko samoróby na tonsilach i gram na dyskotekach :P na nagłośnienie jeszcze nikt nie narzekał, grałem tym nawet małe plenerki :D

http://img252.imageshack.us/my.php?image=tonsil200w11ux1.jpg

Po za tym jak Cie ktoś zauważy to może zaczniesz grać w jakimś klubie i tam Ci nie będzie potrzebny Twój sprzet :)
    chociaż w moim przypadku naglośnienie teraz stoi w domu a do "klubu" w którym gram zabieram wszystkie światła.

Co do kupowania sprzętu to lepiej jest składać kase na "kupke" i jak już sie coś gorsza uzbiera to kupować :D
    Z pożyczkami jest różnie.

PS. kupię używane światła dyskotekowe wszelkiego rodzaju
    daniel576
    Poziom 11  
    siem.
    Niestety kolego nic nie nagłośnisz. Jeśli chcesz robić imprezy typy 18, półmetki, dyskoteki u jakiś ludzi tak jak ja to nie masz po co nawet ogłoszenia wywieszać bez obrazy. Ja mam 15 lat i kręce ten interez z bratem 17 letnim. I Uwiesz mi ten sprzęt co mamy głównie sami składaliśmy ito dużo kasy trzeba wybulić. Jak chcesz zobaczeć nasze kolumny wejdź na www.hi-fi.cba.pl i wybierz obcje zdjęcia amatorskie. To oczywiście nasz sprzęt znajdziesz także tam DioreI prosze nie śmiej sie z niej bo to mojego starszego archaik chyba 18 letni ale jeszcze lepjej chodzi niż niektóre kina domowe nowe , ale oczywiście można na tym robić jeszcze impry. Pozdro dla wszystkich Dj.

Dodano po 34 [sekundy]:

siem.
    Niestety kolego nic nie nagłośnisz. Jeśli chcesz robić imprezy typy 18, półmetki, dyskoteki u jakiś ludzi tak jak ja to nie masz po co nawet ogłoszenia wywieszać bez obrazy. Ja mam 15 lat i kręce ten interez z bratem 17 letnim. I Uwiesz mi ten sprzęt co mamy głównie sami składaliśmy ito dużo kasy trzeba wybulić. Jak chcesz zobaczeć nasze kolumny wejdź na www.hi-fi.cba.pl i wybierz obcje zdjęcia amatorskie. To oczywiście nasz sprzęt znajdziesz także tam DioreI prosze nie śmiej sie z niej bo to mojego starszego archaik chyba 18 letni ale jeszcze lepjej chodzi niż niektóre kina domowe nowe , ale oczywiście można na tym robić jeszcze impry. Pozdro dla wszystkich Dj.
    mateusz885
    Poziom 23  
    Dj waryjot to ma świetne te nadstawki tylko suby do nich jakieś konkretniejsze.
    Daniel576 twoje jednak mnie nie przekonują, ten wysokotonowy to chyba tani piezak - gdzieś taki u mnie leży, nie wiem po co tam jest zamontowany ten 16cm tonsil i jakieś zwrotnice JVC, Wywal ten 16cm, piezaka i tą zwrotke, kup do nich GDWT 12-19/150. Zwrotka tylko na driver (cewka 0,39mH równolegle i kondensator 2,2uF w szereg do +), a 12" niech lecą całym pasmem.
    dj_karol666
    Poziom 10  
    Do dj waryjot:

Co to za klub do którego Dj zabiera własne oświetlenie????????? Pierwszy raz słysze o czyms takim....
    dj waryjot
    Poziom 14  
    do dj_karol666:
    klub sie dopiero rozwija i trzeba im pomóc. powoli kompletują cały sprzęt :)

do daniel576:
    czy ja wiem czy nic nie nagłośnie? na moich nadstawkach robiłem imprezy po 250osób a Ty mi tu z osiemnastkami wyskakujesz... tak, również robie osiemnastki. ten sprzęt co ja mam też sam składałem, kolumny własnoręcznej roboty, sterowniki itp. też. i nie musisz mi mówić ile kasy na to trzeba bo sam dobrze wiem :P
    Jak chcesz to poczytaj:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic599369.html

no i tak bez obrazy.. z altusami na estrade to nie bardzo, cenie te kolumny ale jako nagłośnienie domowe, a na dyskoteki itp. sie nie nadają.
    z tego co widze to Twoje estradówki są na miękkim zawieszeniu i domyślam się że to tonsil gdn 30/60/1 ? ciekawe jak to gra na większych salach :D

