Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo L540 - port M2 - jaki dysk można tu zamontować?

06 Wrz 2019 11:50 63 8

• Poziom 7  
    Obok interface'u SATA jest port M2. Rozumiem że jest to mSATA a nie M2 PCIE??
    Jaki dysk można tu zamontować?
    Przydałoby się coś małego (32GB) na pamięć podręczną (temp/cache) i pliki przeglądarki www (temp). Chciałby odciążyć tym portem (dyskiem) dysk podstawowy.
  • Pomocny dla użytkowników
    katjusska napisał:
    Chciałby odciążyć tym portem (dyskiem) dysk podstawowy.

A jaki to ma niby mieć cel? Włóż między bajki opowieści o zużywajacych się dyskach SSD. W typowych zastosowaniach w 10 lat nie "zajedziesz" SSD.
    A w port M.2 włożysz włożysz dowolny dysk M.2 SATA w rozmiarze 2242.

• Poziom 7  
    Zużycie dysku mam gdzieś, albowiem faktycznie nie idzie tego zamęczyć. Stary Blaze 60GB ma już 6 lat i zużycie 42% a katowany niemiłosiernie (właśnie jako cache/temp). CX300 ma już rok i zużycie 1%. Chodzi o to aby przyspieszyć system a różnica kolego jednak jest, w HP mam w kieszeni właśnie CX300 i robi za typowy TEMP. Jest jednak odczuwalna różnica gdy system siedzi np. na C:\ a jego foldery TEMP siedzą na D:\ (fizycznie innym dysku). mSATA można nabyć dzisiaj za grosze więc niechaj sobie siedzi tam jakiś dysk na tymczasowe pliki, nawet te zgrywane z aparatu fot. i tak dalej. Systemu na tym stawiać nie będę.
  • Pomocny dla użytkowników
    katjusska napisał:
    mSATA można nabyć dzisiaj za grosze

To nie jest złącze mSATA a M.2
    katjusska napisał:
    Jest jednak odczuwalna różnica gdy system siedzi np. na C:\ a jego foldery TEMP siedzą na D:\ (fizycznie innym dysku)

W przypadku SSD nie uważam, że to zauważalna różnica, chyba że ten podstawowy SSD to jakieś straszne padło. Jakieś testy by sie przydały. Na przykąld szybkości uruchamiania duzych programów itp.

• Poziom 7  
    Nowa Adata SU900 256GB na tych lepszych kostkach i z 3DNand. Dysk jest spoko.
    A co do Lenovo, to czemu jest tam M.2 na szynie SATA a nie M.2 na szynie PCIE??
  • Moderator - Komputery Serwis
    katjusska napisał:
    Nowa Adata SU900 256GB na tych lepszych kostkach i z 3DNand. Dysk jest spoko.

Z dysków M.2 można zerknąć na Transcend 420s oraz Transcend 430s. To są krótsze dyski M.2 SATA kosztujące jeszcze względnie rozsądne pieniądze.

• Poziom 7  
    Nie wiem czy dobrze wybrałem, wszedłem do sklepu, zauważyłem na wystawie uzywki po 39zł, kupiłem.
    Kupiłem 2242, HP Lite-ON LSS-32L6G. Nawet specyfikacji jeszcze nie czytałem. Dysk ma przejechane 1437 godzin. Mam nadzieje że jako swap/temp/cahce torochę popracuje. Skusiła mnie cena.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Zmarnowane pieniądze. Ale masz co chciałeś.