Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena synfazowa i odbiór MUX1

04 Wrz 2019 23:50 432 29
  • Poziom 28  
    Posiadam tuner Ferguson Ariva 252 Combo, antenę na balkonie na 3 piętrze w Poznaniu, skierowaną na Śrem.

Na początku zastosowałem antenę pokojową ze wzmacniaczem, wyglada jak 1/4 popularnej anteny synfazowej (jeden dipol z ramionami w kształcie litery V i siatka za nim). Na tej antenie odbierałem wszystkie 4 multipleksy (1,2,3 i 8), jednakże na mux1 co minutę lub dwie byly zacięcia, obraz się zamrażał na ułamek sekundy lub pojawiały się drobne artefakty, w audio nie było żadnych zakłóceń. Na 2 i 3 nie stwierdziłem zakłóceń. Na 8 co 10-15 minut były drobne zakłócenia. Wymieniłem antenę ba synfazową (siatkową) z osobno dokupionym wzmacniaczem (przy symetryzatorze bez wzmacniacza były duże problemy z odbiorem) i na mux2, mux3 i mux8 nie stwierdziłem zakłóceń, a na mux1 jak były tak są, nic się nie zmieniło. Sprawdziłem za pomocą radiotelefonu ręcznego 2m/70cm podatność wzmacniacza na silne pole i wzmacniacz od ant pokojowej nie jest ekranowany i jest podatny (radiotelefon w odległości 3m całkowicie uniemożliwia odbiór tv), wzmacniacz dokupiony do dużej anteny jest ekranowany i radiotelefon w odległości 1m w ogóle nie przeszkadza.

Zakłócenia MUX1 nie są uciążliwe, nie przeszkadzają, ale są. Co może być przyczyną takich zakłóceń? Czy wymiana anteny siatkowej na Yagi bez wzmacniacza może wyeliminować te zakłócenia (jest jeszcze większa, zajmuje więcej miejsca i trudniej ją zamontować tym bardziej że będę miał antenę satelitarna)?

W tunerze wskaźnik jakości pokazuje 90% na obu antenach (nigdy nie bylo więcej niż 90%), na wszystkich mux, sila sygnału waha się 70-80%.
  • PCBway
  • Poziom 38  
    andrzejlisek napisał:
    Czy wymiana anteny siatkowej na Yagi bez wzmacniacza może wyeliminować te zakłócenia
    To zależy skąd nadchodzą te zakłócenia. Jeśli z sektora bocznego czy wręcz z tyłu to yagi może pomóc, jeśli z przodu to żadna antena nie da sobie z nimi rady. Przy takim poziomie sygnału i jakości trudno będzie jeszcze cokolwiek poprawić. Sygnał użyteczny jest bardzo dobry, natomiast poziom tego zakłócenia jest bardzo duży i nie będzie łatwo go wyeliminować. Coś pracuje bardzo blisko 490MHz lub pojawia się harmoniczna trafiająca w to pasmo.
  • PCBway
  • Poziom 38  
    andrzejlisek napisał:
    Co może być przyczyną takich zakłóceń? Czy wymiana anteny siatkowej na Yagi bez wzmacniacza może wyeliminować te zakłócenia (jest jeszcze większa, zajmuje więcej miejsca i trudniej ją zamontować tym bardziej że będę miał antenę satelitarna)?
    Yagi na k23 będzie miała kierunkowość porównywalną z siatką, może trochę lepszą w zależności od wykonania, ale, jak to się mówi, 'szału nie będzie'. Do tego, możesz mieć miej sygnału z Yagi niż z siatki na k23. Nikt nie przewidzi, co może się okazać z Yagą albo innym typem - np. logiem.

Natomiast, jest tak, że każdy typ anteny w warunkach balkonowych będzie się zachowywał inaczej i to raczej mało przewidywalnie.

Co można zrobić bezinwestycyjnie to powędrowanie z siatką po całej dostępnej przestrzeni na balkonie, może gdzieś znajdzie się miejscówka minimalizująca te zakłócenia albo może da się namierzyć kierunek skąd pochodzą.

Ponieważ to k23 to możliwe, jak pisał zworys, że zakłócenia pochodzą z niższego pasma. Wtedy można by spróbować zastosować specjalny filtr LTE wycinający trochę pasmo 300-470MHz. np. LF006 Terry, może by pomógł.

Te zakłócenia to są ciągłe i systematyczne, czy może mają jakieś dłuższe przerwy?
  • Poziom 28  
    _cheetah_ napisał:
    Natomiast, jest tak, że każdy typ anteny w warunkach balkonowych będzie się zachowywał inaczej i to raczej mało przewidywalnie.

Co można zrobić bezinwestycyjnie to powędrowanie z siatką po całej dostępnej przestrzeni na balkonie, może gdzieś znajdzie się miejscówka minimalizująca te zakłócenia albo może da się namierzyć kierunek skąd pochodzą.

Pobieżnie to przerabiałem i trudno jest znaleźć dobre miejsce i kierunek, ale jeszcze popróbuję.

_cheetah_ napisał:
    Ponieważ to k23 to możliwe, jak pisał zworys, że zakłócenia pochodzą z niższego pasma. Wtedy można by spróbować zastosować specjalny filtr LTE wycinający trochę pasmo 300-470MHz. np. LF006 Terry, może by pomógł.

