Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Przepływ wody pomiędzy dwoma zbiornikami na zboczu gory

przemok84 09 Wrz 2019 11:00 1011 44
  • Pomocny post
    gimak
    Poziom 38  
    przemok84 napisał:
    Co jakiś czas zdarza się że pomimo pełnego zbiornika w strumieniu, woda wypływa w dolnym zbiorniku symbolicznie, jakby było zapowietrzone. Czy to możliwe przy tak prostym układzie? Jak skonstruować czerpanie ze studni w strumieniu aby uniknąć zapowietrzenia? Dzięki za sugestie...

przemok84 napisał:
    Dodam jeszcze że zarówno rura czerpiąca wodę w studni w strumieniu jak i oddające wodę w drugiej studni są całkowicie zanurzone pod lustrem wody.

Zacznę od drugiego cytatu. To nie jest prawda, ze dolny wypływ wody jest zawsze zanurzony w wodzie, bo wtedy nie dochodziłoby do zapowietrzenia rurociągu. Do zapowietrzenia rurociągu dochodzi w momencie gdy rurociągu znajdzie się nad lustrem wody w dolnym zbiorniku, przy większym z niego poborze wody. W dochodzi do sytuacji, że woda wojem dolnym odcinku nie płynie całym przekrojem rury i tą przestrzeń zajmie powietrze zaciągnięte od dołu. Przypuszczam, że fakt ten nie miałby żadnego znaczenia, gdyby rurociąg na całym odcinku tych 150 m szedł cały czas po spadzie, ale przy lekkim pofałdowaniu, w górnych załamaniach, mogą powstawać pęcherze powietrza ograniczające przepływ (napływ) wody, a z kolei napór wody uniemożliwia jego ruch do góry.
    Wg mnie jednym z rozwiązań, jest zanurzenie końcówki rurociągu w dolnej studni, poniżej wlotów do rurociągu(ów) odbiorczych ze studni, to spowoduje że końcówka tego rurociągu będzie zawsze w wodzie. Przy takim rozwiązaniu może też dochodzić od narastającego zapowietrzania się rurociągu, ale w wyniku wydzielania się powietrza rozpuszczonego w wodzie, pod wpływem podciśnienia tworzącego się wtedy w rurociągu.
    A drugim wg mnie skuteczniejszym, położenie rurociągu o dużo większej średnicy z z unikaniem sytuacji, że miejscami rurociąg może iść lekko pod górkę - cały czas ze spadem.
  • Sklep HeluKabel
    Mierzejewski46
    Poziom 13  
    A autor tematu albo do studni wpadł,
    albo szczur co mu ten wąż przytkał wypadł. I nawet nie wiemy.
    Szkic rysunek jakiś więcej by rozjaśnił.
    Umiejscowienie wlotów i wylotów.
    A tak to se można tylko posty nabijać.
    A nie o to chodzi.Przecież.
    vodiczka
    Poziom 43  
    Mierzejewski46 napisał:
    Szkic rysunek jakiś więcej by rozjaśnił.
    Dla mnie opis autora jest wystarczająco jasny.
    Brakuje mi rozwinięcia tego fragmentu:
    przemok84 napisał:
    Co jakiś czas zdarza się że pomimo pełnego zbiornika w strumieniu, woda wypływa w dolnym zbiorniku symbolicznie,

1. "Co jakiś czas" oznacza kilka razy dziennie, kilka razy w tygodniu czy kilka razy w miesiącu?
    2. Jak długo trwa ów "symboliczny" wypływ wody? Czy ten czas jest w miarę powtarzalny czy są duże różnice pomiędzy najkrótszym i najdłuższym czasem słabego wypływu wody?
    3. W jaki sposób autor tematu zauważa, że wypływ jest symboliczny skoro twierdzi, że dolny koniec rury jest cały czas zanurzony w wodzie?
    4. Czy powrót do pełnego wypływu zawsze odbywa się samoczynnie czy czasem trzeba podjąć jakieś działania?

