Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik podwójny podłączenie

07 Wrz 2019 14:31 549 7
  • Poziom 2  
    Hej
    Aktualnie mam w łazience podwójny włącznik włączający osobno dwa rodzaje oświetlenia. Chciałabym zamienić go na nowy z jednym przyciskiem który będzie włączał wszystko na raz. Kupiłam 2 rodzaje włączników (pojedyńczy od którego przycisk pasuje do podwójnego włącznika i podwójny bo wydawało mi się że jak instalację mam pod podwójny to właśnie taki będzie najlepszy)
    z prawej na pierwszym zdjęciu jest podłączenie starego włącznika
    z lewej na pierwszym zdjęciu jest podłączenie włącznika nowego - ale przy tym układzie działa tylko jedna lampa. Drugie zdjęcie przedstawia pojedyńczy włącznik który też próbowałam podłączyć ale też jest lipa.
    mam 3 kable: brązowy niebieski i żółto zielony.

Możecie mi podpowiedzieć czy kupiłam złe włączniki czy musze jakoś inaczej to podłączyć po prostu ?
    Z góry dzięki

Włącznik podwójny podłączenie Włącznik podwójny podłączenie
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Oba rodzaje oświetlenia sprawne?
    Według zdjęcia po lewej to przełączanie powinno zmieniać rodzaj oświetlenia.
    W jednej pozycji jedna lampa w drugiej druga. Brak możliwości zgaszenia.
    Jeśli chcesz żeby było jak piszesz to niebieski i zółto zielony muszą być pod jednym zaciskiem w otworach obok siebie.

Dodano po 1 [minuty]:

Brązowy jest ok.
  • Poziom 2  
    kosmos99 napisał:
    Oba rodzaje oświetlenia sprawne?
    Według zdjęcia po lewej to przełączanie powinno zmieniać rodzaj oświetlenia.
    W jednej pozycji jedna lampa w drugiej druga. Brak możliwości zgaszenia.
    Jeśli chcesz żeby było jak piszesz to niebieski i zółto zielony muszą być pod jednym zaciskiem w otworach obok siebie.

Dodano po 1 [minuty]:

Brązowy jest ok.

WSPANIALE działa! Wpadłam na ten pomysł, ale bałam się że wywale światło w całym bloku ;)

Dzięki bardzo!
  • Poziom 2  
    elpapiotr napisał:
    Bardzo wspaniale, wręcz rewelacyjnie. Tylko że te przewody to aż w oczy kłują!

Nie bardzo rozumiem co Cię kłuje? Możesz jaśniej ? :)
  • Moderator - Elektryka
    Margolo napisał:
    Nie bardzo rozumiem co Cię kłuje? Możesz jaśniej ?
    Koledze chodzi o przewód zielono-żółty użyty jako fazowy. Barwa ta jest zarezerwowana dla przewodu ochronnego.
  • Poziom 2  
    A Rozumiem, sama mam niestety wiele zastrzeżeń po czasie do "fachowca" który rozprowadzał instalację w domu. Mnie również kolory przewodów wprowadziły w niemałe zdezorientowanie, bo zanim tu napisałam próbowałam znaleźć podpowiedź w internecie. Ale jako laik założyłam że to pewnie dopuszczalna sytuacja żeby te kable mixować bo każdy elektryk ma próbnik napięcia i pewnie sobie te kabelki umie dobrze zidentyfikować. Ja nie - dlatego mam was! Dziekuje wszystkim za pomoc :)