Dzisiaj podłączyłem dokładnie ten filtr https://www.leroymerlin.pl/elektrycznosc/ospr...tr-lte-4g-evodpm29-evology,p266990,l1079.html i nie ma poprawy lub jest ona niewielka.

_cheetah_ napisał:
    Te zakłócenia to są ciągłe i systematyczne, czy może mają jakieś dłuższe przerwy?

Nie stwierdziłem dłuższych przerw, czasem zdarza się może na 5 minut przerwa.
  • Poziom 35  
    _cheetah_ napisał:
    filtr LTE wycinający trochę pasmo 300-470MHz. np. LF006 Terry

On tłumi pasmo tylko powyżej 790 MHz. Podobnie zresztą ten Evology. Lepszy byłby np. Telmor FPL-2160 z tłumieniem 0-450MHz i 820-1000MHz.
  • Poziom 38  
    andrzejlisek napisał:
    Dzisiaj podłączyłem dokładnie ten filtr https://www.leroymerlin.pl/ele...m29-evology,p266990,l1079.html i nie ma poprawy lub jest ona niewielka.
    Nie taki. Ten "wycina" tylko transmisje LTE czy GSM, leżące powyżej 790MHz, a to nie twój problem. U ciebie to musiałby być taki (lub podobny) filtr: LTE006
    Tylko, jak pisałem wcześniej - może nie pomóc.
    andrzejlisek napisał:
    Nie stwierdziłem dłuższych przerw, czasem zdarza się może na 5 minut przerwa.
    Czyli wygląda na w miarę ciągłe zakłócenie, jakby od jakiegoś urządzenia. W nocy tak samo się dzieje? Innej lokalizacji dla anteny nie masz?

No, nic - poczekajmy, aż jeszcze raz obejdziesz balkon.
  • Poziom 28  
    Właśnie przed chwilą włączyłem na 15-20 minut Stopklatkę i TTV (oba na MUX1) i nie stwierdziłem zakłóceń, czyli to u sąsiada coś sieje, jakieś urządzenie, które jest włączane w dzień. Jutro lub pojutrze poszukam anteną lepszego miejsca.

Ale z drugiej strony rozważam taką zmianę:
    1. Wymienić wzmacniacz w antenie na symetryzator bez wzmacniacza.
    2. Zaraz za anteną dać filtr Terra LF006 (patrząc na dane techniczne, przepuszcza oba pasma telewizyjne), filtr Telmor FPL-2160 nie bardzo, bo on uniemożliwi odbiór MUX8.
    3. Zaraz za filtrem dać wzmacniacz, na przykład taki: https://www.eltrox.pl/wzmacniacz-liniowy-przelotowy-w-20-wzmocnienie-20db.html
    Chodzi o to, że skoro potrzebny jest wzmacniacz, to żeby wzmacniać sygnał już przefiltrowany, bo wzmacniacze antenowe wzmacniają również sygnały z poza pasm telewizyjnych, co przy przesterowaniu wejścia wzmacniacza spowoduje odkształcanie sygnałów telewizyjnych.
    Czy mam rację i czy to ma sens, szczególnie, jak nie znajdę "lepszego" ustawienia anteny przy obecnej budowie instalacji?
  • Poziom 38  
    andrzejlisek napisał:
    Właśnie przed chwilą włączyłem na 15-20 minut Stopklatkę i TTV (oba na MUX1) i nie stwierdziłem zakłóceń, czyli to u sąsiada coś sieje, jakieś urządzenie, które jest włączane w dzień. Jutro lub pojutrze poszukam anteną lepszego miejsca.
    Niekoniecznie u sąsiada, ale jest już jakiś punkt zaczepienia.
    andrzejlisek napisał:
    Ale z drugiej strony rozważam taką zmianę:
    1. Wymienić wzmacniacz w antenie na symetryzator bez wzmacniacza.
    2. Zaraz za anteną dać filtr Terra LF006 (patrząc na dane techniczne, przepuszcza oba pasma telewizyjne)
    Przy wzmacniaczu na kablu to opcja podstawowa. Możesz być spokojny, w realu też przepuszcza.
    andrzejlisek napisał:
    3. Zaraz za filtrem dać wzmacniacz, na przykład taki: https://www.eltrox.pl/wzmacniacz-liniowy-przelotowy-w-20-wzmocnienie-20db.html
    A jaki wzmacniacz teraz używasz? I jakie poziomy / jakości sygnałów pokazuje teraz odbiornik?
    andrzejlisek napisał:
    Chodzi o to, że skoro potrzebny jest wzmacniacz, to żeby wzmacniać sygnał już przefiltrowany, bo wzmacniacze antenowe wzmacniają również sygnały z poza pasm telewizyjnych, co przy przesterowaniu wejścia wzmacniacza spowoduje odkształcanie sygnałów telewizyjnych.
    Czy mam rację i czy to ma sens, szczególnie, jak nie znajdę "lepszego" ustawienia anteny przy obecnej budowie instalacji?
    Generalnie tak, ale bywają odstępstwa i modyfikacje.
    Jeśli, przykładowo, antena jest na zewnątrz budynku i do TV biegnie długi kabel antenowy, a sąsiad zza ściany ma coś co "sieje, jak opętane" wtedy bywa konieczność dania filtru bezpośrednio przed TV. W szczególnych sytuacjach bywa i tak, że po antenie trzeba skaskadować filtry, i jeszcze dołożyć przed TV...

