Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena synfazowa i odbiór MUX1

andrzejlisek 29 Mar 2020 16:32 1320 34
e-mierniki
    andrzejlisek
    Level 28  
    Ostatnio kupiłem miernik PCM-1210, dokonałem pomiarów, ustawiłem antenę według wskazań i na tyle, na ile się dało, tak ustawiłem antenę.

Dodatkowo, odbieram MUX-4 na kanale 50, który transmituje Polsat news. Dodatkowo odbieram MUX-CP na kanale 28, w którym również jest Polsat News (według info http://www.sat-charts.eu/dvb-t.php ).

Dla wszystkich multipleksów oprócz tego na kanale 50 mam CBER na poziomie średnio 4e-3 i VBER <1e-8, czasami pokazuje 1e-7. Z tego wywnioskowałem, że tuner pokazuje VBER, czyli BER po korekcji błędów. Kanał 50 ma słabszy sygnał i na nim zauważyłem pewną nieścisłość. Jak widać, tuner pokazuje BER jako 1e-8, a więc różnica jest o 4 rzędy wielkości. Z czego to wynika i które urządzenie pokazuje rzetelny odczyt?

Czy to jest możliwe, że tuner potrafi odebrać ten sam sygnał lepiej niż miernik lub ma lepszy algorytm korekcji błędów i stąd ta różnica?

Na MUX-4 jest Polsat News niekodowany "w celach testowych" (cokolwiek to znaczy). Czym jest MUX-CP (w Poznaniu kanał 28) i czy tam Polsat News jest też "w celach testowych", czy docelowo?
  • e-mierniki
    User removed account
    Level 1  
  • e-mierniki
    _kli_
    Level 39  
    andrzejlisek wrote:
    Na MUX-4 jest Polsat News niekodowany "w celach testowych" (cokolwiek to znaczy). Czym jest MUX-CP (w Poznaniu kanał 28) i czy tam Polsat News jest też "w celach testowych", czy docelowo?

Obie emisje Polsat News są testowe. Chociaż test na mux-4 ograniczył się w zasadzie do emisji odkodowanej. Natomiast na testowym MUX-CP ze Śremu prowadzone są testy nowego standardu nadawania DVB-T2 (Polsat News HD z kodekiem H.264 i Polsat Film HD z kodekiem H.265). Takie przynajmniej były założenia. Jak jest faktycznie - musisz sprawdzić sam, bo niestety nie mam możliwości zweryfikowania tych informacji. Testy mają charakter okresowy i pozwolenie na nie wydano do 30 czerwca br.
    andrzejlisek
    Level 28  
    _cheetah_ wrote:
    andrzejlisek wrote:
    Kanał 50 ma słabszy sygnał i na nim zauważyłem pewną nieścisłość. Jak widać, tuner pokazuje BER jako 1e-8, a więc różnica jest o 4 rzędy wielkości. Z czego to wynika i które urządzenie pokazuje rzetelny odczyt?
    Czyli ile pokazuje miernik (CBER/VBER)?

Jak widać na tym filmiku, w przypadku kanału 50 CBER na poziomie 1e-2 i VBER na poziomie 2e-4.

_cheetah_ wrote:
    Najważniejsze - poszczególne wskazania miernika są obarczone błędami, które powinny być wyspecyfikowane w danych technicznych miernika. Więc dobra rada: traktuj miernik jako wskaźnik, który pokazuje czy znajdujesz się w pożądanym zakresie parametrów dla prawidłowej pracy odbiornika.

Miernik kupiłem tylko do własnego użytku jako coś lepszego niż prymitywne wskaźniki w tunerze (wielokrotnie było wałkowane, że te wskaźniki w niektórych przypadkach niewiele mówią, szczególnie w DVB-S). Jest to miernik mierzący wszystkie 3 rodzaje DVB (T, S i C), trudno od niego oczekiwać rzetelności porównywalnej z droższymi miernikami, w których jeden miernik mierzy tylko jeden rodzaj sygnału. To już samo za siebie mówi, jak należy traktować pokazywane wartości i bardziej służy do tego, żeby ustawić antenę tak, żeby dana wartość była jak największa.

_kli_ wrote:
    andrzejlisek wrote:

Obie emisje Polsat News są testowe. Chociaż test na mux-4 ograniczył się w zasadzie do emisji odkodowanej. Natomiast na testowym MUX-CP ze Śremu prowadzone są testy nowego standardu nadawania DVB-T2 (Polsat News HD z kodekiem H.264 i Polsat Film HD z kodekiem H.265). Takie przynajmniej były założenia. Jak jest faktycznie - musisz sprawdzić sam, bo niestety nie mam możliwości zweryfikowania tych informacji. Testy mają charakter okresowy i pozwolenie na nie wydano do 30 czerwca br.

Potwierdzam, że na kanale 28 jest DVB-T2 (miernik to pokazuje), czytałem o uruchomieniu Polsat Film, jednak ja go nie odbieram, bo mój tuner nie obsługuje kodeka HEVC/H265.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1