Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Rozłącza bezpiecznik od gniazdek w mieszkaniu - wytłumaczcie mi, jak dziecku

06 Sep 2019 12:12 1719 29
 • Level 1  
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • LegrandLegrand
 • Level 22  
  Ten aparat C20, jeżeli jest dwupolowy (2P), to jest prawdopodobne że to nie jest coś co nazywasz bezpiecznikiem (wyłącznik nadmiarowo-prądowy to jest najczęściej spotykane coś co ludzie nazywają bezpiecznikiem) tylko coś innego.

  Spisz proszę oznaczenia z tego C20 a najlepiej wstaw jego zdjęcie - dodam, że dany producent w danej obudowie może mieć naprawdę sporo różnych konfiguracji aparatu i zdjęcie "podobne z internetu" nie będzie ok.
 • Moderator of HydePark/Cars
  wimmer wrote:
  "Wybija" ten podwójny bezpiecznik C20

  Pokaż ten bezpiecznik(oryginalne foto zamontowanego aparatu).
 • Level 1  
 • LegrandLegrand
 • Moderator of HydePark/Cars
  Wystarczy, to jest wyłącznik RCD, i jego wyzwolenie niewiele ma wspólnego z obciążeniem.
 • Level 1  
 • Moderator of HydePark/Cars
  markus-19 wrote:
  Owszem ma bo to RCBO

  Tu sądząc z opisu Autora nie, bo nie ma przeciążenia. Najprawdopodobniej uszkodzona/zawilgocona izolacja przewodów i/lub urządzeń(pralka np.).

  wimmer wrote:
  1. Gniazdko w pokoju wyłazi ze ściany. Planuję je dziś naprawić.
  2. Gniazdko w łazience wyłazi ze ściany. Również planuję je dziś naprawić.
  3. W łazience jest lustro, takie podświetlane dwoma małymi świetlówkami. Podświetlenie nie działa. Jak je ściągałem, to działało tylko przez chwilę. Zasila je kabel wystający ze ściany z przewierconej przez kafelek dziury (i śmieszno i straszno ;) ).

  Doprowadzić wszystko do porządku zgodnie ze sztuką i wykonać pomiary.
 • Level 22  
  Pewnie możesz tą informację znaleźć też w internecie: aparat RCD służy do tego, że w przypadku gdy różnica prądu wypływającego z niego i wpływającego do niego jest większa niż 30mA, to następuje rozłączenie.

  Ten aparat jest opisany C20 i gdyby on nie był tak wiekowy (pewnie ma więcej niż 25 lat) to byłoby to połączenie wyłącznika nadmiarowo-prądowego (czyli tego co nazywasz bezpiecznikiem) i RCD. Taki aparat rozłącza zarówno przy upływie powyżej 30mA jak również jeżeli przechodzi przez niego prąd większy niż odpowiadający charakterystyce dla C20.

  Jeżeli opis na rozdzielnicy jest zgodny ze stanem faktycznym, to ten RCBO zabezpiecza eSki B16 opisane "kuchnia" i "łazienka".

  Aparaty S muszą zadziałać powyżej 1.45 x prad, a mogą zadziałać powyżej 1.13 x prąd. Czyli dla prądu 20A, to jest 29A i 22.4A. Czyli odpowiednio 6600W i 5100W - przy czym te wartości w watach zależą chyba od współczynnika fi. Wyzwolenie po przekroczeniu 5100W nastąpi po długim czasie - ponad 1000 sekund ciągłego obciążenia.

  Ale u Ciebie ten C20 jest poprzedzony B16. Oba mają taką samą charaktrystykę długotrwałego obciążenia. Z Twojego opisu wynika, że w łazience nie masz nic prądożernego - proszę o potwierdzenie. Zatem jeżeli prawie całość obciążenia za C20 to jest również obciążenie za B16, to ten B16 będzie rozłączał wcześniej przy długotrwałym obciążeniu powyżej progu - chyba, że jest uszkodzony.

  Dla 20A: 1.13 -> 22.4; 1.45 -> 29.0
  Dla 16A: 1.13 -> 18.0; 1.45 -> 23.2

  No to jest szansa, że przy długotrwałym obciążeniu między 22.4 A a 23.2 A pierwszy rozłączy ten RCBO C20, a będący za nim S B16 pozostanie załączony. Przy okazji pytanie do bardziej doświadczonych kolegów - jaka jest na to szansa?