Sumując - najpierw dajesz filtr bezpośrednio PRZED wzmacniaczem (a nie PO antenie) i patrzysz, co się dzieje. Jeśli nie jest dobrze przenosisz filtr bezpośrednio PRZED TV.

Oczywiście - filtr PO wzmacniaczu to cięższe warunki dla wzmacniacza i dlatego, jeśli pada jakość innych mux-ów przy takiej kombinacji, to albo dodanie drugiego filtra PRZED wzmacniaczem, albo zastosowanie lepszego wzmacniacza.
    _kli_ napisał:
    No, coś wymyślili - widać, że głównie pod odbiór mobilny i wewnętrzny, bo do dalekich odbiorów mają dalej potężne, długie anteny.

Ciekawe jest, co będzie po zejściu LTE poniżej 800MHz - ten system się sam przestraja, czy trzeba wymienić antenę?
  • Poziom 28  
    Zamówiłem Terra LF006 z zamiarem zastosowania go zamiast posiadanego filtru LTE. Anteną kręciłem w różnych kierunkach i zakłócenia jak były tak są, ale w mniejszym stopniu, potem przywróciłem pierwotną pozycję i zakłóceń też jest mniej, co wskazuje na to, że zmniejszyły się u źródła. Jeszcze nie przemieszczałem po balkonie, bo zakłócenia ustąpiły zupełnie (może na jakiś czas), ale jak tylko to zrobię, to opiszę.

Co do linka wskazanego przez "_kli_", to obecnie mam "Używanie wewnętrznego filtra w antenie aktywnej po wzmacniaczu", a rozważałem zmianę na "Używanie wewnętrznego filtra w antenie aktywnej przed wzmacniaczem", przy czym odległość od złącza anteny do wyjścia wzmacniacza byłaby możliwie mała (jak najkrótsze odcinki przewodów).

Nie mogłem znaleźć żadnych konkretnych informacji na temat "INERT", nie wiem, czy to ma sens oraz czy anteny firmy Funke są pakowane w sposób taki, że można rozpakować i podłączyć bez trwałego niszczenia opakowania po to, żeby kupić, podłączyć sprawdzić i zwrócić korzystając z ustawowego prawa do zwrotu, jak okaże się, że to nic nie daje.

Dodano po 9 [minuty]:

Wzmacniacz to jest dokładnie taki: https://www.leroymerlin.pl/elektrycznosc/ospr...-antenowy-evodpm27-evology,p267027,l1079.html, a antena to taka: https://www.leroymerlin.pl/elektrycznosc/ospr...e/antena-vhf-uhf-hn16-40-dpm,p8007,l1077.html
    Tuner pokazuje siłę sygnału na 70-75%, a jakość na 90%. Przy żadnym ustawieniu anteny i na żadnym MUX wskazanie jakości nie przewyższyło 90%.
  • Poziom 35  
    andrzejlisek napisał:
    czy anteny firmy Funke są pakowane w sposób taki, że można rozpakować i podłączyć bez trwałego niszczenia opakowania po to, żeby kupić, podłączyć sprawdzić i zwrócić korzystając z ustawowego prawa do zwrotu

Masz w Poznaniu dystrybutora tych anten, to zapytaj.
    https://sklep.awhandel.pl/antena-combo-funke-abm-3553-dvb-t-t2-4g-inert-lte.html
    andrzejlisek napisał:
    Ferguson Ariva 252 Combo
    andrzejlisek napisał:
    wskazanie jakości nie przewyższyło 90%

W Arivie 90% to wskazanie maksymalne.
  • Poziom 38  
    Czyli czekamy na filtr i wzmacniacz.

Tak na marginesie, ten wzmacniacz, co masz teraz w antenie to będzie 'brandowany' LNA-169, Niezła rzecz.
  • Poziom 28  
    Na razie zamówiłem sam filtr, który zastąpi obecnie posiadany filtr LTE.

Na balkonie znalazłem prawdopodobnie lepsze miejsce, gdzie nie ma zakłóceń (obserwacja ok. 10 minut przy prowizorycznie przymocowanej antenie), w najbliższym czasie pojadę do marketu budowlanego po części do ostatecznego zamocowania w znalezionym miejscu.
  • Poziom 38  
    No to możliwe, że pojawiło się "światełko w tunelu" ;)

I taka ciekawostka: otóż moja Ariva 250 combo prześmiesznie pokazuje poziom sygnału DVB-T - czym wyższy poziom sygnału, tym mniejsze wskazanie ;)
    Jak mi się to przypomniało, to aż sprawdziłem na szybko - przykładowo ZMNIEJSZENIE poziomu o 8dB daje WZROST wskazań poziomu z 69% do 73%... Oczywiście, wskazania jakości spadają w tym czasie.

Nie wiem, jak jest w 252, może już normalnie, a może nie...
  • Moderator
    Opisywane zależności wielkości sygnału do wskazań słupka siły dla Arivy - o której mowa - to typowe zachowania. To po prostu taka konstrukcja.

