Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Podwójny włącznik światła a dwie osobne lampy - przewód 3 żyłowy

adrianopel 05 Wrz 2019 20:03 318 11
    adrianopel
    Poziom 9  
    Witam,

chcę zainstalować w nowym domu podwójny włącznik do dwóch lamp na suficie aby sterować osobno tymi lampami (jeden przycisk jedna lampa). Od rozdzielni do włącznika mam doprowadzony przewód trzyżyłowy (brązowy faza, niebieski neutralny, zielono-żółty uziemienie) i od włącznika do pierwszej lampy idzie taki sam. Od pierwsze lampy do drugiej także trzyżyłowy.

Instalacja jest nowa. Z tego co wygooglowałem idealnie byłoby mieć przewód czterożyłowy ale czy w takich warunkach jak opisałem wyżej nadal można to podłączyć w bezpieczny sposób? Jeśli tak to jak?

Dziękuję i pozdrawiam
    michu-michu
    Poziom 10  
    Nie ma takiej możliwości w obecnym stanie. Należy doprowadzić osobny przewód trzyżyłowy do drugiej lampy od przełącznika lub wymienić przewód do pierwszej lampy na czterożyłowy.
    kkknc
    Poziom 43  
    Można założyć moduł sekwencyjny i się da z tym że zapalanie będzie sekwencyjne wiadomo. Albo dać moduł pilota. Dziś to tanie rzeczy. Lub połączyć jedno z drugim.
    michu-michu
    Poziom 10  
    kkknc napisał:
    Można założyć moduł sekwencyjny i się da z tym że zapalanie będzie sekwencyjne wiadomo.

Ja nie widzę sposobu na podłączenie takiego modułu w tym układzie. Jaki kolega to widzi?
    kkknc
    Poziom 43  
    Bo się zapatrzyłeś na elektroniczne. Zobacz mechaniczne np. Findera. Seria 20 czy 26. Druga tańsza bo nie ma możliwości ręcznego przełączania.
    adrianopel
    Poziom 9  
    Wygląda mi to na skomplikowane i kosztowne rozwiązanie. Jak zadzwoniłem do elektryka, który mi to kładł to jeśli dobrze go zrozumiałem to jego zdaniem nie ma potrzeby uziemiania lamp bo tak się robi w przemyśle lub na zewnętrz budynków i on chce wykorzystać przewód uziemiający od przełącznika do drugiej lampy jako fazowy. Może pomieszałem. Czy ma to rację bytu jeśli np kupując lampy zwrócę uwagę na materiał z jakiego jest wykonana obudowa (plastik, drewno, coś nieprzewodzącego) i wtedy takie uziemienie w ogóle nie jest potrzebne? Z tego co mi się obiło o uszy dawniej nie uziemiano lamp i zastanawiam się czy rzeczywiście jest to niezbędne? Proszę mnie nie linczować.
    michu-michu
    Poziom 10  
    adrianopel napisał:
    Jak zadzwoniłem do elektryka, który mi to kładł to jeśli dobrze go zrozumiałem to jego zdaniem nie ma potrzeby uziemiania lamp bo tak się robi w przemyśle lub na zewnętrz budynków i on chce wykorzystać przewód uziemiający od przełącznika do drugiej lampy jako fazowy.

Stanowczo nie polecam takiej fuszerki.

kkknc napisał:
    Zobacz mechaniczne np. Findera. Seria 20 czy 26.

Masz na myśli zastosowanie tego wraz z łącznikiem rozwiernym?
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    adrianopel napisał:
    Wygląda mi to na skomplikowane i kosztowne rozwiązanie. Jak zadzwoniłem do elektryka, który mi to kładł to jeśli dobrze go zrozumiałem to jego zdaniem nie ma potrzeby uziemiania lamp bo tak się robi w przemyśle lub na zewnętrz budynków i on chce wykorzystać przewód uziemiający od przełącznika do drugiej lampy jako fazowy. Może pomieszałem. Czy ma to rację bytu jeśli np kupując lampy zwrócę uwagę na materiał z jakiego jest wykonana obudowa (plastik, drewno, coś nieprzewodzącego) i wtedy takie uziemienie w ogóle nie jest potrzebne? Z tego co mi się obiło o uszy dawniej nie uziemiano lamp i zastanawiam się czy rzeczywiście jest to niezbędne? Proszę mnie nie linczować.
    Po pierwsze - to nie był elektryk. To był prawdopodobnie S....123 z muratora.
    Po drugie - proponuje on fuszerkę w stylu murarskim
    Po trzecie - żaden normalny elektryk nie wykona niezgodnie z wiedza techniczną, przepisami i normami.
    adrianopel
    Poziom 9  
    Wiem, że to szukanie rozwiązania na około ale czy jeżeli zakupię lampy w II klasie ochronności bez przewidzianej przez producenta możliwości podłączenia uziemienia to mogą uznać takie podłączenie za bezpieczne?
    adrianopel
    Poziom 9  
    Będą oprawy w drugiej klasie ochronności bez przewodu uziemiającego producenta.
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    To nie ma znaczenia. W nowej instalacji według obowiązującego prawa przewód ochronny być musi.