Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy moduł rozszerzający dla komputera jednopłytkowego do modułów radiowych

ghost666 06 Wrz 2019 16:57 561 1
 • Nowy moduł rozszerzający dla komputera jednopłytkowego do modułów radiowych
  Moduły rozszerzające mini-PCIe GWework81 firmy Gateworks można podłączyć do kontrolowanych przez system Linux sieciowych komputerów jednopłytkowych Newport GW6400 oraz GW6300, umożliwiające skonfigurowanie do 21 punktów dostępowych WiFi dla aplikacji z wieloma urządzeniami radiowymi.

  Kiedy Gateworks wypuściło linię komputerów jednopłytkowych Ventana, które wykorzystują SoC i.MX6 w 2013 roku, zaprezentowano także linię modułów rozszerzeń opartych na mini-PCIe, dedykowanych do tych płytek. Moduły o wymiarach 140 mm x 100 mm, można ustawiać jedna na drugiej, obejmują funkcjonalności takie jak:

  * GW16083 - PoE (zasilanie Power over Ethernet) i poczwórny gigabitowy interfejs Ethernet
  * GW16082 - 4 porty mini-PCIe
  * GW16081 - 7 portów mini-PCIe.

  Jak się okazało jednak, i.MX6 SoC na płytach Ventana nakłada ograniczenia na liczbę połączeń mini-PCIe o pełnej przepustowości, które można uzyskać na GW16081. W ostatnich latach Gateworks wprowadził nową linię komputerów jednopłytkowych - Newport, które także działają pod Linuksem, pracując na sieciowych układach SoC firmy Cavium - Octeon TX. Octeon TX ma do czterech rdzeni ThunderX, podobnych architekturą do ARM Cortex-A53. Są one zdolne do pełnego wykorzystania GW16081. Gateworks promuje teraz moduł GW16081 do użytku z dwoma gigabitowymi portami Ethernet na Newport GW6300 i pięcioma takimi portami na Newport GW6400 SBC jako platformą dla aplikacji z wieloma punktami dostępowymi.

  Nowy moduł rozszerzający dla komputera jednopłytkowego do modułów radiowych
  Ostatnie z trzech gniazd mini-PCIe w GW6300 - lub cztery ostatnie gniazda w GW6400 - można wyposażyć w adapter, który umożliwia integrację 7-modułowego modułu mini-PCIe GW16081, umożliwiając w ten sposób nawet pracę z dziewięcioma modułami radiowymi. Konieczne jest kupienie kładu w wersji GW6300-SP376 modułu, który wyposażony jest w złącze wymagane do dodania jednego GW16081. Według Gateworks możliwe jest również wyposażenie GW6400 w to samo złącze.

  Ponadto, ponieważ moduły można ustawiać jeden na drugim, możliwe jest wpięcie w system znacznie większej liczy modułów radiowych. Specjalna wersja modułu GW16081 o nazwie GW16081-SP282, pozwala na podłączenie dodatkowego modułu GW16081, co pozwala na ułożenie w stos do trzech modułów, obsługujących do 21 kart z interfejsami bezprzewodowymi.

  Możliwość ta istnieje już od ponad roku, ale Gateworks dopiero niedawno opublikował kompletne instrukcje, wraz ze skryptami dla Ubuntu Bionic, do implementacji tego zestawu dla konfiguracji z dziewięcioma modułami radiowymi w postaci kart mini-PCI GW17032 802.11ac. Instrukcje pokazują również, jak skonfigurować każde radio jako punkt dostępu (Access Point).

  Nowy moduł rozszerzający dla komputera jednopłytkowego do modułów radiowych Nowy moduł rozszerzający dla komputera jednopłytkowego do modułów radiowych
  Moduł rozszerzający GW16081 (po lewej) i Newport GW6400 (po prawej)


  Układ Cavium do czterordzeniowych SoC oparty na Octeon TX taktowanym zegarem 1,5 GHz. Układ ten doskonale nadaje się do aplikacji w układach takich jak GW16081, dzięki, jak pisze producent, "wysoce zoptymalizowanemu rdzeniowi ARMv8, który może przetwarzać ponad 11 milionów pakietów na sekundę". Ponadto SoC ten obsługują "dużą pulę przestrzeni adresowej pamięci PCI, co pozwala na obsługę dużej liczby urządzeń PCIe". W połączeniu z szybszymi pamięciami DDR4 i innymi ulepszeniami "Newport może przetwarzać cały ruch sieciowy ze wszystkich modułów radiowych za pomocą układu o o wiele większej wydajności niż komputer jednopłytkowy Ventana” mówi firma.

  Nowy moduł rozszerzający dla komputera jednopłytkowego do modułów radiowych
  Nowy moduł rozszerzający dla komputera jednopłytkowego do modułów radiowych


  Wbudowana w system aplikacja do konfiguracji AP z wieloma modułami radiowymi ma szerokie możliwości. Są to między innymi:
  * Możliwość zapewnienia dedykowanych, prywatnych i otwartych, sieci publicznych na różnych pasmach częstotliwości.
  * Obsługuje jednocześnie 2,4G, 4,9G,, 5,8G i inne pasma.
  * Wykorzystuje wiele modułów radiowych z antenami sektorowymi (tj. Antena 45 stopni x 8 modułów radiowych), aby zwiększyć zasięg zarówno nadawania, jak i odbioru. Należy pamiętać, że korzystanie z radia dużej mocy tylko zwiększa zasięg nadawania, więc nie zapewnia żadnych korzyści podczas komunikacji ze standardowymi klientami (np. Telefonami komórkowymi, tabletami itp.). Antena o wysokim wzmocnieniu wzmacnia zarówno podczas nadawania, jak i odbioru.
  * Aplikacje WiFi do monitorowania i badania przepływu pakietów, która obejmuje wiele kanałów / częstotliwości jednocześnie.
  * Sieci typu mesh z dedykowanymi przednimi i tylnymi punktami, celem zwiększenia wydajności.
  * W pełni wyposażone punkty dostępowe z połączeniami Wi-Fi, telefonii komórkowej, satelitarnej i innych technologii bezprzewodowych.

  Inne najnowsze komputery jednopłytkowe firmy Newport to GW6200 wyposażony w dwa gigabitowe porty Ethernet lub GW6100 z jednym takim portem. Najnowszy moduł Ventana to Ventana GW5910 z zeszłego miesiąca, który wyposażony jest w GbE z PoE, interfejs WiFi i Bluetooth oraz opcjonalny odbiornik GPS.
   
  Dalsze informacje

  Aplikacja Multi-Radio Access Point jest teraz dostępna podczas łączenia Newport GW6300 z modułem rozszerzającym GW16081 mini-PCIe. Skontaktuj się z Gateworks, aby zamówić Newport GW6400 z specjalnym złączem dla GW16081. Więcej informacji można znaleźć można na stronie produktu.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/add-on-for-octeon-tx-based-sbcs-enables-up-to-21-wifi-access-points/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9956 postów o ocenie 8217, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.