Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica DC-DC 12V-15V

06 Wrz 2019 23:20 396 16
  • Poziom 9  
    Witam,
    poszukuję przetwornicę, która będzie pracować w instalacji samochodowej. Potrzebuję na jej wyjściu 15V - ładowanie powerbanku na ogniwach LiFePO4 zasilającego w trybie parkingowym rejestrator. BMS obsługujący ogniwa ładuje w standardzie prądem 10A, ale może pociągnąć przy rozładowanych ogniwach 20A. Mam przetwornicę jak w poniższym temacie
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3606691.html
    Jedyny problem to jej 15A bezpiecznik, który siada w sytuacji, gdy BMS chce ładować 20A prądem głęboko rozładowane ogniwa.
    Ktoś coś może doradzić jak zabezpieczyć jej wejście, ewentualnie podać namiary na inną przetwornicę o ww. parametrach?
    Jej zasilanie będzie na osobnym obwodzie, pociągniętym bezpośrednio z aku.
  • Poziom 43  
    xdel napisał:
    BMS obsługujący ogniwa ładuje w standardzie prądem 10A, ale może pociągnąć przy rozładowanych ogniwach 20A.
    Dziwne rzeczy piszesz, BMS zazwyczaj nie wpływu na prąd ładowania, no i skoro prąd zależy od stanu naładowania to widać że nie ma ograniczenia.
    Masz przetwornicę CC/CV na niej możesz ustalić ograniczenie prądu, ale w temacie który podlinkowałeś możesz przeczytać kiedy to nie zadziała.

Nie przypuszczał bym żeby rejestrator był jakimś bardzo prądożernym urządzeniem, dlatego dziwi mnie prąd 20A - masz jakiś wielki pakiet (>40Ah) że aż tyle trzeba, czy jakieś ogniwa które można ładować bardzo szybko, bardzo dużymi prądami?
  • Poziom 9  
    jarek_lnx napisał:
    xdel napisał:
    BMS obsługujący ogniwa ładuje w standardzie prądem 10A, ale może pociągnąć przy rozładowanych ogniwach 20A.
    Dziwne rzeczy piszesz, BMS zazwyczaj nie ma nic do regulacji prądu ładowania, no i skoro prąd zależy od stanu naładowania to widać że nie ma ograniczenia.
    Masz przetwornicę CC/CV na niej możesz ustalić ograniczenie prądu.

Nie przypuszczał bym żeby rejestrator był jakimś bardzo prądożernym urządzeniem, dlatego dziwi mnie prąd 20A - masz jakiś wielki pakiet (>40Ah) że aż tyle trzeba, czy jakieś ogniwa które można ładować bardzo szybko, bardzo dużymi prądami?

Nie znam się na BMSie, ale mierzyłem prąd jaki "ciągnie" przez ogniwa i tak wychodzi.
    Odnośnie rejestratora to mój chodzi 24/7. W trybie parkingowym właśnie powerbank go zasila (wcześniej przy bezpośrednim podpięciu rejestratora pod aku komputer samochodu "wariował" i zgłaszał cały czas rozładowany akumulator).
    Pakiet ogniw to 4x10000mAh - BMS standardowo ładuje prądem 1C, ale przy głębokim wyładowaniu ogniw ładowanie skacze do 2C, a przy końcówce stopniowo maleje.
    Sytuacja z głębokim rozładowanie (po długim postoju, bez jazdy np. weekend) jest dla mnie problematyczna, bo na przetwornicę idzie prąd większy niż jej bezpiecznik 15A. I właśnie przed nią chciałbym mieć jakieś ograniczenie. Ewentualnie zamiana na inną przetwornicę z takim zabezpieczeniem, a nie każdorazowo wymiana bezpiecznika.
  • Poziom 43  
    Kup taką samą przetwornicę tylko z oganiczeniem prądu.
  • Poziom 43  
    xdel napisał:
    Nie znam się na BMSie, ale mierzyłem prąd jaki "ciągnie" przez ogniwa i tak wychodzi.
    Bez BMSa prąd był by taki sam, BMS ma zabezpieczać przed przeładowaniem, nadmiernym rozładowaniem, czasem ma balanser, czasem przerywa prąd przekraczający określoną wartość.
    Ogniwa litowe mszczą się na tych co się nie znają, a robią jak im się wydaje.
    xdel napisał:
    BMS standardowo ładuje prądem 1C, ale przy głębokim wyładowaniu ogniw ładowanie skacze do 2C, a przy końcówce stopniowo maleje.
    Większość ogniw ma dopuszczalne 0,5CA, masz takie które katalogowo tyle wytrzymują, czy rządzi przypadek?

