Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Obliczenie momentu napędowego na przekładni liniowej

05 Wrz 2019 13:44 189 4
  • Poziom 24  
    Dzień dobry,

Stoje przed takim o to zagadnieniem. Potrzebuję zaprojektować przekładnię liniową w której to napęd jest zamocowany na stałe a zębatka się porusza (klasyczny przykład to brama przesuwna). Utknąłem w momencie w którym muszę obliczyć moment obrotowy na kole napędowym aby uzyskać określoną siłę przesuwania zębatki. Chodzi o to że ten mechanizm musi generować określoną siłę liniową aby wywierać nacisk.
    Prędkość posuwu to 0,3m/s
    siła docisku to 2700N
    Przy kole o średnicy 100mm i przełożeniu 8,5:1 wychodzi mi że potrzebuję silnika o mocy 6kW i 970rpm. Trochę dużo ale nie jestem w stanie tego zweryfikować. Robię takie obliczenia po raz pierwszy także proszę kolegów o wskazanie mi drogi, wzorów materiałów lub czegokolwiek co mnie nakieruje.

Dziękuje i pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 24  
    Dzięki za pomoc.

Moment na wałku zdawczym wyliczyłem tak samo, ale z obrotami się machnąłem stąd takie moce.

Powiedz mi proszę jak doszedłeś do tego momentu, bo ja go liczyłem mnożąc potrzebną siłę razy ramie czyli w tym przypadku promień koła zębatego. czyli 2700N x 0,05m = 135Nm

d=m×z=100 nie bardzo rozumię ten zapis, tzn nie znam znaczenia poszczególnych liter.

Obliczenia już mam, i nawet arkusz do tego, ale na przyszłość i dla potomnych mógłbyś rozwinąć ten wzór.

Jeszcze raz dzięki.
  • Pomocny post
    Poziom 1