Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Przepływ wody pomiędzy dwoma zbiornikami na zboczu gory

przemok84 09 Wrz 2019 11:00 1011 44
 • Pomocny post
  #31
  gimak
  Poziom 38  
  przemok84 napisał:
  Co jakiś czas zdarza się że pomimo pełnego zbiornika w strumieniu, woda wypływa w dolnym zbiorniku symbolicznie, jakby było zapowietrzone. Czy to możliwe przy tak prostym układzie? Jak skonstruować czerpanie ze studni w strumieniu aby uniknąć zapowietrzenia? Dzięki za sugestie...

  przemok84 napisał:
  Dodam jeszcze że zarówno rura czerpiąca wodę w studni w strumieniu jak i oddające wodę w drugiej studni są całkowicie zanurzone pod lustrem wody.

  Zacznę od drugiego cytatu. To nie jest prawda, ze dolny wypływ wody jest zawsze zanurzony w wodzie, bo wtedy nie dochodziłoby do zapowietrzenia rurociągu. Do zapowietrzenia rurociągu dochodzi w momencie gdy rurociągu znajdzie się nad lustrem wody w dolnym zbiorniku, przy większym z niego poborze wody. W dochodzi do sytuacji, że woda wojem dolnym odcinku nie płynie całym przekrojem rury i tą przestrzeń zajmie powietrze zaciągnięte od dołu. Przypuszczam, że fakt ten nie miałby żadnego znaczenia, gdyby rurociąg na całym odcinku tych 150 m szedł cały czas po spadzie, ale przy lekkim pofałdowaniu, w górnych załamaniach, mogą powstawać pęcherze powietrza ograniczające przepływ (napływ) wody, a z kolei napór wody uniemożliwia jego ruch do góry.
  Wg mnie jednym z rozwiązań, jest zanurzenie końcówki rurociągu w dolnej studni, poniżej wlotów do rurociągu(ów) odbiorczych ze studni, to spowoduje że końcówka tego rurociągu będzie zawsze w wodzie. Przy takim rozwiązaniu może też dochodzić od narastającego zapowietrzania się rurociągu, ale w wyniku wydzielania się powietrza rozpuszczonego w wodzie, pod wpływem podciśnienia tworzącego się wtedy w rurociągu.
  A drugim wg mnie skuteczniejszym, położenie rurociągu o dużo większej średnicy z z unikaniem sytuacji, że miejscami rurociąg może iść lekko pod górkę - cały czas ze spadem.
 • Sklep HeluKabel
 • #32
  Mierzejewski46
  Poziom 13  
  A autor tematu albo do studni wpadł,
  albo szczur co mu ten wąż przytkał wypadł. I nawet nie wiemy.
  Szkic rysunek jakiś więcej by rozjaśnił.
  Umiejscowienie wlotów i wylotów.
  A tak to se można tylko posty nabijać.
  A nie o to chodzi.Przecież.
 • #33
  vodiczka
  Poziom 43  
  Mierzejewski46 napisał:
  Szkic rysunek jakiś więcej by rozjaśnił.
  Dla mnie opis autora jest wystarczająco jasny.
  Brakuje mi rozwinięcia tego fragmentu:
  przemok84 napisał:
  Co jakiś czas zdarza się że pomimo pełnego zbiornika w strumieniu, woda wypływa w dolnym zbiorniku symbolicznie,

  1. "Co jakiś czas" oznacza kilka razy dziennie, kilka razy w tygodniu czy kilka razy w miesiącu?
  2. Jak długo trwa ów "symboliczny" wypływ wody? Czy ten czas jest w miarę powtarzalny czy są duże różnice pomiędzy najkrótszym i najdłuższym czasem słabego wypływu wody?
  3. W jaki sposób autor tematu zauważa, że wypływ jest symboliczny skoro twierdzi, że dolny koniec rury jest cały czas zanurzony w wodzie?
  4. Czy powrót do pełnego wypływu zawsze odbywa się samoczynnie czy czasem trzeba podjąć jakieś działania?

