Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przestrajanie zakresu częstotliwości w starych tunerach analogowych

nocot 05 Sep 2019 21:23 270 4
    nocot
    Level 6  
    Witam, chciałbym się dowiedzieć czy istnieje jakaś uniwersalna metoda na dostrojenie starych tunerów automatycznych np. w telewizorach kineskopowych (kojarzycie pewnie to charakterystyczne zielone OSD z kreseczkami przy strojeniu). Mam kilka starych egzemplarzy kineskopowców, plus jeden nietypowy, maleńki telewizorek LCD na baterie Casio, z automatycznym strojeniem. Rzecz w tym, że ich tunery UHF są dostrojone do odbierania od kanału 21, czyli 470 MHz, a ja chcę przesunąć tę dolną granicę do 430 MHz - bez modyfikacji ta częstotliwość jest niedostępna. Czy jest jakiś prosty sposób na modyfikację typowego starego tunera by mógł "wstrzelić się" w tę niższą częstotliwość?
    jakubek56
    Level 31  
    Do czego jest ci potrzebna ta częstotliwość.
    Częstotliwość dolną trzeba by zmieniać poprzez przestrojenie głowicy, ale jest to dosyć trudne.
    Trzeba mieć do tego przyrządy i wiedzę.
    nocot
    Level 6  
    Przed końcem tego roku startuję z telewizją radioamatorską ATV na 432 MHz, bardzo przydałaby się możliwość objazdowego rozeznania co do zasięgu za pomocą dostępnych mi odbiorników. Natomiast mikrokontrolery zawarte w tego typu sprzęcie w jaki sposób manipulują strojoną częstotliwością? Bo jeśli robią to regulując poziom napięcia, które potem steruje częstotliwością, to w zasadzie chyba drobna przeróbka powinna wstawić częstotliwość na dany tor (skorygowanie prądu sterującego). Bo głowica sama w sobie chyba jest w stanie obsłużyć kanał na 432 MHz, skoro obsługuje też dużo niższe kanały (CH 1-12 na VHF), znaczy jest na bardzo rozpięte pasmo, obejmujące interesującą mnie częstotliwość, której dostępność jest tu jedynie ograniczona takim a nie innym ogranicznikiem w mikrokontrolerze. To oczywiście, jeśli moja spekulacja jest słuszna (a może nie jest, nie znam się aż tak). Z resztą teoretykiem telewizyjnych bebechów to raczej nie jestem, teoria sygnałów TVC nie jest mi obca, ale na poziomie gołych elementów elektronicznych to niewiele jestem w stanie powiedzieć.
  • Helpful post
    zworys
    Level 39  
    https://electro-hobby.ucoz.com/blog/super_sca..._45_860mhz_with_0_01hz_stepsize/2011-12-10-89
    Tu masz pokazane jak działa głowica analogowa i "cyfrowa". Mikrokontroler manipuluje nie częstotliwością tylko stopniem podziału częstotliwości VCO. Dla swojego projektu możesz wybrać głowicę UV- ale przestrajana napięciem
    Jak wynika z rozpiski niektóre głowice cyfrowe na podzakresie VHF sięgają do 470 MHZ więc Twoje pasmo odbiorą.
    nocot
    Level 6  
    zworys wrote:
    https://electro-hobby.ucoz.com/blog/super_scanner_45_860mhz_with_0_01hz_stepsize/2011-12-10-89
    Tu masz pokazane jak działa głowica analogowa i "cyfrowa". Mikrokontroler manipuluje nie częstotliwością tylko stopniem podziału częstotliwości VCO. Dla swojego projektu możesz wybrać głowicę UV- ale przestrajana napięciem
    Jak wynika z rozpiski niektóre głowice cyfrowe na podzakresie VHF sięgają do 470 MHZ więc Twoje pasmo odbiorą.

Dzięki za link, sporo mi pojaśnił. Więc z tego co widzę, korekcja częstotliwości wcale nie powinna być trudna, jeśli tylko w otchłani internetu jest gdzieś schemat głowicy i mikrokontrolera posiadanego przeze mnie sprzętu. Hmm, tu raczej jakieś arduino by musiało wkroczyć do akcji, bo skoro dane do głowicy są przekazywane "pakietowo-zegarowo", to przekłamanie napięcia wyjściowego rezystorem raczej zaburzyłoby cały proces strojenia, niż pomogło.

Czy jest to możliwe żeby głowica była analogowa, mimo że steruje nią mikrokontroler? Bo parę odbiorników mam jeszcze z lat 80, mają już OSD, ale jednak wciąż jest to sprzęt z poprzedniej epoki.

Plus, mam parę przenośnych full-analogów, z kanałami regulowanymi potencjometrem i pstryczkiem VHF-UHF, i jeśli na schemacie jest napisane, że głowica analogowa UHF posiada zakres od 430 MHz, to czy jest to jednoznaczne z tym, że jeśli do odpowiedniej nóżki głowicy zostanie doprowadzone zerowe napięcie, to w zakresie UHF będzie nastrojona na 430 MHz?