Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Volvo V50 2.0D 136KM - nie odpala, nierzeczywisty sygnał z czujnika wałka, P0341

06 Wrz 2019 11:06 114 3
  • Poziom 8  
    Witam.
    Mam problem z samochodem Volvo V50 2.0D 136KM, rok 2008.
    Przed wymianą auto chodziło idealnie. Po wymianie rozrządu (zrobionej na blokadach) auto nie pali, rozrusznik kręci, a auto się w ogóle nie odzywa. Pojawia się jedyny błąd (P0341) o tym, że sygnał z czujnika wałka rozrządu jest "nierzeczywisty". Po skasowaniu błędu i ponownym kręceniu - błąd wraca. Innym błędem jest brak komunikacji ze wspomaganiem kierownicy, występujący w module Immobiliser, jednak nie sądzę że jest to powiązane.
    Wymieniłem czujniki wałka rozrządu i wału korbowego na nowe - wciąż bez zmian.
    Sprawdziłem oscyloskopem przebieg na przewodzie sygnałowym czujnika wał. rozrz. względem masy i wygląda chyba OK (strome zbocza).
    Napięcie we wtyczce wynosi 4.98V, więc jest prawidłowe.

Co robić w tej sytuacji? Skończyły mi się wszelkie pomysły :(

Przepraszam za słabą jakość zdjęć.
    Przebieg przy kręceniu:
    Volvo V50 2.0D 136KM - nie odpala, nierzeczywisty sygnał z czujnika wałka, P0341
    Przebieg przy odpalaniu "z plaka":
    Volvo V50 2.0D 136KM - nie odpala, nierzeczywisty sygnał z czujnika wałka, P0341
  • Poziom 39  
    Wałek rozrządu jest na fasolkach i są one na środku?
  • Poziom 8  
    Nie wiem o co dokładnie chodzi, bo koło wałka rozrządu jest na klinie i nie ma żadnej regulacji :( Dało się je założyć tylko w jeden sposób.
  • Poziom 8  
    Temat rozwiązany, pomogła zmiana tarczki magnetycznej na wale korbowym na nową. Odpalił od razu.
    Na starej tarczce przebieg na oscyloskopie w dziwny sposób zmieniał swoją częstotliwość przy stałych obrotach. Na końcu też w programie diagnostycznym obroty skakały - raz pokazywało kilkaset/min, a raz zero. Dobrze to było widać na wykresie.
    Dziwna sprawa, bo nie pokazywało błędu sygnału z czujnika wału korbowego, lecz tylko wałka rozrządu (P0341) - a ten był dobry. Widocznie tutaj sygnał z czujnika wału korbowego nie jest analizowany - a tylko ECU sprawdza czy jest (bo po odpięciu pokazało błąd) i służy za sygnał odniesienia dla sygnału z wałka rozrządu. A skoro sygnał referencyjny jest zły, to sygnał wałka rozrządu dla ECU też jest zły, stąd wyskoczył błąd i nie dało się go odpalić.

Temat zamykam, rozwiązanie zostaje dla potomnych :)