Mam w domu kilka starszych modeli Arivy 150 i wszystkie zachowują się w ten sam sposób.

Jedyna rada to ustawić - przy pomocy zewnętrznego tłumika - taki poziom sygnału przy którym w miarę zmniejszania tłumienia wskazania siły rosną. Gdy przestaną rosnąć należy nieco zmniejszyć poziomy sygnałów i jest to końcowe ustawienie. Jeżeli poziom jakości sygnału nie jest zadowalający - lub występują "stopklatki" w regularnych odstępach czasowych oznacza, że sygnał jest mocno zniekształcony i korekcja błędu nie nadąża z przepływem binarnym.

I ważna uwaga: dobieranie poziomów dokonujemy dla najsilniejszego sygnału jednego z multipleksów lub innego sygnału w pasmie zbliżonym do telewizyjnego, tak UHF jak VHF, w tym także DAB+.

Jeżeli mamy w pobliży nadajnik DAB+ to jego sygnał może mieć wpływ na wskazania dekodera DVB-T tak w pasmie VHF jak i UHF. Dlatego lepiej mieć do dyspozycji dwie anteny na dwa pasma (VHF i UHF a nie antenę typu Combo) by móc panować nad wartościami sygnałów przy pomocy dwóch tłumików dla każdej z anten.
    Z własnego doświadczenia wiem, że poziom nasycenia w dekoderach Arivy zaczyna się przy sygnałach od 42 do 56 dB w zależności od modelu. Do tego poziomu wartości wskazań są w miarę poprawne.

W przypadku Poznania najczęstszą przyczyną problemów jest nadajnik doświetlający na Piątkowie - całe 20 kW na MUX3 i 1 kW DAB k.12A oraz nadajnik na AE - MUX8 k.9 0,5 kW - SFN z Rusinowem - i nie jest to pomyłka! nie ze Śremem!
    Granica obszarów zasięgu technicznego MUX8 przebiega w zasadzie wzdłuż autostrady A2 - na północ k. 9ty Rusinowo (także Gołańcz i Oborniki Wkp), na południe k.7 Śrem.

I tak na koniec: w obszarze Poznań nie są przewidziane żadne zmiany kanałów w związku z wprowadzeniem 5G na MUX1/2/3, zmieniony zostanie kanał MUX4 z 50go na 42 i zmiana lokalizacji z Karolina na Śrem.
    Uważam, że w chwili obecnej zakup filtru LTE to zbędny wydatek. Za rok lub dwa większość tych filtrów będzie do wyrzucenia.
  • Poziom 28  
    Czy wzmacniacz EVODPM27 (LNA-169) działa poprawnie przy innych napięciach, szczególnie przy niższym daje mniejsze wzmocnienie?

Mam zasilacz od anteny pokojowej z regulacją napięcia od 0 do 14V i tera ustawiłem na 12V z woltomierzem w ręku, bo wymieniony wzmacniacz jest na 12V.

W antenie "pokojowej", którą miałem na początku, ustawiałem minimalne napięcie zapewniające prawidłowy odbiór i cały czas występował przedmiotowy problem.

Przy odbiorze MUX3 i MUX8 nie stwierdziłem problemów ani zakłóceń, co nie zmienia faktu, że nie rozumiem, dlaczego dodatkowe nadajniki na Piątkowie i na AE nie mogą pracować na innej częstotliwości niż główne nadajniki w Śremie i w Obornikach. W takiej sytuacji, w obszarach, gdzie dociera sygnał z obu nadajników, sygnały będą się zakłócać, a nie wspomagać.

Pewnie za te 2 lata, jak częstotliwość LTE się obniży, zapewne będą produkowane "filtry LTE" z niższą częstotliwością odcięcia.
  • Poziom 38  
    andrzejlisek napisał:
    Czy wzmacniacz EVODPM27 (LNA-169) działa poprawnie przy innych napięciach, szczególnie przy niższym daje mniejsze wzmocnienie?
    Nie.
    Można go zasilić niższym napięciem zasilania, ale wtedy jego parametry zmieniają się w nieprzewidziany sposób, poza oczywiście wzmocnieniem, które czym niższe napięcie, tym jest niższe.
    Oczywiście, jeśli jego wzmocnienie jest za duże, zwykle można uzyskać w miarę poprawny odbiór przy zmniejszeniu napięcia, ale dla mnie to doraźna kombinacja. Zakres poprawnej pracy takiego wzmacniacza w zależności od napięcia staje się wtedy zwykle bardzo wąski, co prędzej czy później zwykle wychodzi potrzebą częstszego lub rzadszego "kręcenia" napięciem zasilacza, aby zachowywać w miarę stabilny odbiór przy wahaniach sygnału wejściowego - a wahania mogą być naprawdę znaczące.

Jeśli uzyskuje się efekt odbioru na zmniejszonym napięciu zasilania, oznacza to, że należy użyć wzmacniacz o niższym wzmocnieniu - w tym przypadku powiedzmy o wzmocnieniu 20, 15 czy 10dB. To się nazywa doborem wzmacniacza.