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Kup taką samą przetwornicę tylko z oganiczeniem prądu.
    Bezmyślna odpowiedź, bo jego przetwornica ma ograniczenie prądu, tylko że to jest step-up więc nie ograniczy prądów wymagających obniżania napięcia.

Zeby przetwornica mogla ograniczyć prąd, w tym przypadku, (wejęcie 12-14,5V wyjście 10-14,6V) musi mieć możliwość obniżania napięcia, musi być typu step-up / step-down.
  • Poziom 9  
    jarek_lnx napisał:
    xdel napisał:
    Bez BMSa prąd był by taki sam, BMS ma zabezpieczać przed przeładowaniem, nadmiernym rozładowaniem, czasem ma balanser, czasem przerywa prąd przekraczający określoną wartość.
    Ogniwa litowe mszczą się na tych co się nie znają, a robią jak im się wydaje.
    xdel napisał:
    BMS standardowo ładuje prądem 1C, ale przy głębokim wyładowaniu ogniw ładowanie skacze do 2C, a przy końcówce stopniowo maleje.
    Większość ogniw ma dopuszczalne 0,5CA, masz takie które katalogowo tyle wytrzymują, czy rządzi przypadek?
    ....

Ogniwa mam Headway LFP38120(S) 10000mAh LiFePO4
    BMS hx-4s-d20 rev.1.1 + zewnętrzny balanser 4S 66mA

jarek_lnx napisał:
    Zeby przetwornica mogla ograniczyć prąd, w tym przypadku, (wejęcie 12-14,5V wyjście 10-14,6V) musi mieć możliwość obniżania napięcia, musi być typu step-up / step-down.

czy na układzie LTC3780 będzie dobra? są takie na portalach a...
  • Poziom 43  
    jarek_lnx napisał:
    Bezmyślna odpowiedź, bo jego przetwornica ma ograniczenie prądu, tylko że to jest step-up więc nie ograniczy prądów wymagających obniżania napięcia.

To niech założy baypasa diodowego.
  • Poziom 43  
    xdel napisał:
    A mają regulowane ograniczenie prądu?

xdel napisał:
    Ogniwa mam Headway LFP38120(S) 10000mAh LiFePO4
    Czyli producent pozwala na 2CA.
  • Poziom 43  
  • Poziom 9  
    jarek_lnx napisał:

xdel napisał:
    A mają regulowane ograniczenie prądu?

znalazłem taki opis
    Przetwornica DC-DC 12V-15Vprzetwor..a.JPG Download (68.35 kB)

czy lepiej to co poniżej podał @kkknc ?

kkknc napisał:
    Ta się nada.
    54zł + wysyłka. Są i tańsze bez wyświetlacza.
    Jak ta.

Dzięki
  • Poziom 43  
  • Poziom 9  
    kkknc napisał:
    Ta co pokazałeś to przetwornica obniżająca. Moje są podwyższające. Czyli step down i step up.

Możesz podesłać linki do Twoich? Znalazłem tą drugą na ali za ok.44zł w wersji 1200W (są też 1500 i 1800W). Tej pierwszej w podanej przez Ciebie kwocie nie mogę namierzyć.
  • Poziom 43  
    xdel napisał:
    Możesz podesłać

KOlego zrób diodę obejściową i w chwili nie działania przetwornicy cały prąd będzie szedł tą diodą , a jak przetwornica zacznie działać to i ograniczenie prądu zadziała.
  • Poziom 9  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    xdel napisał:
    Możesz podesłać

KOlego zrób diodę obejściową i w chwili nie działania przetwornicy cały prąd będzie szedł tą diodą , a jak przetwornica zacznie działać to i ograniczenie prądu zadziała.

U mnie nie ma momentu nie działania przetwornicy (obecnej), bo przepala 15A bezpiecznik na jej wejściu (na jej płytce).

Do tego jak wygląda taka dioda, bo wyszukiwarka odnosi mnie do fotowoltaiki.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Przetwornica boost ma połączenie wejścia z wyjściem przez diodę i jeśli na wejściu będzie wyższe napięcie niż na wyjściu popłynie prąd w żaden sposób nie kontrolowany.
    Przetwornica DC-DC 12V-15V a
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    53,56 zł 12%OFF | DC-DC BST900 0-15A 8-60 V do 10-120 V konwerter doładowania moduł zasilania CC/CV sterownik LED 11x10x4.2 cm Step-up moduły
    https://s.click.aliexpress.com/e/BCrkNtBi