  To powyżej to odnośnie długotrwałego przekroczenia wartości prądu. Natomiast prąd upływu (te 30mA) - jeżeli masz prawidłowo instalację 3 żyłową w mieszkaniu - czyli przewód ochronny, który jest prowadzony od każdego gniazda aż do rozdzielnicy - moim zdaniem może się pojawić ten prąd upływu nawet jak masz bardzo zabrudzone wewnątrz gniazdko - np. w łazience, gdzie jest gruba wartstwa kurzu między bolcem a złączem fazowym - przy odpowiednio wysokiej wilgotności może przewodzić i wyzwalać RCD. Równie dobrze RCD może być uszkodzony.
 • Level 1  
 • Level 34  
  Widząc te zabezpieczenia przypomina mi się instalacja u rodziców w bloku z 92 roku. Tam rzeczywiście była instalacja dwużyłowa w pokojach, ale w łazience i kuchni trójżyłowa. Gniazda w pokojach również były podłączone pod RCD co dzisiaj wiem, było błędem. Niemniej jednak takie hybrydy TN-C/TN-C-S najwidoczniej istniały jako nowo wykonywane.
  Gniazda są łączone w pętlę (instalacja bezpuszkowa), tzn. do jednego gniazda dochodzą 4 lub 6 przewodów czy 2 lub 3?
 • Level 1  
 • Helpful post
  Level 34  
  Jeśli po wyłączeniu tego RCD prądu nie ma jedynie w kuchni i łazience to znaczy, że pozostała część instalacji jest poza nim. I wtedy, jasna sprawa pozostałe gniazda z bolcem należy "zerować" o ile jest tam przewód PEN, a nie N. A w ogóle to pamiętać przy najbliższym remoncie pomieszczeń z instalacją dwużyłową o wymianie instalacji przed gładzeniem i malowaniem ścian :)
  Co do meritum dlaczego RCD bywa wyzwalany to trzeba przejrzeć wszystkie gniazda w kuchni i łazience oraz sprzęty do nich podłączone. Również odnaleźć miejsce łączenia tego przewodu spod lustra (jak rozumiem dwużyłowego?).
  Najbardziej podejrzana będzie moim zdaniem kuchenka gazowa, która poza podłączeniem do instalacji gazowej jest pewnie podłączona do sieci energetycznej. Ewentualnie powodem może być uszkodzenie samego RCD co się zdarza szczególnie po latach.
  Ten przewód dołączony do rur to połączenia wyrównawcze mające na celu zapewnienie jednakowego potencjału pomiędzy przewodzącymi częściami instalacji.
 • Level 1  
 • Level 42  
  wimmer wrote:

  Czy można to rozpoznać jakoś? Kolor przewodów coś powie, czy lepiej zaprosić pana elektryka spółdzielnianego niech wyjaśni, jaka to instalacja?

  Kolor powinien ale zapewne niewiele powie. Zależy to tylko od tego co i kto tam napartaczył.
  Natomiast elektryka ze spółdzielni to unikaj jak ognia, ten gość to zazwyczaj siedzi na tyłku a jedyne jego zajęcie to modły żeby mu nikt tego tyłka jakimiś awariami nie zawracał. Zresztą co bidak ma wykazać? Że jest źle? To spółdzielnia będzie musiała ponieść koszty poprawek a spółdzielnia to raz jego pracodawca więc może krzywo spojrzeć na dodatkowe koszty a dwa ma ważniejsze wydatki. Tam są przecież prezesi i vice.
  Zatem zaproś elektryka z zewnątrz, tylko elektryka z prawdziwego zdarzenia z uprawnieniami pomiarowymi. Nie zaś osiedlowego janusza co sie elektrykom para od zawsze a i płytki położy.
  Pełny przegląd instalacji poparty pomiarami powinien odbywać się co 5 lat, pewno go nigdy nie było więc nie zaszkodzi. Będą koszty ale te wliczysz w bezpieczeństwo swoje i bliskich.
  A z protokołem z przeglądu możesz udać się do spółdzielni i zarządać usunięcia tego co źle.
  Skoro twoja RCD sygnalizuje że istnieje możliwość porażenia to należy jak najszybciej tą możliwość wyeliminować
 • Level 1  
 • Level 42  
  Taką awarię = czasem rozłączającego RCD trudno zdiagnozować.
  Bo sam RCD z członem nadmiarowym może być uszkodzony.
  I na to bym stawiał.
  Nie jest to 20A tylko się zdegradowało np. do 6A. Na skutek wewnętrznych przypaleń i starości.

  Wezwij elektryka niech wymieni na nowy RCD 30mA 25A bez członu nadmiarowego. Człon nadmiarowy jest zbędny - wynika to z twoich poprzednich postów.