do mateusz885:
    nadstawki będą na EMINENCE SIGMA PRO 18" ale to dopiero na wiosne :)

pozdrowionka

PS ja mam 18 lat i pół :D
    kagan007
    Poziom 17  
    Każdy zaczyna na nieco gorszym sprzęcie, a potem wymienia w górę. Niestety jest to drogi sport bo praktycznie min 50% kasy zarobionej idzie na zakupy. Ale im więcej masz tym większe imprezy grasz i wraz z ilością doświadczenia stawki rosną nie liniowo a już logarytmicznie czasem ;) Najważniejsze to czuć powołanie, zapał do takiej pracy. Aczkolwiek wadą po kilku latach jest lekko naderwany słuch,ale jak sie "kocha" grać 100imprez rocznie to musi być jakiś haczyk. Z biegiem czasu zaczniesz myśleć o normalnej pracy ale tylko w ciągu 5 dni tygodnia :) bo weekendy już masz zarezerwowane :D
    mateusz885
    Poziom 23  
    dj waryjot napisał:

do mateusz885:
    nadstawki będą na EMINENCE SIGMA PRO 18" ale to dopiero na wiosne :)

Rozumiem że sie pomyliłeś i zamiast suby napisałeś nadstawki :D bo nie widziałem jeszcze nadstawek z 18" głośnikiem :D

Wiek tu zbytnio nie ma znaczenia, bo mając 15 lat będziesz lepszy w temacie niż ktoś kto ma 20. Mi np brakuje niecałe pół roku do 16 lat i nawet powiem że się ciesze że dopiero teraz kompletuję sprzęt ponieważ posiadam już pewien zasób wiedzy w tej dziedzinie, co znacznie ułatwia zakupy i ignorowanie dziadostwa. Szczerze polecam przynajmniej śledzenie kilku działów na elce, przeglądanie i czytanie tematów sporo uczy.
    SzokalML
    Poziom 36  
    Cytat:
    siem.

Zobaczyłem twoje kolumny i na myśl ciśnie mi się tylko - z czym do ludzi, bez obrazy. To co masz, to znacznie gorszy sprzęt, niż użytkownika którego krytykujesz. Zastanów się, bo chce się właśnie tylko śmiać patrząc na taką butę, gdy samemu słoma z butów wyłazi.
    kagan007
    Poziom 17  
    A ja widziałem nadstawki na 18"+2x8"+1,75" i do tego najlepsze 4 suby 12" :D A jak grało to środka było prawie tyle co nic. Stojąc jakieś 20m od zestawu jeśli nie znałem utworu to nie rozumiałem o czym śpiewają,tylko basu nie brakowało :P. Impreza w remizie na około 200osób, ja byłem przejazdem akurat tam,kolega mi pokazywał gdzie czasem gra wracając z innej imprezy.

Jak zaczynałem to miałem 100W nagłośnienia, po jakiś 7latach/300imprezach obecnie mam 2x800W i nawet na 30osób biorę całość-czasem warto zszokować młodych ludzi... a potem sami dzwonią...

A tak przy okazji szukam chętnej osoby do tzw "pomocy" która by mi pomagała i oczywiście trochę grała jak złapie bakcyla. Sprzęt mam, 2cd+mikser, światła mam (zig-zac i derby i laser 40mW zielony), 2 wytwornice Antari700W. Najlepiej w promieniu do 40km od Tomaszowa Mazowieckiego w takich rejonach gram.
    DJ.KiteX
    Poziom 15  
    Mam 15 lat i chciałbym mieć swój własny na dyskoteki, tylko nie wiem od czego zacząć. Mam zamiar zrobić kilka świateł na kitach i to od czasu do czasu pożyczać za drobne sumki 10-20zł. Bliżej nowego roku wpadnie mi w kieszeń jakieś 500zł chcę to przeznaczyć na nagłośnienie. Mam zamiar kupić końcówkę lub powermikser i paczki 2x300w Czy nie jest to wyprawa z motyką na słońce??? Proszę o opinie.
    !katun!
    Poziom 22  
    Tak, to wyprawa z motyką na słońce, tym bardziej, że chcesz zakupić całe nagłośnienie za 500zł. Chyba żartujesz z tym pożyczaniem za 10-20zł. Po kilku takich wypożyczeniach pojawią się pierwsze usterki, a to żarówka się spali, a to obudowę czymś przygniotą itd. Na naprawę światła wydasz 150 zł, a obrót wyniesie 200...
    Poza tym:
    Załóżmy że masz sprzęt (dosyć fajny - taki na poziomie). I co? Kto Cię wynajmie? Masz kontakty, jakieś wtyczki ? Reklama- jak to widzisz?
    Jeśli myślisz że mając sprzęt będziesz miał umowy to jesteś w wieeelkim błędzie. Zobacz ile firm na allegro wyprzedaje sprzęt (i to wysokiej klasy!).
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    dj waryjot
    Poziom 14  
    no oczywiscie że sie pomyliłem :P
    będą suby na eminence :)

