Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki router mobilny z zewnętrzną anteną LTE?

05 Wrz 2019 08:45 105 15
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich,
    proszę o pomoc w wyborze routera mobilnego z anteną zewnętrzną LTE. Router ma być wykorzystywany do streamingu Live.

Czeka nas wydarzenie sportowe (bieg z przeszkodami) dla osób niepełnosprawnych w miejskim parku. Dla osób, które mają problem z przemieszczaniem się, chcieliśmy przygotować miejsce w dużym namiocie, gdzie będą mogli oglądać transmisję na projektorze. Zrobiliśmy już próby. Telefon iphone x w sieci orange streamuje na platformę Twitch. Robiąc próby speedtestem trafiliśmy na kilka miejsc w parku gdzie tracimy na chwilę zasięg LTE. Jakość streamingu jest dla nas prawie zadowalająca, lagi mają po kilka sekund i rosną, ale nam to nie przeszkadza, możemy resetować transmisję co np. 20 min. I tu moje pytanie.

Czy zakup routera (do plecaka) z zewnętrzną anteną powinien poprawić transmisję? Najbliższy/jedyny nadajnik orange (LTE1800) mamy w odległości około 950 m (wieża 50 m) i na nim były próby. Mamy też bliżej nadajnik Plusa ( 300m , wieża kościoła) - UMTS2100, LTE2600. Może on bardzeij by się nadał.

Dodam, że to wszystko to amatorka i robimy wszystko za darmo i wydajemy na potrzebne rzeczy z własnej kieszeni, więc zależy nam, aby było to rozwiązanie jak najbardziej budżetowe.

Z góry dziękuję.
  • Poziom 12  
    Ja posiadam router ZTE MF971V, nie miałem potrzeby dołączania zewnętrznej anteny ale wiem że jest możliwość. Z routera jestem zadowolony.
  • Poziom 8  
    Dziękuję za odpowiedzi. Lokalizacja to Park Żerminy Składkowskiej w miejscowości Turek:
    https://www.google.pl/maps/@52.0127784,18.4989721,18z
    Mam telefon z LTE w orange, ale to Iphone i mam jedynie speedtesta. Czy jest podobna apka na ios'a?

Dodam, że udało mi się dostać za darmo router mobilny Huawei E5377.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Czyli wszystko OK, sprawdx czy ten E5377 współpracuje z programem https://www.lte-anbieter.info/ltewatch/count_huawei.php?Datei=ltewatch_h Program pozwala wymusic na e5377 konkretne pasmo LTE i pokazuje CID BTS-a oraz parametry sygnału. Najblizszy BTS NetWorks przy Milewskiego 10, na nim LTE2600, LTE800 Orange oraz LTE1800NW( wsplne 15MHz pasma dla Orange i T-Mobile), na nim tez LTE2600 i LTE800 T-Mobile. Drugi taki sam na Polnej5.
    Plus ma BTS na Sienkiewicza 4 ale tylko z LTE1800 a na Polnej 5 z LTE2600, LTE1800 i LTE900.
    Play BTS na Dąbrowskiego 5 z kompletem 4 pasm LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800. Taki sam na Komunalnej. Zrób testy na E5377 z tym programem i pokaż wyniki. Do Plusa, Play raczej antena niepotrzebna.
  • Poziom 8  
    Cześć. Dopiero otrzymałem ten router. Niestety Ltewatch nie reaguje. Wpisuję hasło (jest domyślne). I nic się nie dzieje. System Win7.
    Niestety ale nie działa z LTEwatchH, ale zrób testy na nim w tym docelowym miejscu. Ewentualnie Android i testy na telefonie z tą aplikacją.
  • Poziom 8  
    A czy mogę zrobić testy programem Huawei Toolbox 0.9. Uruchomiłem go i działa, można zmieniać pasma/agregacje. Czy program ten podaje parametry które są niezbędne do oceny? Będę skupiał się w pierwszej kolejności na orange. Jakie pasma lub ich kombinacje sprawdzać w pierwszej kolejności? Problemem jest to, że nie będę sprawdzał warunków sieci w jednym miejscu lecz na trasie ok. 1,5 km. Jak do tego podejść? Ustawić badane pasmo i robić odczyty z toolboxa i speedtesta co np. 50m?
    Jesli działa z Toolboxem to jesteś w domu, na poczatek sprawdź jak działa na AUTO, Toolbox powinien pokazywać CID BTS-a oraz parametry sygnału, sprawdź na domniemanej trasie w kilku punktach.
  • Poziom 8  
    Zrobiłem testy po trasie. Nie wygląda to kolorowo. Zamieszczam zrzuty z Toolboxa. Pod każdym zrzutem wyniki speedtesta.

DL 7,10/UL 19,4

DL 3,10/UL 9,10

DL 3,60/UL 16,1

DL 16,20/UL 16,8

DL 2,17/UL 3,83
    Po kolei, słaby sygnał na LTE2600 z BTS-a Milewskiego, pasmo przytkane. Potem schodzi na LTE1800networks z tego BTS-a, sygna słaby pasmo zapchane. Po czym zmiana na LTE800 z BTS-a Polna 5, dostateczny sygnał ale pasmo nie warte uwagi. na kolejnym wracasz na LTE2600 z Milewskiego, sygnał dostateczny a prędkości w miarę OK, na koniec zejscie na LTE1800NW z niego, sygnał podobny ale pasmo przytkane. Ogólnie sam widzisz że jakoś to jeszcze działa na LTE2600 z Milewskiego, pozostałe to już dramat. Sprawdź Play.
  • Poziom 8  
    Dzięki za interpretację wyników. Załatwię Playa i ewentualnie Plusa dla porównania i dam znać.
  • Poziom 8  
    Cześć. Oto próby Play'em.
    DL 11,6/UL 12,2

DL 15,5/UL 15,8

DL 20,2/UL 15,0

DL 24,2/UL 31,3 - to jest miejsce najbliżej nadajnika

DL 16,8/UL 15,6

Dodam, że w parku jest dużo wysokich, rozłożystych drzew. W miejscu najbliżej nadajnika gdzie DL/UL jest najlepszy była otwarta przestrzeń w jego stronę. Jeśli dobrze rozumuję, to do streamu interesować powinien mnie najbardziej UL. Maksymalny potrzebny bitrate (przy 1080, 24fps) to ok, 5-6 Mb/s. Czyli chyba jest dobrze? Czy można to poprawić anteną? Planowałem przyczepić router do plecaka, ale równie dobrze może za mną biegać człowiek, z np. 2-metrową tyczką z routerem i antenami :D.
    Czy WiFi w routerze ustawić na 5 Mhz-ów czy zostawić 2,4?
    Pozdrawiam
    Dwa pierwsze screeny z gorszym sygnałem to LTE2600 ale z BTS-a Play przy Komunalnej, pozostałe to dwa na LTe2600 z Dabrowskiego a ostatni to LTE1800 z niego. Antena raczej zbędna, po WiFi chcesz się łaczyć z tym E-5377 jakim urzadzeniem?
  • Poziom 8  
    Chcę się łączyć Iphonem X po WiFi. Telefon obsługuje 5MHz. Czyli zostawić tak jak jest? Nie wymuszać pasm?
    Przeważnie sygnał jest dobry na LTE2600, tylko raz na konie E5377 zszedł do LTE1800. Mozna na stałe wymusić LTE2600, na tym paśmie Play ma 20MHz co przekłada się na UL do 50Mb/s. Sprawdź jak to wszystko działa na AUTO, LTE2600 i jak z sygnałem WiFi na 5 czy 2,4MHz.