Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Timer do wentylatora w łazience

mrrudzin 04 Wrz 2019 21:25 3459 14
  • Timer do wentylatora w łazience

Sterownik ma za zadanie sterować wentylatorem łazienkowym.
    Sterowanie odbywa się za pomocą przycisku monostabilnego - po wciśnięciu przycisku wentylator załącza się, po kolejnym wciśnięciu - wyłącza.
    Jeśli wentylator pracuje dłużej niż 10 minut - wyłącza się automatycznie.
    Po chwili poszukiwania nie znalazłem gotowego urządzenia za rozsądne pieniądze.

Budowane urządznie miało być budżetowe, więc większość elementów pochodzi od naszych skośnookich przyjaciół lub z demontażu. Sercem układu jest wielofunkcyjny tani timer 35238-MP (karta katalogowa w załączniku) obudowany o odpowiednie peryferia (zasilacz, separacja sygnału wyzwalającego).
    Wentylator i sterownik są daleko (~10-15m) poza miejscem sterowania, chciałem odseparować wewnętrzne napięcie zasilania - dlatego użyłem przekaźnika z cewką na 230V.
    Konieczne było użycie również diody sygnalizującej pracę zamontowanej w łączniku na ścianie.

Urządzenie posiada dwie diody sygnalizacyjne - jedna wskazuje że jest napiecie zasilania, druga świeci gdy wentylator jest załączony.

Największe DiY w tej konstrukcji to "wkładka" do puszki zamodelowana w Fusion 360 i wydrukowana na drukarce 3D.

Użyte elementy:
    - zasilacz 5V/180mA - z demontażu starej ładowarki do czegoś
    - układ czasowy $2,31
    - przekaźnik z podstawką (nie użyta) - $0,99
    - oprawa bezpiecznika - $0,37
    - bezpiecznik 1A - 0,50PLN
    - Puszka obudowa na tynk hermetyczna 10x10x5cm IP65 - 5,10
    - Listwa zaciskowa złączka kostka 12-torowa 4mm2 - 2,30
    - Legrand NILOE Przycisk dzwonkowy 1x 764507 664507 - 7,20
    - Legrand NILOE Lampka LED 230V do łączników 764521 - 5,00
    - diody LED, rezystory, przewody - z demontażu
    - filament (razem z wszystkimi nieudanymi prototypami) - 5zł
    Razem jakieś 30-40zł.

Timer do wentylatora w łazience Timer do wentylatora w łazience Timer do wentylatora w łazience

Timer do wentylatora w łazience Timer do wentylatora w łazience Timer do wentylatora w łazience

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mrrudzin
    Poziom 39  
    Specjalizuje się w: automatyka
    mrrudzin napisał 5856 postów o ocenie 369, pomógł 511 razy. Mieszka w mieście Pruszcz Gdanski. Jest z nami od 2003 roku.
  • Relpol przekaźniki
    SylwekK
    Poziom 30  
    Bardzo ładne wykonanie. Ten szkielet wyszedł chyba drożej niż cała elektronika :-D

W kwestii timerów nasi przyjaciele z chin oferują takie malutkie moduły dzięki, którym można by wszystko w wyłączniku zmieścić używając triaka i zasilacza beztransformatorowego:

http://s.aliexpress.com/fUz2IrEv
    jrk13
    Poziom 14  
    mrrudzin napisał:
    Budowane urządznie miało być budżetowe

Automatyczny wyłącznik schodowy AVT2442 jest do kupienia za 2 dychy. Zasilany z sieci, malutka płytka, 500W obciążenia na triaku. Minimalne zużycie prądu. Tylko zmienić RC na 10 minut. Chyba przekombinowałeś.
    mrrudzin
    Poziom 39  
    SylwekK napisał:
    Bardzo ładne wykonanie. Ten szkielet wyszedł chyba drożej niż cała elektronika :-D

W kwestii timerów nasi przyjaciele z chin oferują takie malutkie moduły dzięki, którym można by wszystko w wyłączniku zmieścić używając triaka i zasilacza beztransformatorowego:

http://s.aliexpress.com/fUz2IrEv

Szkielet drukowałem na swojej drukarce - jako kolejne ćwiczenie praktyczne

Ale jeśli chodzi o timery - nie znałem tego rozwiązania :)
    Trzeba by trochę pokombinować żeby była możliwość załączania i wyłączania (jakiś przerzutnik jeszcze)

jrk13 napisał:
    mrrudzin napisał:
    Budowane urządznie miało być budżetowe

Automatyczny wyłącznik schodowy AVT2442 jest do kupienia za 2 dychy. Zasilany z sieci, malutka płytka, 500W obciążenia na triaku. Minimalne zużycie prądu. Tylko zmienić RC na 10 minut. Chyba przekombinowałeś.

Kolejne świetne rozwiązanie. Napewno gdybym je znalazł wcześniej - wziąłbym pod uwagę.
    Konstrukcyjnie AVT2442 zastąpiłby w stosunku do mojego układu zasilacz i chiński timer.

Moim zdaniem wejście sterujące i tak trzeba by pobudzać przekaźnikiem lub jakoś zabezpieczyć ze względu na ogległość kabla 10-15m i bliskość innych przewodów zasilających w ścianie (obawiam się indukujących się napięć które mogłyby zakłócać pracę układu lub go uszkodzić), bo w puszce niestety nie ma już miejsca.
  • Relpol przekaźniki
    pi00
    Poziom 8  
    mrrudzin napisał:
    Sterownik ma za zadanie sterować wentylatorem łazienkowym.
    Sterowanie odbywa się za pomocą przycisku monostabilnego - po wciśnięciu przycisku wentylator załącza się, po kolejnym wciśnięciu - wyłącza.
    Jeśli wentylator pracuje dłużej niż 10 minut - wyłącza się automatycznie.
    Po chwili poszukiwania nie znalazłem gotowego urządzenia za rozsądne pieniądze.

