Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką pompę ciepła powietrzną zewnętrzną do c.o. wybrać?

05 Wrz 2019 13:15 705 24
  • Poziom 14  
    Witam,

Sporo wątków na forum ale w żadnym nie znalazłem informacji podstawowych czym się kierować przy wyborze pompy poza ceną i mocą?
    Pompa do 35stC na wyjściu mi wystarczy (mam podłogówkę wszędzie).
    Moc potrzebna 8~10kW max mi wystarczy.
    Mile widziana o zasilaniu 1F o ile takie występują jak nie to albo potrzebuje jeszcze 2 inwertery PV albo falownik.
    Grzałek nie potrzebuję bo będzie w hybrydzie pracowała w największe mrozy wraz z piecem na paliwo stałe.
    Jeśli jakieś informacje jeszcze są potrzebne to podam później.

Proszę o konkrety techniczne czym się kierować przy wyborze.
    Tylko proszę nie pisać mi odpowiedzi jak czytam np bierz "Panasonica" bo mój instalator teraz tylko takie instaluje.
    Np spodobał mi się NERS-B3D-S o mocy 10,4kW - fajną cenę ma.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Użytkownik obserwowany
    Według mnie powietrzna pompa nie zda egzaminu. Ma za mała sprawność. Zwłaszcza zimą na mroźnym powietrzu.
  • Poziom 33  
    Ciężko jest odpowiedzieć na twoje pytanie.
    Nic więcej nie podajesz żadnych konkretnych informacji co do twojego budynku - szczególnie o jego zapotrzebowaniu na moc cieplną i o ewentualnej charakterystyce cieplnej? Gdzie będzie zainstalowana pompa - jaki rejon Polski?
    Nic nie piszesz o CWU - ile osób i czy pompa ma w ogóle grzać CWU?
    To by już ułatwiło sprawę.
  • Poziom 14  
    ls_77 napisał:
    Nic więcej nie podajesz żadnych konkretnych informacji co do twojego budynku

Podałem przecież bardzo konkretnie 8-10kW potrzebuje.
    Skąd jestem widać w stopce Rybnik (Śląskie).

ls_77 napisał:
    Nic nie piszesz o CWU - ile osób i czy pompa ma w ogóle grzać CWU?

Po co ta informacja skoro podałem bardzo konkretnie 8-10kW potrzebuje - sprawdzone organoleptycznie na obecnym piecu.
    6-8kW obecne to ogarniało bez problemu poza mrozami a w mrozy 10kW na wszystko. W ostatnia zimę na 12kW nawet nie odblokowywałem pieca i był skręcony cały sezon na 10kW.
    Ale skoro to takie ważne to 4 osoby. Nie mam pojęcia ile bojlerów 140L zużywają ciepłej wody. Czasami do 3-ech jeśli domownicy są przez cały dzień.
    Czasami mam gości to wtedy 8-10 osób.
    Czasami robię większe imprezy na 20 osób z tym, że oni wszyscy u mnie się nie kąpią ;-) no ale ręce może umyją.

bumble napisał:
    Według mnie powietrzna pompa nie zda egzaminu.

To, że zda egzamin to ja już wiem.
    Czytaj ze zrozumieniem - w HYBRYDZIE będzie pracowała podczas mrozów.

Są tu jacyś eksperci może?
  • Użytkownik obserwowany
    Ta hybryda będzie tak wyglądała, że kocioł będzie w zimę grzał. Przy temp powietrza -10 ile musisz sprężyc żeby uzyskać 35 na wyjściu? Ile prądu pójdzie do sprężarki jak w ogóle chińszczyzna tyle spręży. Owszem podziemna tak. Gdzie temperatura zawsze jest dodatnia a w głębinowych z każdym metrem rośnie o jeden stopień. Dostajemy czynnik pierwotny na poziomie ok 10 stopni do sprężenia. Jeśli chodzi o cwu to tylko wstępne podgrzewanie. Czy spotkałeś takie rozwiązanie funkcjonujące? Może klimatyzatory rewersyjne. Nie wydaje mi się to dobrym pomysłem.
  • Poziom 14  
    bumble napisał:
    Czy spotkałeś takie rozwiązanie funkcjonujące?