nawet mając sprzęt fajny i na poziomie czasem trzeba zagrac za grosze lub nawet za darmo, ale jak spodobasz sie słuchaczom to będą przychodzic po numer telefonu i pytac o cene za impreze, a potem będą dzwonić i będziesz gral coraz cześciej.
    nawet na czyjejś osiemnastce może komuś sie spodobasz i będziesz grał częściej, na coraz lepszym sprzęcie i za coraz większą kase.

ale i tak wszyscy dobrze wiemy ze tego nie robi sie dla pieniędzy, to jest tylko jedna z wielu zalet robienia imprez :)

PS. kupię "jakiś" podwójny odtwarzacz
    !katun!
    Poziom 22  
    Wyjdźcie w końcu z kolumn DIY, na głośnikach stx czy tonsil. Nie żebym miał jakieś "ale" do Tonsila, ale trzeba ciągle iść do przodu.
    DIY są fajne, czasem wyśmienite, ale w przetargu na obsługę imprezy przegracie z kimkolwiek mającym chociażby beznadziejne JRX.
    Jak można robić dyskoteki na wzmacniaczu domowym!?
    Jak można robić plenery na kolumnach 200W?
    Wiem, teraz zostanę makabrycznie zjechany przez całą społeczność elektrody (prawie całą ;) ) za "najazd" na paczki DIY, ale rozumiem gdy są to paczki na B&C, PD itd, ale jeśli ktoś robi kolumny na tanich głośnika, ponadto pisząc jak to niesamowite jest brzmienie, to ręce opadają.
    NA ESTRADZIE NIE MA MIEJSCA NA DIY!
    gófer
    Poziom 34  
    Z tymi przetargami to masz racje...jakaœ "gwiazda" usłyszy "nagłoœnienie profesjonalne JBL Made in America" to odrazu kisiel w gaciach, a taki biedny co ma powiedzieć...że jego PA było składane w piwnicy? :P Jednak, jak widać temat nazywa sie "jak zaczšć nagłaœniać", i wštpie aby kogoœ na poczštek (w dodatku nie pełno letniego bez stałych zarobków) było stać choćby na te nie najlepsze JRX. Sam osobiscie nagłaœniam 18-stki dla znajomych (nie biore za to żadnej kasy) na kolumnach 2xstx gds 22-120 + gdwt 8-150, i do takiego zastosowania nie jest potrzebne nic lepszego, baa często proszš mnie abym œciszył bo z odległoœci kilkunastu centymetrów nie idzie rozmawiać, więc ciche to to nie jest.

Zgadzam sie z Twoim ostatnim zdaniem, na estradzie nie ma miejsca na DIY, bo nikt z Tobš nie podpisze umowy, jednak w zastosowaniach amatorskich i półprofesjonalnych œmiało można iœć w tym kierunku...a poza tym, kto powiedział że nie można sobie na krate od kolumny machnšć logo JBL?? :P Naprawde wštpie aby ktoœ sprawdzał co tak naprawde siedzi w œrodku (o ile sprzęt zagra przyzwoicie).
    miszkoo
    Poziom 28  
    no dziś zdobyłem dwie naklejki JBL. Mam obiecany jeszcze polarek JBL.
    !katun!
    Poziom 22  
    Ale nie zespół patrzy wystawia rider a akustyk zespołu. Wykonawców mało obchodzi jaki mikrofon na perkusje, jakie przody, ile procesorów- tutaj akustyk pisze.
    A naklejanie naklejek firm pod własne kolumny nazywam idiotyzmem i brakiem poszanowania do firmy.
    Zyga87
    Poziom 10  
    Wydaje mi się, że jeżeli już ktoś startuje w przetargach, to na pewno nie ma ani JRX'ów ani STX'ów, przetargi przeważnie są ogłaszane na większe sztuki. Nie spotkałem się jeszcze z przetargiem na nagłośnienie rady miasta czy nagłośnieniem koncertu z udziałem początkującego zespołu z pobliskiego Liceum ;). Co wcale nie znaczy, że na takich małych imprezach można wystawiać jakieś no-name byle by grało/pierdziało, chodzi mi o to, że chyba udział w przetargach to za głębokie wody jak na ten temat dyskusji ;).