Ale, co kto lubi.

andrzejlisek napisał:
    Mam zasilacz od anteny pokojowej z regulacją napięcia od 0 do 14V i tera ustawiłem na 12V z woltomierzem w ręku, bo wymieniony wzmacniacz jest na 12V.
    Nie, aż takiej dokładności nie musi być. Po prostu powinno być te 12V plis minus, powiedzmy 5%.

andrzejlisek napisał:
    W antenie "pokojowej", którą miałem na początku, ustawiałem minimalne napięcie zapewniające prawidłowy odbiór i cały czas występował przedmiotowy problem.
    Typowe.

andrzejlisek napisał:
    Przy odbiorze MUX3 i MUX8 nie stwierdziłem problemów ani zakłóceń, co nie zmienia faktu, że nie rozumiem, dlaczego dodatkowe nadajniki na Piątkowie i na AE nie mogą pracować na innej częstotliwości niż główne nadajniki w Śremie i w Obornikach. W takiej sytuacji, w obszarach, gdzie dociera sygnał z obu nadajników, sygnały będą się zakłócać, a nie wspomagać.
    Praca nadajników na tych samych kanałach (częstotliwościach) na danym obszarze to tzw. "SFN". W teorii pomaga to pokryć zasięgiem trudny teren (np. miasto, teren górzysty, etc) - w praktyce, jeśli sensownie pomyślane, sprawdza się, ale są miejsca, gdzie niestety można dostać kur... robiąc instalację z sygnałami z SFN.
    Ciebie na szczęście raczej ten problem nie dotyczy.

andrzejlisek napisał:
    Pewnie za te 2 lata, jak częstotliwość LTE się obniży, zapewne będą produkowane "filtry LTE" z niższą częstotliwością odcięcia.
    Tak będzie - po zejściu LTE niżej, trzeba będzie wymieniać filtry, wkłady w antenach (anteny) tam gdzie teraz są problemy albo dokładać tam, gdzie do tej pory takowych problemów nie było... A może będzie i tak, że po zmianie planu kanałowego tam, gdzie problemy były, znikną...

Są miejsca, gdzie zastosowanie filtru LTE to jedyny ratunek na dobry, albo jaki taki odbiór, odbiór.

Ale to nie twój problem, przynajmniej na razie, bo ty podejmiesz próbę blokady nie LTE, a pasma 300...470MHz

EDIT:- Jaki separator napięcia używasz? Jeśli taka plastikowa wtyczka antenowa, to takie 'coś' też potrafi się nieźle dokładać, jeśli chodzi o zakłócenia i degradację jakości sygnałów.
  • Poziom 28  
    _cheetah_ napisał:
    EDIT:- Jaki separator napięcia używasz? Jeśli taka plastikowa wtyczka antenowa, to takie 'coś' też potrafi się nieźle dokładać, jeśli chodzi o zakłócenia i degradację jakości sygnałów.

Jest to właśnie wtyczka antenowa, wewnątrz ma niewielki PCB.
  • Poziom 38  
    Generalnie przy DVB-T powinno się stosować separator napięcia zasilania całkowicie ekranowany, na złączach F ze sprawdzonym układem elektronicznym - przykładowo popularny AZS-03R z AMS-a (np. Link)

Pewną wadą jest to, że trzeba do niego mieć zasilacz antenowy z wtykiem jack 3.5

Ja, pierwszą rzeczą, którą robię na instalacji, to wyrzucam właśnie te zasilacze (zwłaszcza regulowane) z czarnymi separatorami niezależnie od ich potencjalnej kondycji.

Separatory do utylizacji, a zasilacze, jeśli sprawne, po wymianie kondensatorów i założeniu jack'a idą jako zapas do instalacji jako bonus dla użytkownika.
  • Moderator
    Odnośnie regulacji wzmocnienia przy pomocy regulacji napięcia: współcześnie sprzedawane wzmacniacz są tak skonstruowane, by pracować w miarę prawidłowo przy napięciu zasilania od 5 do 13V. Układ elektryczny zawiera kompensacje punktu pracy stopni w zależności od napięcia zasilania.
    Odczuwalny zakres zmian wzmocnienia jest w zakresie zasilania w przedziale 2 do 6V, im napięcie niższe tym gwałtowniej rośnie wielkość zniekształceń.

Osobiście nie stosuje i nie polecam stosować regulacji wzmocnienia przy pomocy zmiany napięcia zasilania. Jeżeli już trzeba stosować wzmacniacze - co w moim przypadku stanowiło mniej niż 2% wszystkich instalacji - to korzystniej jest zastosować wzmacniacz o mniejszym wzmocnieniu pracujący przy prawidłowych napięciach - najczęściej w zakresie 9 do 12V a na wejściu zakładam tłumik kompensujący 0/9 dB. Nie stosują w ogóle wzmacniaczy na standardowych tranzystorach bipolarnych z rodziny BFR, jeżeli już muszę to z rodziny BFY i przy prądzie kolektora powyżej 40 mA. Ale to dla takich co lubią się pobawić w doświadczalne konstrukcje. Tranzystor oczywiście wymaga radiatora.

Tak standardowo zakładam - w zależności od potrzeb - wzmacniacze z serii VOS Kathreina. Od 30 do 60 € za sztukę.