Skoro nie widziałeś nawet nigdy domu ogrzewanego pompą powietrza w zimie to dlaczego zaśmiecasz wątek wypowiedziami nic nie wnoszącymi.
    Ja tak nawet osobiście i to wielokrotnie.
    Ostatni nawet sobie bardzo chwali bo cały sezon na zewnętrzej pompie powietrza i koszta bardzo przystępne.
  • Użytkownik obserwowany
    No to jak spotkałeś takie rozwiązanie to wiesz co tam założone jest i skoro twierdzisz że wielokrotnie to tym bardziej bezsensowne pytanie tutaj. Bo ja nie spotkałem. U mnie pompa ciepła pracuje z odwiertami i fotovoltaiką. Cóż życzę powodzenia w powietrznej pompie i niskich rachunków za prąd.
    A tak nawiasem pisząc próbujesz się tu czegoś dowiedzieć ale na wszystko reagujesz impulsywnie jakbyś patrzył na wszystkich z góry.
    Mimo wszystko nie znajdziesz pewno satysfakcjonującej cie odpowiedzi. Przed zastosowaniem tego typu rozwiązania lepiej zapoznaj się kolego bliżej z tematem. https://dedietrich.pl/blog/wydajnosc-powietrznej-pompy-ciepla-zima/
  • Poziom 33  
    Czyli budynek nie nowy tylko już użytkowany.
    Czy masz może zrobioną charakterystykę energetyczną budynku (wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię) - może z projektu gotowego? Kiedy i w jakim standardzie był budowany budynek? Wtedy można dobrać pompę i oszacować ile będzie cię kosztowało grzanie pompą ciepła.

Ewentualnie policzyć na kalkulatorze cieplowlasciwe.pl
  • Poziom 28  
    Chciałby w tym miejscu podzielić się swoim doświadczeniem w tym temacie. Osobiście mam zainstalowaną pompę ciepła typu powietrze - woda firmy Mitsubishi Zubadan monoblok o mocy grzewczej 8,5 kW na budynku:
    - powierzchnia użytkowa 140 m2 ( budynek zbudowany z betonu komórkowego bez dodatkowego docieplenia)
    - Ogrzewanie wyłącznie grzejnikowe ( grzejniki o powiększonej mocy w stosunku do dotychczasowego ogrzewania węglowego ).
    - Maksymalna temperatura, którą podaję na grzejniki 45 C. Temperatura w pomieszczeniach ok. 21 C.
    - Pompa pracuje również na potrzeby c.w.u
    Uruchomiłem ją od sezonu 2017 roku. Średnie zużycie roczne energii elektrycznej około 8 400 [kWh]
    Zgodnie z deklaracją producenta pompa osiąga swoją moc maksymalną do temperatury zewnętrznej - 15C.
    W załączeniu pozwolę sobie przesłać charakterystykę i sprawność energetyczną (COP) dla rodziny tych pomp - dla porównania.
  • Poziom 14  
    bumble napisał:
    A tak nawiasem pisząc próbujesz się tu czegoś dowiedzieć ale na wszystko reagujesz impulsywnie jakbyś patrzył na wszystkich z góry.

Bo irytują mnie odpowiedzi nie na temat kiedy ktoś pyta czym się kierować przy wyborze a w odpowiedzi dostaje coś w stylu "to nie zda egzaminu"

Dziękuję za link.
    "W klimacie Polski, aby w pełni oraz najniższymi możliwymi kosztami zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło budynku, niezbędne jest zintegrowanie powietrznej pompy ciepła z drugim źródłem ciepła, np. kotłem gazowym lub grzałką elektryczną. W takim systemie pompa ciepła pracuje wówczas, gdy koszty jej eksploatacji są niższe od standardowego źródła ciepła, natomiast w przypadku dużych mrozów uruchamia się alternatywne źródło. "

To są podstawy podstaw, więc dawno temu tą wiedzę przyswoiłem.
    Po raz trzeci piszę, że chce to mieć w hybrydzie.
    Proszę o odpowiedzi na temat a nie dywagacje czy to się opłaci czy nie opłaci.
    Skąd wiesz czy nie mam może nadmiaru kWh i nie mam co robić z prądem bo mam go "gratis"?
    Nie znasz wszystkich faktów a odradzasz komuś rozwiązanie pomimo, że ktoś pyta czym się kierować przy wyborze.