Jeżeli ktoś myśli przyszłościowo o tym fachu, to faktycznie lepiej nie bawić się w konstrukcje typu DIY na tonsilach czy STX'ach. Druga sprawa, że dużo riderów jest krótko mówiąc wyssanych z palca i tak jak się dzwoni do menago zespołu to i tak schodzą z tonu, ale o tym już było wałkowane wiele razy chyba ;)

Zgadzam się z tym, że posiadanie sprzętu dobrego też nie gwarantuje, że od razu będziemy mieć poważne zlecenia, ale wszystko jest możliwe ;) Trzeba włożyć dużo pracy (i pieniędzy niestety) w reklamę, ogłaszanie się, no a kontakty też idzie zdobyć :). Tylko to trwa, nie można mieć wszystkiego od razu. Reputacje buduje się bardzo długo.

Takie jest moje odczucie na ten temat.
    Kajtek_170
    Poziom 22  
    !katun! napisał:
    ...
    NA ESTRADZIE NIE MA MIEJSCA NA DIY!

...

!katun! napisał:
    ...
    A naklejanie naklejek firm pod własne kolumny nazywam idiotyzmem i brakiem poszanowania do firmy.

Nie do końca się z Tobą zgodzę.

Mogę Ci pokazać zestawy, które grają tak samo, jak nie lepiej jak firmówki. A do tego jak są jeszcze ładnie obite, to prawie żaden akustyk zespołu sie nie przyczepi. Tylko że to nie są zwykłe DiY. Zazwyczaj sa to porządne konstrukcje, na głośnikach drogich, profesjonalnych firm (B&C, Eminnence, ...)

Tak samo widziałem też Di-Boxy, crosy, kable, a nawet pyty, na DiY. Tylko powtarzam, ludzie którzy je robili, mają wieloletnie doświadczenie i wiedzę, a materiały użyte są profesjonalnych firm.

Ale rzeczywiście DiY ludzi którzy niewiedzą co to sygnał symetryczny i nie słyszeli w swoim życiu parędziesięciu zestawów i niewiedzą jak one grają, nie nadają sie na estradę. Pozdrawiam
    !katun!
    Poziom 22  
    Idąc dalej można stwierdzić że Pol-audio to też DIY, Mackie, JBL, LDM wszystko DIY. Siedzą tam bardzo dobre głośniki, są ładnie obite, na pewno są to porządne konstrukcje, nad którymi nie jedna głowa myślała. A jednak to nie do końca DIY.
    Ja mówiąc o tych DIY mam na myśli kolumny zrzucone z jakiegoś schematu, ściągnięte z neta, zrobione w niskim nakładzie, w garażu, i przycinane w castoramie.
    Ależ oczywiście że niejednokrotnie paczki robione w garażu brzmią lepiej od tych firmowych. Przykład? podobno BTR od p. Jasińskiego.
    Cytat:
    pyty, na DiY
    W takim razie po co kupuje się firmówki, bardzo drogie? Przecież można zrobić samemu z lepszych materiałów. Chodzi o jakość, pewność że nic nie strzeli, nie siądzie. No i o prestiż.
    Cytat:
    Ale rzeczywiście DiY ludzi którzy niewiedzą co to sygnał symetryczny i nie słyszeli w swoim życiu parędziesięciu zestawów i niewiedzą jak one grają, nie nadają sie na estradę
    90% ludzi którzy robią coś DIY, nie wiedzą dokładnie na jakiej zasadzie to działa, po co taka a nie inna objętość, nie do końca wiedzą za co odpowiada konkretny parametr głośnika. Nie wierzysz? Wejdź w dział "DIY" i poczytaj sobie posty.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto