Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnetofon Unitra ZRK M8047 - Wyraźnie słyszalny szum z wyjścia audio

05 Wrz 2019 20:33 321 9
 • Poziom 5  
  Witam, posiadam magnetofon stereo Unitra ZRK M8047. Głównym problemem jest pojawiający się szum, słyszalny cały czas, niezależnie czy cokolwiek się odtwarza, czy nie. Dźwięk z kasety przy odtwarzaniu jest w porządku, po prostu nakłada się na niego wspomniany szum i psuje efekt. Szumi mniej więcej równomiernie na obydwu kanałach (choć na lewym jest ~2 dB większy), poziom szumów wyższy od poziomu szumów karty dźwiękowej o ~30 dB, więc całkiem dobrze go słychać nawet gdy kaseta gra. Korektor CNRS koryguje tenże szum, a w połączeniu z przyciskami ustawiającymi typ kasety, znika on niemal zupełnie, więc wnioskuję że problem jest przed linią tych korektorów. Czy pomóc może "podziubanie" w głowicy, wykonując kilka czynności konserwujących, czy niestety może być winny jakiś zużyty kondensator/tranzystor? Byłbym wdzięczny za radę.
  [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 28  
  Na początek umyj i rozmagnesuj tor przesuwu taśmy.
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 43  
  Jakie są konkretnie tranzystory w przedwzmacniaczu?
 • Poziom 28  
  Rozmagnesowanie i mycie toru nie ma wpływu na szum (skoro autor stwierdza, że szumi cały czas), namagnesowany tor ma wpływ głównie na zapis, ucina wysokie częstotliwości audio (cykanie perkusji jest tłumione gdy głowica dawno nie była rozmagnesowywana).
  Szum może generować zaśniedziały długi isostat, który przełącza bloki ZAPIS/ODCZYT, słaby kontakt i trzeszczenie w postaci szumu.
  Może rozregulowany tor korekcji charakterystyki częstotliwości RN1L, RN1P, zakręcone w skrajne położenie.
  Może trzeszczące podkówki w torze sygnałowym audio RN2L, RN2P, słabo ślizgacz kontaktuje i szum generuje.
  Najszybciej byś to mógł zdiagnozować mając drugi taki sprawny magnetofon (lub z tej serii Mxxxx) i metodą porównawczą wyłapał blok odpowiedzialny za powstawanie szumu. Testerem byłby jakiś wzmacniacz, szpilką dotykasz wyjść kolejnych stopni i słuchasz na słuchawkach czy szumi podobnie - jeżeli nie masz oscyloskopu, lub przepinać bloki krzyżowo sprawny magnetofon-niesprawny magnetofon - pożyczać sygnał z wyjść sprawnych bloków przewodem ekranowanym do niesprawnego magnetofonu.
  Może byś nagrał ten szum na pustym torze i to co się dzieje w odsłuchu przy odtwarzaniu muzyki z kasety tak aby można było mieć namiastkę wyobrażenia jaki to szum i jak duży.
 • Poziom 43  
  Andrzej L. napisał:
  namagnesowany tor ma wpływ głównie na zapis,
  Na odczyt również.
  Andrzej L. napisał:
  Szum może generować zaśniedziały długi isostat.................Najszybciej byś to mógł zdiagnozować mając drugi taki sprawny magnetofon
  Wystarczy włączyć kilkakrotnie funkcję ZAPIS (przy otwartej kieszeni kasety) lub delikatnie przekręcić potencjometr regulacyjny (po tym oczywiście trzeba ustawić jak było).
  P_ytałem o tranzystory, bo w moim jak go tylko kupiłem szum też występował. Wymieniłem wszystkie na niskoszumne (współcześniejsze od BC109...) i problem z głowy do dziś.
 • Poziom 5  
  Chwilowo nie mam dostępu do narzędzi, więc nawet nie będę miał jak otworzyć pokrywy, ale jak tylko się w nie zaopatrzę to rozkręcę blachę i pospisuję tranzystory. Co do drugiego takiego samego sprawnego magnetofonu, to gdybym taki miał to bym nie zakładał tematu tylko używał sprawnego :D

  Oczywiście, w wolnej chwili nagram szum i jego zachowanie w różnych wariantach i prześlę na jakiś serwer, żeby można było odsłuchać. Może dodam, że magnetofon ma rozwaloną "kasetkę" na kasetę i trzeba paluchami ustawiać kasetę, żeby głowica trafiła w nagraną ścieżkę (inaczej dźwięk jest ostro wytłumiony na >2 kHz) - może to będzie jakaś mała wskazówka. Plus, jakiś czas temu ten sprzęt miewał ciekawe zachowanie - przy odtwarzaniu potrafił nagle samoczynnie wzmacniać własne szumy jakby w pętli, tak że zaszumienie wychodziło po paru sekundach poza skalę, pomagało tylko wyłączenie z sieci i ponowne włączenie po co najmniej paru sekundach (jak był mniejszy odstęp czasu to nadal szumiało).

  A nagrywa bardzo dobrze, nie ucina górnych częstotliwości.
 • Poziom 43  
  Najpierw do czyszczenia/mycia listwa Z/O. Z praktyki wiem, ze najlepiej jest do tej czynności ją wymontować (wylutować) z płyty co wiąże się z rozbiórką całego magnetofonu, ale to niestety podstawa do dalszych prac. Bardzo możliwe, że szumy ustąpią (zwłaszcza te "zapętlenia"). Dopiero po wymyciu i konserwacji listwy (jest na forum opis jak to należy poprawnie zrobić, żeby mieć spokój na lata i jednocześnie mieć pewność, ze problem z nią nie powróci) można kombinować dalej.
  nocot napisał:
  Może dodam, że magnetofon ma rozwaloną "kasetkę" na kasetę
  To się nazywa kieszeń kasety. Dobrze by było gdybyś dał jakąś fotkę ilustrującą jej "rozwalenie". Konstrukcja jest dość prosta i można naprawić we własnym zakresie większość drobnych uszkodzeń.
 • Poziom 28  
  Wiesz że te magnetofony szumiały same z siebie Może twoje oczekiwania są większe niż jakość tego sprzętu
  Sprawdź przełącznik Zapis-Odczyt - przeczyść go, nie zaszkodzi
 • Poziom 33  
  Również borykałem się z szumem w identycznym magnetofonie. W moim szumiały przedwzmacniacze mikrofonowe - po odłączeniu spokój.
 • Poziom 40  
  grzeskk napisał:
  W moim szumiały przedwzmacniacze mikrofonowe - po odłączeniu spokój


  Normalnie te przedwzmacniacze nie są połączone z dalszą częścią magnetofonu , jak się nie włoży wtyków mikrofonowych