Jak byś był dobry udzieliłbyś odpowiedzi w stylu fajnie jakby pompa była na sprężarce Copelanda bo to mercedes w sprężarkach masz wtedy 20 lat spokoju i aby pracowała z możliwie wysokim COP i SCOP przy -2, -10stC co by ci się rzadko grzałka włączała i miała dobry serwis w Polsce abyś nie musiał szukać serwisanta eksperymentatora.
    Np dobrze abyś unikał sprężarek tłokowych a skupił się na rotacyjnych a najlepiej aby to była sprężarka spiralna.
    Takich odpowiedzi oczekuję - TECHNICZNYCH.
    Wtedy ja sobie myślę no tak ten gość ma wiedzę.
    Niestety po tym co Ty wypisałeś to nie dość że nic nie pomogłeś w wyborze to jeszcze zaśmiecasz forum wypowiedziami nie na temat a ja sobie myślę kolejny flustrat któremu nudzi się w domu i pisze byle popisać forach.
    Ja nie dywaguję czy kupić bo tą decyzję podjąłem już, ja dywagują jaką wybrać co jest wyraźnie napisane w pytaniu stąd może i ironia w mojej wypowiedzi.
    Pewnie sam byś się na moim miejscu mocno zirytował.

Dodano po 9 [minuty]:

ls_77 napisał:
    Czyli budynek nie nowy tylko już użytkowany.

Tak używany 3 sezony.
    ls_77 napisał:
    Czy masz może zrobioną charakterystykę energetyczną budynku (wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię) - może z projektu gotowego? Kiedy i w jakim standardzie był budowany budynek? Wtedy można dobrać pompę i oszacować ile będzie cię kosztowało grzanie pompą ciepła.

Tak mam w projekcie charakterystyka bo była już obowiązkowa.
    Projektant sam przyznał że on na energetyczności się nie znam więc pewnie było CTRL+C i CTR+V i nie ma ona za wiele wspólnego z rzeczywistością. Poza tym co innego jest w projekcie odnoście izolacji a co innego w rzeczywiści. W projekcie nie ma reku a w praktyce jest. Projekt zakładał ocielenie 10cm a jest 20cm, projekt w wielu miejscach nie zawierał żadnego ocieplenia np w stropo-posadzce a jest, w projekcie nie ma nic o oknach 3 szybowych, itd itd można by z 10min wymieniać jeszcze zmiany...
    Tylko po co dywagować skoro organoleptycznie znam zapotrzebowanie na moc i energię budynku o czym pisałem.
    10kW i 72MJ powinny wystarczyć za świat.
    @jurkuc
    O w końcu konkretna wypowiedź w temacie.
    jurkuc napisał:
    Maksymalna temperatura, którą podaję na grzejniki 45 C

ano jak się pompę podłącza do grzejników to potem rachunek bardziej boli.
    Temp 21stC mojej by nie rozpieściła a i koszta.
    Przy tych parametrach nie prościej było Ci zasilać budynek gazem? Drożej by chyba nie wyszło a taniej w obsłudze i zakupie. Rozumiem gazu nie masz a o grzejnikach wiedziałeś prędzej że COP nie będzie za ciekawy w takim duecie?

Dodano po 16 [minuty]:

No dobra dywagacje może mogły by być gdybym miał miejsce na pompę gruntową pozioma ale obawiam się że mam za małą działkę na takie rzeczy.
    A szkoda bo mam super warunki do pracy wymiennika - glina i wysoki poziom wód gruntowych.
    Pomarzyć można zawsze, bo gruntowa zawsze chodziła mi po głowie... ;-)
    Na pionową szkoda mi kasy - za droga i nigdy się nie zwróci a na pozioma może być za mało miejsca.
    No chyba że ktoś jest tak dobry i policzy mi ile dla 10kW i 72MJ zająłby wymiennik ciepła gruntowy poziomy?