  Autorze, odezwij się ;)
 • Pomocny post
  #34
  Mierzejewski46
  Poziom 13  
  No właśnie. O to mi chodzi.
  Czy długo działało dobrze czy od razu się psuło.
  Moim zdaniem autor zanurzył dolny wylot w wodzie i uniknął zapowietrzania,jakoś mu to działa i temat zamknął.
 • Sklep HeluKabel
 • #35
  przemok84
  Poziom 4  
  Panowie, dziękuję za wasze zaangażowanie w temat. Jestem wam winny dodatkowe informacje, którymi nie podzieliłem się w pierwszym poście. Załączam też dwa pliki. Jeden przedstawia schemat układu, drugi zaś poglądowe zdjęcie przewodu oddającego wodę do studni nr 2-na zdjęciu ciśnienie jest jest Ok w tej chwili. Teraz odpowiedzi na pytania z Waszych postów:
  1. Spadek rurociągu jest stały, brak syfonów.
  2. Brak ryzyka zanieczyszczen, liści etc. Są filtry zamontowane na dopływach do studni nr.1 w strumieniu.
  3. Rurociąg podziemny między studniami jest oczywiście z PE. Jednak w obu studniach na końcach PE jest zamontowany elastyczny wąż gruboscienny o większej średnicy niż sam rurociąg. Ma to na celu łatwy dostęp w celu oczyszczenia sita (studnia nr 1 w strumieniu) oraz oceny wypływu wody ( studnia nr2).
  4. Dodam że w studni 1 w strumieniu może się zdarzać okresowe odkrycie przez lustro wody końcówki węża ( może być to sprzyjający warunek dla próżni Torricellego?). W studni nr2 z kolei wypływ wody niemal zawsze znajduje się nad powierzchnią lustra ( zawieszona na haku na stale).
  5. Tak, okresowo mogą wystawić warunki w których górna studnia straci więcej wody na rzecz dolnej, niż jest w stanie uzyskać ze strumienia. Jednak górna studnia jest dużym buforem i nigdy się nie opróżnia.
  Reasumując, wasza dyskusja obnażyła być może kilka błędów w moim systemie. Zamierzam teraz:
  A. Zatopić na stałe dolny odpływ rurociągu pod lustro wody.
  B. Gdyby punkt "A" okazał się trudny ( lustro wody wędruje w zależności od zużycia jej w budynkach), zamontuje zawór na wylocie rury elastycznej w studni nr2 w celu ograniczenia poboru i utrzymywania rurociągu stałe zalanym.
  Dzięki powyższym punkta być może uda mi się zapewnić stałą i przewidywalna wydajność rurociągu, bez blokowania przepływu, na co pozwala stała duża ilość wody w studni w strumieniu. Dam znać o rezultatach.
  Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
 • Pomocny post
  #36
  vodiczka
  Poziom 43  
  przemok84 napisał:
  . Dodam że w studni 1 w strumieniu może się zdarzać okresowe odkrycie przez lustro wody końcówki węża ( może być to sprzyjający warunek dla próżni Torricellego?). W studni nr2 z kolei wypływ wody niemal zawsze znajduje się nad powierzchnią lustra ( zawieszona na haku na stale).
  Powinieneś to wyjaśnić na początku.
  Jeżeli w studni w strumieniu, końcówka węża znajdzie się chwilowo ponad lustrem wody jak w jaki sposób woda ma w tym czasie wlewać się do węża? Ani zapowietrzenie, ani próżnia Torricellego tylko chwilowy brak wody w rurze. :!: :D
  "Symbolicznie" spływają resztki wody z rury zanim ta znów nie zostanie zalana przez podniesienie się lustra wody w studni. :|
 • #37
  Mierzejewski46
  Poziom 13  
  No bardzo ładnie woda leci.
  W tej pierwszej studni elastyczny wąż nie ma czasem możliwości samoczynnie podnieść się nad lustro?
  Nie zauwarzyłem aby to ciśnienie było nader duże. Tak sobie spokojnie leci. Tylko przerwy w zaopatrzeniu w górnej studni mogą powodować tą anomalię.
 • Pomocny post
  #38
  klamocik
  Poziom 27  
  Pojechaliśmy daleko ale to jest forum elektrody i teraz gosciu na wylocie w studni drugiej montuj turbinę przy tych parametrach to na pewno za friko około pół kilowata czyli ze 100 m oświetlonych za prawie friko .
 • #39
  przemok84
  Poziom 4  
  Vodiczka...elastyczna czerpania w górnej studni jest minimum 0,2-0,5m pod lustrem. Nawet wtedy dochodzi do przerwy w przepływach w rurociągu.... Stąd wynikała moją irytacja. Jestem pewny tego że przerwy w dostawach nie były spowodowane spadkiem lustra wody w górnej studni...warunki te kontrolowałem przez dłuższy czas. Miałem kontakt z drugą osobą przy dolnej studni na Motoroli.
  Ps. Koncepcja turbiny wodnej jest pociągająca. Kiedyś nawet to liczyłem wychodziło mi przy takim head I przepływach na minutę około 0.2 kw przy peltonie. Bez szału :D
 • Pomocny post
  #41
  vodiczka
  Poziom 43  
  przemok84 napisał:
  Vodiczka...elastyczna czerpania w górnej studni jest minimum 0,2-0,5m pod lustrem.
  Dlaczego piszesz nieprecyzyjnie. Najpierw napisałeś:
  przemok84 napisał:
  Dodam że w studni 1 w strumieniu może się zdarzać okresowe odkrycie przez lustro wody końcówki węża
  a teraz twierdzisz
  przemok84 napisał:
  Jestem pewny tego że przerwy w dostawach nie były spowodowane spadkiem lustra wody w górnej studni...
  Czy mam przez to rozumieć, że lustro wody opadało poniżej końcówki węża a mimo to woda nadal leciała?
 • #42
  przemok84
  Poziom 4  
  Vodiczka. Te 2 zdania się nie wykluczają moim zdaniem.
  Tak może dojść do obniżenia lustra poniżej punktu poboru wody w 2 studni.
  Jednocześnie obserwowałem okresy kilkunasto godzinne kiedy pomimo pełnego zanurzenia na głębokość do 0.5m rury ssącej wodę, były zaburzenia w przepływie w rurociągu.