W swojej łazience identyczne funkcje zrealizowałem za pomocą tego przekaźnika bistabilnego. Cena dla mnie jest rozsądna.

Podaję to jako przykład, że są gotowe rozwiązania dla tych wszystkich, którzy nie chcą robić czegoś podobnego samemu, a chcą się zmieścić w jednej, podtynkowej, głębokiej puszcze instalacyjnej.
    Linoge
    Poziom 27  
    Sonoff basic + DHT11 Całość około 30 PLN = automatyczne sterowanie wentylatorem łazienki, zamontowany na wentylatorze. Funkcja manualna może być łatwo dodana przez przełącznik chwilowo rozwierny w sofcie wystarczy oprócz automatu dodać włączenie wentylatora na 10min po starcie urządzenia. Pobór < 1W w stanie załączenia.
    mrrudzin
    Poziom 39  
    Cytat:

Sonoff basic + DHT11 Całość około 30 PLN = automatyczne sterowanie wentylatorem łazienki, zamontowany na wentylatorze. Funkcja manualna może być łatwo dodana przez przełącznik chwilowo rozwierny w sofcie wystarczy oprócz automatu dodać włączenie wentylatora na 10min po starcie urządzenia. Pobór < 1W w stanie załączenia.

Jaki jest czas życia takiego czujnika DHT11?
    W sensie ile czasu wytrzyma w wilgotnym zakurzonym miejscu?
    Zastanawiałem się już nad tym kilka razy - może ktoś z Was ma doświadczenie jakiekolwiek.

Żeby odciąć się od napięcia indukującego się w idących równolegle w ścianie przewodach wystarczy przełącznik rozwierny?
    Nie ma potrzeby jakoś dodatkowo zabezpieczać wejścia w Sonoffie?
    Pytam, ponieważ zanim zdecydowałem się na przekaźnik na 230V pomierzyłem napięcie między żyłami luźno położonego kabla w ścianie i wyszło trochę ponad 6V. I dużo i mało.
    krisRaba
    Poziom 28  
    mrrudzin napisał:
    pomierzyłem napięcie między żyłami luźno położonego kabla w ścianie i wyszło trochę ponad 6V. I dużo i mało.

Trzeba było ten mierzony kabel czymkolwiek dociążyć i nagle puff, napięcie znika ;-)
    mrrudzin
    Poziom 39  
    krisRaba napisał:
    mrrudzin napisał:
    pomierzyłem napięcie między żyłami luźno położonego kabla w ścianie i wyszło trochę ponad 6V. I dużo i mało.

Trzeba było ten mierzony kabel czymkolwiek dociążyć i nagle puff, napięcie znika ;-)

Zmierzam tylko do tego, że wejście Sonoffa czy arduino może być za małym obciążeniem.
    Linoge
    Poziom 27  
    mrrudzin napisał:
    krisRaba napisał:
    mrrudzin napisał:

Zmierzam tylko do tego, że wejście Sonoffa czy arduino może być za małym obciążeniem.

No ale w tym cały myk ;). Nie używasz wejścia w sonoffie tylko na chwilę wyłączasz mu zasilanie. Po reboocie na 10min włącza przekaźnik/wentylator. Potem działa w trybie automat. Minimum okablowania ;). Jeśli chodzi o żywotność u mnie na razie bliźniacze rozwiązanie działa w kuchni i łazience od około 16 miesięcy. Wskazania są stabilne. Widać znaczne różnice w długości pracy wentylatora w zależności od pogody i czy CO działa. Efekt średnia wilgotność w łazience około 50%.
    Timer do wentylatora w łazience
    mrrudzin
    Poziom 39  
    Cytat:

No ale w tym cały myk ;). Nie używasz wejścia w sonoffie tylko na chwilę wyłączasz mu zasilanie.

Jeśli tak do tego podejść ma to sens :)

16 miesięcy brzmi obiecująco. Miałem duże obawy że tego typu czujnk jest dobry jedynie na płytce ewaluacyjnej - widać niepotrzebnie.
    Linoge
    Poziom 27  
    Działa zdecydowanie lepiej niż te pseudo detektory wilgoci normalnie instalowane w wentylatorach. W zasadzie to dysfunkcje tych sterowników mnie skłoniły do zaprzyjaźnienia się z Sonoff'ami. Potem już poszło lawinowo w sumie w domu pracuje około 20 szt.
    koczis_ws
    Poziom 26  
    Hmm . . Ja bym tu widział opisywany przeze mnie automat schodowy. Jest malutki mieści się w puszce pod przyciskiem i nie wymaga żadnych przeróbek instalacji i nie wymaga zasilacza. Jedynie kondensator na obciążeniu indukcyjnym bo ten automat jest przystosowany do oświetlenia. No i trzeba by trochę przerobić program.
    Ntb planuję go wykorzystać u mnie do sterowania wentylatorem kanałowym, który ma wspomagać wentylację grawitacyjną łazienki i kuchni. Ten wentylator ma się załączyć po włączeniu światła w łazience, ale dopiero wtedy gdy minie pewien czas ( jeśli wejdziemy do łazienki na chwilę to po co włączać wentylator) i pracować jeszcze jakiś czas po wyłączeniu światła, lub włączyć się po uruchomieniu wentylatora okapu w kuchni. Mam w tym sterowniku wolne wejście to mogę jeszcze podłączyć np. czujnik wilgoci w łazience.
    pawol
    Poziom 22  
    trochę przesadzone. identyczny temat ogarnąłem na sonoff plus tasmota