72MJ=20000kWh hmmmmm
    Czemu tak dużo wyszło?
    aaa / przez COP powiedzmy 3
    Czyli wychodzi jakieś 6300kWh=3,5tyś zł i mam czyste ręce.
    Nie rozumiem dlaczego @bumble upiera się że to się nie opłaca?
    Bardzo przystępne ceny i czyste ręce.
  • Poziom 28  
    1. Gazu rzeczywiście nie mam i perspektyw brak.
    2. Zużycie podane przeze mnie to zużycie brutto na cały rok w tym ciepłą wodę latem.
    3. Rzeczywiste koszty są mniejsze ponieważ posiadam 8,5 kWp w panelach fotowoltaicznych.
    4. Koszty można istotnie obniżyć docieplając dodatkowo dom ( dom wybudowany w 1999 roku ). Poza tym porównując koszty zakupu ekogroszku ( ok. 4 ton/rok ) różnica nie jest taka duża uwzględniając komfort użytkowania i ekologię.
  • Poziom 14  
    @jurkuc
    Masz jakieś uwagi czy spostrzeżenia co do samego użytkowania pompy swojej?
    Polecasz, nie polecasz i dlaczego?
  • Poziom 28  
    Generalnie polecam.
    Początek użytkowania pompy nie obył się bez problemów ponieważ zamontowałem jednostkę o zbyt dużej mocy ( 14 kW ). Mimo, że jest to jednostka inwerterowa to i tak posiada swój zakres pracy i okazało się , że w moim przypadku w okresach przejściowych pracuje w dolnym zakresie mocy co zmniejszało jej sprawność. Wymieniłem więc na jednostkę o mniejszej mocy 8,5 [kW].
    Zalety:
    - cicha praca ze względu na jeden wentylator,
    - możliwość współpracy wewnętrznego hydroboxa z różnymi jednostkami zewnętrznymi tej firmy,
    - dobra opinia na temat trwałości sprężarek stosowanych przez Mitsubishi,
    - łatwa sterowalność w połączeniu z bezprzewodowymi termostatami tej firmy oraz zewnętrzna za pośrednictwem firmowego modemu i dedykowanej aplikacji,
    - krótki czas odszraniania,
    - szybkie przygotowanie c.w.u. przy wykorzystaniu takiej mocy pompy,
    - pompa jest zasilana z instalacji 1 fazowej.
  • Poziom 14  
    Śmiejecie się z Chińskiej pompy a właśnie przysłali mi dokumentacje do niej (NE-C3BZ-B2F).
    Wymiękam:
    "Heating Capacity Curves" (W-return water - czyli temp na powrocie)

A-25/W35/3,3 A-15/W35/5,5 A-5/W35/7,3 A5/W35/8,8 ....

Podałem wartości wybrane z wykresu COP jaki mi podesłali.
    Skoro ona taka super to mamy kandydata nr 1.
    Pytanie teraz o trwałość sprężarki. Spróbuje dowiedzieć się co tam wkładają.
    Czy ktoś jest w stanie zweryfikować czy tak dobre wyniki są w ogóle możliwe na dzisiejszym poziomie najnowocześniejszych sprężarek?

Dla zainteresowanych:
    Full DC Inverter Monoblock Heat Pump
    E-mail: catherine(malpa)ne01-e.com
    NE-C3BZ-B2F
    10KW
    Rated Heating Capacity (A20°C/W45°C) KW Rated Cooling Capacity(A35°C/W7°C) KW 7.5KW
    Power Consumption KW 1~3.25KW
    Heating Capacity I (A7°C/W45°C) KW 8.45W
    Voltage (V) V/Hz 220V~240V - Inverter - 50/60Hz
    Rated Currency/Max Currency A 11.6A/14.8A
    Rated output water temperature °C Heating: 40~45°C / Cooling: 12~10°C
    Max output water temperature °C 60°C
    Rated water flow m3/h 1.3
    Refrigeration / R410A
    Rated of waterproof / IPX4
    Control mode
    Compressor
    Unit
    / Microcomputer central processor (linear control)
    Form / Double-Rotor Type
    Quantity PCS 1
    Brand / Mitsubishi
    Net/Package size mm 1110*330*965mm/1180*440*1060mm
    Weight Kg 90kg
    Nosie level(2m) dB(A) ≤50
    Form / Brushless DC inverter motor
    Ambient temperature °C (-25°C - 43°C)
    Water pump build-in / √
    Fan
    Expansion tank (2 liter) build-in / √
    20GP Loading quantity PCS 50
    40HQ Loading quantity PCS 100
    Inlet pipe diameter/Outlet pipe diameter DN25
    Promotion Price (1st ~ 30th Sep.) $1,230 ;-)
    Cena od producenta.
    Price item: EXW Guangzhou Terms
    Payment terms: T/T
    MOQ: 5 PCS+ :-( potrzebuje jeszcze 4-ech chętnych
    Package: plywood box
    Delivery time: 25-30 working days

Czyli wychodzi że wkładają tam sprężarkę Mitsubishi.
    Silniki DC - no to mi się podoba.