 • Level 32  
  Ostatnio spotkałem się z blokiem, który mógł być remontowany jakoś w latach 90 wraz z instalacją elektryczną. Na klatce schodowej, przy licznikach mieszkania były zabezpieczone tymi samymi FAELowskimi RCD z członem B25. Niektóre zdążyły być wymienione na nowsze FAELe bez członu nadprądowego. W mieszkaniach już same wyłączniki nadprądowe.
 • Level 16  
  Proszę wezwać elektryka, zlokalizować usterkę, wykonać naprawę, stosowne pomiary.
  Wyzwalający się RCD powinien szczególnie wzbudzić czujność !!!
  A elektryk określi co dalej.
 • Moderator of HydePark/Cars
  Przecież pisałem.
  ArturAVS wrote:
  Doprowadzić wszystko do porządku zgodnie ze sztuką i wykonać pomiary.

  To jest bardzo ważne:
  kortyleski wrote:
  zaproś elektryka z zewnątrz, tylko elektryka z prawdziwego zdarzenia z uprawnieniami pomiarowymi.

  Dopóki Kolega Autor tego nie zrobi, to tylko gdybanie. Wyniki z ostatnich badań są?
 • Level 42  
  Pewno nie było ostatnich badań...

  Dodano po 1 [minuty]:

  wimmer wrote:
  Dziś nie wywaliło "różnicówki". Może to to gniazdko powodowało? Poogarniam gniazdka i poinformuję jakie efekty.

  Grochem o ścianę. Nie znam się ale naprawię byle tylko kasy nie wydać bo elektryk pomiarowiec tonzło i kasę zabiera
 • Level 22  
  Ile może kosztować pomiar takiej instalacji i co powinno wchodzić w zakres pomiaru? Możecie mnie odesłać do jakiejś publikacji internetowej.

  Rozumiem, że na pewno:
  * sprawdzenie czy przy 1/2 iDelta (15mA) rozłącza RCD, ale to na każdym gniazdku, czy się sprawdza to na rozdzielnicy czy tylko na jednym?
  * pomiar IPZ - jak dokładnie się wykonuje taki pomiar? na każdym gniazdku i każdym punkcie oświetleniowym? tylko do rozdzielnicy?
  * pomiar impedancji przewodu PE - ale to się wykonuje do ziemi czy jak?

  Czy dodatkowo wchodzą takie elementy?
  * pomiar impedancji od gniazdka do zacisku w rozdzielnicy - dla torów L, N, PE - dla każdego gniazdka czy dla wybranego - czy IPZ wystarczy?
  * pomiar prądu przebicia na izolacjach - jak to się wykonuje - punktowo? i czy taki pomiar nie uszkadza izolacji w miejscu pomiaru?
  * pomiary czasu rozłączania aparatów S przy przekroczeniu prądu powyżej 1.45 raza?

  Moge prosić o podesłanie przykładowego protokołu, gdzie są w czytelny sposób wyszczególnione mierzone parametry?
 • Level 1  
 • Level 42  
  wimmer wrote:
  Proszę nie przesadzać. Żadnym grochem o żadną ścianę. I kasy też nie szkoda.

  wimmer wrote:
  Ok. Sprawdziłem. W pokoju jest instalacja dwużyłowa, a gniazdka bez bolca.

  wimmer wrote:
  Gniazdka naprawiłem, bo wstyd z kablami na wierzchu... i niebezpiecznie.
  Wymieniłeś gniazda w pokojach na gniazda z bolcem - NIE.
  Nawet tego nie ma w planach.
  Więc nadal grochem o ścianę ......
 • Level 1  
 • Level 42  
  wimmer wrote:
  Mogę wymienić gniazdka w pokoju na gniazdka z bolcem
  Łaski kolegom z forum nie robisz.
  To twój problem, że będzie przez ciebie płynął prąd z nieuszkodzonego - sprawnego technicznie odbiornika.
  wimmer wrote:
  P.S: Na szczęście wszystkie pomieszczenia będą niedługo remontowane, więc będzie dobra okazja do wymiany instalacji.
  Znów "groch o ścianę"
  3 -żylowa instalacja nie jest koniecznym wymogiem.
  Instalacja 2-żyowa także powinna być bezpieczna.
  Gniazda powinny być wymienione już teraz i zrobione pomiary sprawności ochrony przciwporażeniowej.
 • Level 43  
  Ten wyłącznik RCD jest już dość wiekowy i lata świetności może mieć za sobą. Ponadto jest to urządzenie o działaniu pośrednim, czyli jego zadziałanie jest zależne od wysokości napięcia przyłożonego do zacisków. Jeżeli z jakichś powodów spadnie ono poniżej połowy wartości widocznej na aparacie nie można liczyć na jego zadziałanie gdy wystąpi zagrożenie porażeniem.
  Osobiście bym go zastąpił wyłącznikiem o działaniu bezpośrednim.
 • Level 1  
 • Level 1  
 • Level 1