Ale ... to Twoja instalacja i sam będziesz "ogladał" to co ona poda na wejście odbiornika.
  • Poziom 28  
    Sam miałem wątpliwość, czy jest sens instalować separator typu AZS-03R lub podobny zamiast wtyczki antenowej z PCB i wedle Waszych sugestii jest sens i taki zamówiłem.

Generalnie, wydaje się, że problem udało się rozwiązać, wczoraj przez dłuższy czas miałem antenę w nowym miejscu prowizorycznie przymocowaną i nie było zakłóceń na MUX1 co pierwotnie, były bardzo sporadycznie (1 lub 2 w ciągu godziny) na MUX2 (na nim głównie oglądałem program, nie wiem, czy to kwestia ustawienia anteny czy jakiś innych zakłóceń). W ten temat wchodziłem całkiem bez wiedzy o elementach instalacji antenowej, okazuje się, że anteny z hipermarketu są użyteczne w miejscu silnego sygnału wolnego od zakłóceń lub wymagają "udoskonaleń" i dodatkowego osprzętu.

Co innego, jak się robi prostą instalację do mieszkania, a co innego, jak się robi instalację typu AZART do hotelu lub budynku wielorodzinnego (zupełnie inny budżet i inne podejście, ale nie zmienia to faktu, że warto poznać sztukę i poznać słabe punkty domowej instalacji i na co wymienić), domyślam się, że wzmacniacze VOS Kathreina i podobne są przeznaczone do dużych instalacji. Dlaczego wzmacniacze na tranzystorach BFY sa lepsze od BFR?

Podsumowując, pewnie pod koniec tego tygodnia do tematu wrócę (otrzymam separator, filtr już otrzymałem) i zamocuję antenę w nowym miejscu, wymienię separator do wzmacniacza, filtr LTE i na tym zakończę temat. Jak nadal będą zakłócenia lub inne problemy, to do tematu wrócę.
  • Poziom 38  
    @ andrzejlisek
    No to masz kilka dni na obserwację i wyciągnięcie wniosków z nowej lokalizacji anteny.
    Powiem jeszcze truizm, ale czasami trzeba pójść na kompromis i wybrać mniejsze zło - czyli "zostawić" zakłócenia na tym mux-ie, gdzie mniej przeszkadzają, zamiast mieć je na dwu lub więcej.

Filtr skręć z separatorem i podłącz w miarę krótko (ale bez przesady) do TV. Będzie jedno złącze mniej i wytniesz wszystko, co wlazłoby przez antenę, kabel antenowy i złącza.
  • Poziom 28  
    Wymieniłem filtr i separator, poprawa jest niewielka i tak właściwie zostawię. Generalnie nie jest idealnie, ale z drugiej strony zakłócenia zdarzają się rzadziej i nie są uciążliwe. Nie widzę sensu dalej inwestować w instalację, tym bardziej, że jest do własnego użytku (spełnia swoje zadanie od początku, tylko szukałem, czy i co można poprawić niewielkimi nakładami sił i środków), a nie instalacja AZART, w której budżet jest wyższy, a sprzęt (anteny, filtry, wzmacniacze) jest zupełnie innej klasy.

Co ciekawe, w moim tunerze zakłócenie stosunkowo często jest w ciągu jednej sekundy po zmianie kanału. Nie wiem, czy to jest zbieg okoliczności, że zakłócenie następuje akurat zaraz po zmianie stacji, czy tuner synchronizuje odbiór z sygnałem czy coś podobnego.
  • Poziom 38  
    andrzejlisek napisał:
    Wymieniłem filtr i separator, poprawa jest niewielka i tak właściwie zostawię. Generalnie nie jest idealnie, ale z drugiej strony zakłócenia zdarzają się rzadziej i nie są uciążliwe.

Kiedyś zawsze trzeba powiedzieć: "wystarczy". Kolejny kompromis.

andrzejlisek napisał:
    Co ciekawe, w moim tunerze zakłócenie stosunkowo często jest w ciągu jednej sekundy po zmianie kanału. Nie wiem, czy to jest zbieg okoliczności, że zakłócenie następuje akurat zaraz po zmianie stacji, czy tuner synchronizuje odbiór z sygnałem czy coś podobnego.
    Tak bywa przy bardzo zakłóconym sygnale, jak u ciebie. Odbiornik potrzebuje wtedy dłuższego czasu na pełną synchronizację z odbieranym sygnałem. Zaś to co się dzieje w takim przypadku bezpośrednio po przełączeniu na ekranie, to już jest efekt kombinacji hardware'u z oprogramowaniem odbiornika oraz głębokości zakłócenia sygnału. Wynikowo, czasami jest dłużej czarny ekran po przełączeniu, czasami pojawić mogą się jakieś zakłócenia czy atrefakty. Różnie.

Myślę, że u ciebie sygnał na mux-1 jest generalnie o słabej jakości (choć odbiornik pokazuje 100%) plus nakładają się na to jeszcze zakłócenia impulsowe (chwilowe). Co powoduje, że zakłócenia chwilowe widać od czasu do czasu na ekranie. Ale żeby trafiały się za każdym razem od razu po przełączeniu - nie, to nieprawdopodobne.