Dodano później.
    Znalazłem coś jeszcze:
    Power source 220V-50/60Hz (jest jednofazowa WOW)
    Rated output tempreature: 55°C,

Heating capacity 10kW
    Rated input power 2.52kW
    est condition:DB temperature 20°C,WB temperature 15°C,water output temperature 45°C(heating condition)

Heating capacity 8.45kW
    Rated input power 2.48kW
    test condition:DB temperature 7°C,WB temperature 6°C,water output temperature 45°C(heating condition)

Jeśli dobrze rozumię to to testy były zrobione dla wyjścia wody 55°C.
    Cooling capacity - to nas za bardzo nie interesuje ale mają taka opcję 7,5kW.
    Max input power: 3,25kW
  • Poziom 28  
    Czytamy o niej:

Quick Details
    Type: Air Source Heat Pump
    Installation: Freestanding
    Storage / Tankless:
    Instant / Tankless
    Housing Material:
    Galvanized sheet
    Use: Space Heating, Cooling, Hot Water Solutions
    Certification: CB, CE, EMC, ISO9001
    Place of Origin: Guangdong, China
    Brand Name: NEW ENERGY(OEM Available)
    Model Number: C3BZ(dc inverter heat pump)
    Function: Space Heating,Cooling
    Heating Capacity: 10KW
    Voltage: 220V/~Inverter
    Working Ambient Temperature: -25C to 43C
    Compressor: *MitsubishI* Inverter Twin Rotary Compressor
    Max Hot Water Temperature: 55-60C
    Sound Level: 50dB(1m)
    Refrigerant: R410a
    Warranty: 2 Years

Wynika z tego, że stosują w niej kompresor "mojej" pompy czyli Mitsubishi. Jednak parametry jakie podają są nadzwyczaj optymistyczne ( czytaj trudne do uzyskania ) skoro nawet Mitsubishi nie chwali się takimi parametrami.
    Trzeba zauważyć, że poziom hałasu generowany przez tą pompę jest o 2 dB większy od Mitsubishi, gdzie wynosi 48 dB.
  • Poziom 14  
    "MitsubishI* Inverter Twin Rotary Compressor "
    Czyli tam jest włożona podwójna sprężarka spiralna.
    Też @jurkuc masz podwójną spiralną spręzarkę?
    Jestem skłonny za te pieniądze zaryzykować spokojnie.

Szukam 4-ech chętnych jeszcze.....................
  • Poziom 28  
    Moja nie jest z tej serii. Mitsubishi tą technologie opisuje tu:
    http://www.mitsubishielectric.com/bu/air/technologies/e_saving.html

Natomiast co do ceny tej pompy to należy do tego doliczyć cło, podatek VAT 23% i powoli staje się już mniej atrakcyjna. Ponadto:
    - gdzie znajdziesz kogoś kto ci to zmontuje i będzie serwisował ?
    - brak gwarancji, brak wsparcia,
    - części zamienne - nie wiem czy dopasujesz coś z rynku polskiego.
    Biorąc powyższe pod uwagę rozważałbym prędzej zakup używanej, markowej pompy w podobnej cenie.
  • Poziom 14  
    jurkuc napisał:
    iorąc powyższe pod uwagę rozważałbym prędzej zakup używanej, markowej pompy w podobnej cenie.

Możesz mi przedstawić tok twojego myślenia jak dla Ciebie nie opłaca się pompa za ok 10-12kzł pod drzwi zamiast np:
    Pompa ciepła Mitsubishi SHW112YAA ZUBADAN 11,2kW - 35kzł z allegro oferta?
    Jak się cokolwiek stanie to druga taką sprowadzę ;)
  • Poziom 14  
    Dałeś mi do myślenia - dziękuję. Muszę zgłębić informację gdzie jest haczyk w tej ofercie z OLX. Widzę tam pompy jakby na rynek UK po symbolu ale mogę się mylić.
  • Poziom 28  
    Nie mylisz się bo w UK jest fabryka Mitsubishi a poza tym funkcjonują tam programy wsparcia dla montażu między innymi pomp ciepła - stąd import albo używanych albo tak jak w tym przypadku z niewielkimi defektami transportowymi.
  • Poziom 19  
    batot napisał:
    "MitsubishI* Inverter Twin Rotary Compressor "
    Czyli tam jest włożona podwójna sprężarka spiralna.
    Też @jurkuc masz podwójną spiralną spręzarkę?
    Jestem skłonny za te pieniądze zaryzykować spokojnie.

Szukam 4-ech chętnych jeszcze.....................

Co za bełkot!!! To jest sprężarka rotacyjna w układzie podwójnego tloka! A nie sprężarka typu scroll!
  • Poziom 14  
    Racja. Przepraszam za pomyłkę.