Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Element cyfrowo zmieniający napięcie

07 Wrz 2019 14:15 93 7
  • Poziom 4  
    Witam, planuje stworzyć urządzenie, które do działania będzie potrzebować zmiany napięcia na podstawie cyfrowego sygnału. Może to być swojego rodzaju rezystor nastawny, jednak z cyfrową, a nie analogową możliwością zmiany rezystancji. Układ będzie się opierał o mikrokontroler atmega.
  • Poziom 4  
    Dziękuję za pomoc
  • Specjalista elektronik
    Potencjometry cyfrowe są do czego innego. Jest moduł MCP4725 na I2C - załączam prosty programik w C na Raspberry Pi:
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Można mu zmienić adres na 0x61 poprzez przelutowanie zworki; jeśli ma być więcej, to konieczny jest multiplekser I2C.
    Kupiłem takie moduły od Botlanda - akurat tam mieli najtaniej, chyba po ~13zł. Na Aliexpress znalazłem od ~2.5zł.
    Potrzebne jest stabilizowane napięcie zasilania - na wyjściu uzyskuje się napięcie proporcjonalne do zasilającego.
  • Poziom 4  
    @_jta_ Dzięki, mam jeszcze pytanko odnośnie jakości takich modułów. Jak sam zauważyłeś, na aliexpress można kupić taki przetwornik kilka razy taniej niż w polskim sklepie. Czy jest to produkt dużo gorszej jakości?
  • Poziom 43  
    szymonm01 napisał:
    na aliexpress można kupić taki przetwornik kilka razy taniej niż w polskim sklepie
    Dolicz sobie do ceny z Aliexpres narzuty, cła, zyski itp, a wyjdzie tyle samo.
  • Specjalista elektronik
    To jest ten sam. Na Aliexpress pewnie długo poczekasz (do 2 miesięcy), a z cenami bywa różnie - jak coś jest popularne i handlujący (zarówno prywatni, jak i sklepy) w Polsce liczą, że bez problemu sprzedadzą, to chętnych jest dużo i ceny są podobne (z tym, że cena w sklepie zawiera narzuty i cła); jak brak chętnych i ktoś zdecyduje się zaryzykować, to za to ryzyko chce dobrze zarobić, i cena jest znacznie wyższa.