Mogłoby by być i tak, że jeśli podmieniłbyś odbiornik na inny typ to mogłoby się okazać, że zakłócenia byłyby widoczne częściej, albo dużo bardziej sporadycznie, albo, pomimo to, że byłyby widoczne, nie byłyby uciążliwe przy oglądaniu...
  • Poziom 28  
    Na zakłócenia i problemy z odbiorem nie narzekam, zdecydowałem, że nie ma sensu dalej walczyć o idealny odbiór. Wracam do tej instalacji, ale już z innym tematem, mianowicie chodzi o zasilanie anteny DVB-T.

Nie przedstawiłem całej instalacji, bo myślałem, że to nie jest istotne, ale teraz ja przedstawię schematycznie. Instalacja zawiera tylko elementy narysowane czarnym kolorem.

Konwerter zawiera w sobie sumator DVB-T i SAT, jest jeden model takiego na pewnym portalu aukcyjnym. Zielonym kolorem zaznaczyłem to, co chciałbym dołożyć/zmienić. W miejsce elementu "trójnik" mam złączone dwa przewody zarobione wtykiem F, jeden wchodzi do ściany. Położenie drugiego przewodu na odcinku od tego złącza do dekodera absolutnie nie wchodzi w grę.

Obecnie jest jeden "problem", bo albo wzmacniacz LNA-169 musi być zasilany cały czas, również wtedy, gdy sprzętu się nie używa, albo muszę w innym pokoju włączać zasilacz do prądu na czas korzystania.

Zauważyłem, że tuner podaje napięcie stałe przez gniazdo SAT również przy korzystaniu z DVB-T, bo podczas oglądania kanału DVB-T obrotnica pracuje, jak się wciska przyciski umieszczone na niej. Pomysł polega na tym, żeby wyciągnąć to napięcie (ono wynosi 14V lub 18V, nie mierzyłem woltomierzem, ale to wynika ze standardów zasilania wszystkich konwerterów), przepuścić przez stabilizator 7812 i otrzymuje się napięcie 12V.

Czy w ogóle jest sens czegoś takiego, czy lepiej zostawić włączony LNA-169 na 24/7? Nie chodzi o ilość zużytej energii, bo jest to ilość mikroskopijna, ale o sam fakt, że pracuje pełną parą i grzeje się zupełnie niepotrzebnie.

Czy są na rynku urządzenia pozwalające wyjąć napięcie stale z przewodu antenowego, bez degradacji sygnału i bez odcinania jednego z gniazd od tego napięcia (byłaby to jedyna i zasadnicza różnica pomiędzy takim urządzeniem, a separatorem AZS-03R i każdym innym)?

Teoretycznie otrzymam coś takiego przy wykorzystaniu dwóch separatorów połączonych jak na obrazku, ale w praktyce dojdzie do zwiększonej i niepotrzebnej straty jakości sygnału:

Normalnie, to każdy telewizor i tuner DVB-T ma funkcję wprowadzenia 12V napięcia stałego na gniazdo antenowe właśnie w celu zasilania wzmacniacza (oczywiście tylko w czasie użytkowania tunera, a nie 24/7), ale wykorzystanie tej funkcji w moim przypadku nie jest możliwe.

Inny pomysł to taki trójnik:
    https://www.napad.pl/produkty-841-1414-trjnik-f-3268.htm

Do bocznego gniazda podłączyłbym cewkę 10mikrohenr, a potem 7812, jednak obawiam się, że taka "prowizorka" to również proszenie się o kłopoty z odbiorem sygnału.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    andrzejlisek napisał:
    Obecnie jest jeden "problem", bo albo wzmacniacz LNA-169 musi być zasilany cały czas, również wtedy, gdy sprzętu się nie używa, albo muszę w innym pokoju włączać zasilacz do prądu na czas korzystania.
    andrzejlisek napisał:
    czy lepiej zostawić włączony LNA-169 na 24/7? Nie chodzi o ilość zużytej energii, bo jest to ilość mikroskopijna, ale o sam fakt, że pracuje pełną parą i grzeje się zupełnie niepotrzebnie.

Jeżeli jest taka konieczność, to możesz zastosować gniazdo elektryczne sterowane zdalnie.
    andrzejlisek napisał:
    Normalnie, to każdy telewizor i tuner DVB-T ma funkcję wprowadzenia 12V napięcia stałego na gniazdo antenowe właśnie w celu zasilania wzmacniacza

Jeżeli jest, to zazwyczaj 5V. Posiada je większość dekoderów zewnętrznych (nie wszystkie, bo spotkałem takie co nie mają). Natomiast w telewizorach jest to bardzo rzadko spotykana opcja.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    andrzejlisek napisał:
    Czy w ogóle jest sens czegoś takiego, czy lepiej zostawić włączony LNA-169 na 24/7? Nie chodzi o ilość zużytej energii, bo jest to ilość mikroskopijna, ale o sam fakt, że pracuje pełną parą i grzeje się zupełnie niepotrzebnie.

Sens to może i jest, jeśli ktoś jest bardzo, bardzo oszczędny, albo bardzo pro ECO.
    Kiedyś miewałem też takie przemyślenia, ale mi przeszło.
    Dobry wzmacniacz TV musi się grzać... ;)
    Jest wymiar praktyczny - narażenie elektroniki wzmacniacza na stress w momencie włączenia, zwłaszcza przy dużym mrozie. Znaczy się - mniejsza niezawodność. Wyobraź sobie - włączasz sprzęt, aby pooglądać mecz - a tu ciemność... ;)

andrzejlisek napisał:
    Czy są na rynku urządzenia pozwalające wyjąć napięcie stale z przewodu antenowego, bez degradacji sygnału i bez odcinania jednego z gniazd od tego napięcia

Kiedyś miałem w ręku takie coś, ale to było profesjonalne - kosmiczne pieniądze. Kołacze mi się po głowie, że kiedyś też widziałem ofertę czegoś takiego, co dawało 12V włączone w linię SAT, ale nie pomnę szczegółów. Może ktoś inny...

andrzejlisek napisał:
    Teoretycznie otrzymam coś takiego przy wykorzystaniu dwóch separatorów połączonych jak na obrazku, ale w praktyce dojdzie do zwiększonej i niepotrzebnej straty jakości sygnału:

O AZS-03R zapomnij - są przeznaczone do pracy tylko w paśmie DVB-T. Ale są dostępne separatory na pasma SAT, na nich powinno się coś takiego dać zrobić. Strata sygnału, a więc i jakości by była, ze 2dB min na DVB-T i pewnie jakieś 3...4dB na SAT - ale to przy każdym rozwiązaniu traciłoby się mniej lub więcej sygnału.

andrzejlisek napisał:
    Inny pomysł to taki trójnik: https://www.napad.pl/produkty-841-1414-trjnik-f-3268.htm

Do bocznego gniazda podłączyłbym cewkę 10mikrohenr, a potem 7812, jednak obawiam się, że taka "prowizorka" to również proszenie się o kłopoty z odbiorem sygnału.

No, tu to już poszedłeś "z grubej rury..." ;) To trójnik do budowy sieci LAN... dopiero byś miał, jakbyś coś takiego wrzucił w instalację... choć, zdarzają się tacy, co tak potrafią zrobić...
  • Poziom 28  
    _cheetah_ napisał:
    andrzejlisek napisał:

Sens to może i jest, jeśli ktoś jest bardzo, bardzo oszczędny, albo bardzo pro ECO.
    Kiedyś miewałem też takie przemyślenia, ale mi przeszło.
    Dobry wzmacniacz TV musi się grzać... ;)
    Jest wymiar praktyczny - narażenie elektroniki wzmacniacza na stress w momencie włączenia, zwłaszcza przy dużym mrozie. Znaczy się - mniejsza niezawodność. Wyobraź sobie - włączasz sprzęt, aby pooglądać mecz - a tu ciemność... ;)

andrzejlisek napisał:
    Czy są na rynku urządzenia pozwalające wyjąć napięcie stale z przewodu antenowego, bez degradacji sygnału i bez odcinania jednego z gniazd od tego napięcia

Kiedyś miałem w ręku takie coś, ale to było profesjonalne - kosmiczne pieniądze. Kołacze mi się po głowie, że kiedyś też widziałem ofertę czegoś takiego, co dawało 12V włączone w linię SAT, ale nie pomnę szczegółów. Może ktoś inny...

andrzejlisek napisał:

O AZS-03R zapomnij - są przeznaczone do pracy tylko w paśmie DVB-T. Ale są dostępne separatory na pasma SAT, na nich powinno się coś takiego dać zrobić. Strata sygnału, a więc i jakości by była, ze 2dB min na DVB-T i pewnie jakieś 3...4dB na SAT - ale to przy każdym rozwiązaniu traciłoby się mniej lub więcej sygnału.

andrzejlisek napisał:
    Inny pomysł to taki trójnik: https://www.napad.pl/produkty-841-1414-trjnik-f-3268.htm

No, tu to już poszedłeś "z grubej rury..." ;) To trójnik do budowy sieci LAN... dopiero byś miał, jakbyś coś takiego wrzucił w instalację... choć, zdarzają się tacy, co tak potrafią zrobić...

No i to zamyka temat z wnioskiem, że najlepiej włączyć wzmacniacz do prądu na 24/7 i niczym się nie przejmować, a próby sterowania zasilaniem tego z dekodera przyniosą więcej szkody niż pożytku. Jednakże w ogóle nie słyszałem o sieciach komputerowych wykorzystujące przewody koncentryczne 75om i złącza F. Takie sieci miały przewody 50om i złącza BNC.
  • Poziom 38  
    andrzejlisek napisał:
    Jednakże w ogóle nie słyszałem o sieciach komputerowych wykorzystujące przewody koncentryczne 75om i złącza F. Takie sieci miały przewody 50om i złącza BNC.

Hmm, może mnie i pamięć myli... a, mniejsza z tym, i tak do TV się to to nie nadaje... ;)

A dla porządku - złącze F jest niestandaryzowane, jeśli chodzi o impedancję - można powiedzieć, że "przyjmuje" impedancję kabla, na którym jest osadzone.

Co innego BNC, te tak, są w odmianach 50Ω i 75Ω. Złączem standaryzowanym, jeśli chodzi o impedancję, jest też IEC, czyli popularne "telewizyjne".