Autorze, odezwij się ;)
  • Pomocny post
    Mierzejewski46
    Poziom 13  
    No właśnie. O to mi chodzi.
    Czy długo działało dobrze czy od razu się psuło.
    Moim zdaniem autor zanurzył dolny wylot w wodzie i uniknął zapowietrzania,jakoś mu to działa i temat zamknął.
  • Sklep HeluKabel
    przemok84
    Poziom 4  
    Panowie, dziękuję za wasze zaangażowanie w temat. Jestem wam winny dodatkowe informacje, którymi nie podzieliłem się w pierwszym poście. Załączam też dwa pliki. Jeden przedstawia schemat układu, drugi zaś poglądowe zdjęcie przewodu oddającego wodę do studni nr 2-na zdjęciu ciśnienie jest jest Ok w tej chwili. Teraz odpowiedzi na pytania z Waszych postów:
    1. Spadek rurociągu jest stały, brak syfonów.
    2. Brak ryzyka zanieczyszczen, liści etc. Są filtry zamontowane na dopływach do studni nr.1 w strumieniu.
    3. Rurociąg podziemny między studniami jest oczywiście z PE. Jednak w obu studniach na końcach PE jest zamontowany elastyczny wąż gruboscienny o większej średnicy niż sam rurociąg. Ma to na celu łatwy dostęp w celu oczyszczenia sita (studnia nr 1 w strumieniu) oraz oceny wypływu wody ( studnia nr2).
    4. Dodam że w studni 1 w strumieniu może się zdarzać okresowe odkrycie przez lustro wody końcówki węża ( może być to sprzyjający warunek dla próżni Torricellego?). W studni nr2 z kolei wypływ wody niemal zawsze znajduje się nad powierzchnią lustra ( zawieszona na haku na stale).
    5. Tak, okresowo mogą wystawić warunki w których górna studnia straci więcej wody na rzecz dolnej, niż jest w stanie uzyskać ze strumienia. Jednak górna studnia jest dużym buforem i nigdy się nie opróżnia.
    Reasumując, wasza dyskusja obnażyła być może kilka błędów w moim systemie. Zamierzam teraz:
    A. Zatopić na stałe dolny odpływ rurociągu pod lustro wody.
    B. Gdyby punkt "A" okazał się trudny ( lustro wody wędruje w zależności od zużycia jej w budynkach), zamontuje zawór na wylocie rury elastycznej w studni nr2 w celu ograniczenia poboru i utrzymywania rurociągu stałe zalanym.
    Dzięki powyższym punkta być może uda mi się zapewnić stałą i przewidywalna wydajność rurociągu, bez blokowania przepływu, na co pozwala stała duża ilość wody w studni w strumieniu. Dam znać o rezultatach.
    Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
  • Pomocny post
    vodiczka
    Poziom 43  
    przemok84 napisał:
    . Dodam że w studni 1 w strumieniu może się zdarzać okresowe odkrycie przez lustro wody końcówki węża ( może być to sprzyjający warunek dla próżni Torricellego?). W studni nr2 z kolei wypływ wody niemal zawsze znajduje się nad powierzchnią lustra ( zawieszona na haku na stale).
    Powinieneś to wyjaśnić na początku.
    Jeżeli w studni w strumieniu, końcówka węża znajdzie się chwilowo ponad lustrem wody jak w jaki sposób woda ma w tym czasie wlewać się do węża? Ani zapowietrzenie, ani próżnia Torricellego tylko chwilowy brak wody w rurze. :!: :D
    "Symbolicznie" spływają resztki wody z rury zanim ta znów nie zostanie zalana przez podniesienie się lustra wody w studni. :|
    Mierzejewski46
    Poziom 13  
    No bardzo ładnie woda leci.
    W tej pierwszej studni elastyczny wąż nie ma czasem możliwości samoczynnie podnieść się nad lustro?
    Nie zauwarzyłem aby to ciśnienie było nader duże. Tak sobie spokojnie leci. Tylko przerwy w zaopatrzeniu w górnej studni mogą powodować tą anomalię.
  • Pomocny post
    klamocik
    Poziom 27  
    Pojechaliśmy daleko ale to jest forum elektrody i teraz gosciu na wylocie w studni drugiej montuj turbinę przy tych parametrach to na pewno za friko około pół kilowata czyli ze 100 m oświetlonych za prawie friko .
    przemok84
    Poziom 4  
    Vodiczka...elastyczna czerpania w górnej studni jest minimum 0,2-0,5m pod lustrem. Nawet wtedy dochodzi do przerwy w przepływach w rurociągu.... Stąd wynikała moją irytacja. Jestem pewny tego że przerwy w dostawach nie były spowodowane spadkiem lustra wody w górnej studni...warunki te kontrolowałem przez dłuższy czas. Miałem kontakt z drugą osobą przy dolnej studni na Motoroli.
    Ps. Koncepcja turbiny wodnej jest pociągająca. Kiedyś nawet to liczyłem wychodziło mi przy takim head I przepływach na minutę około 0.2 kw przy peltonie. Bez szału :D
  • Pomocny post
    vodiczka
    Poziom 43  
    przemok84 napisał:
    Vodiczka...elastyczna czerpania w górnej studni jest minimum 0,2-0,5m pod lustrem.
    Dlaczego piszesz nieprecyzyjnie. Najpierw napisałeś:
    przemok84 napisał:
    Dodam że w studni 1 w strumieniu może się zdarzać okresowe odkrycie przez lustro wody końcówki węża
    a teraz twierdzisz
    przemok84 napisał:
    Jestem pewny tego że przerwy w dostawach nie były spowodowane spadkiem lustra wody w górnej studni...
    Czy mam przez to rozumieć, że lustro wody opadało poniżej końcówki węża a mimo to woda nadal leciała?
    przemok84
    Poziom 4  
    Vodiczka. Te 2 zdania się nie wykluczają moim zdaniem.
    Tak może dojść do obniżenia lustra poniżej punktu poboru wody w 2 studni.
    Jednocześnie obserwowałem okresy kilkunasto godzinne kiedy pomimo pełnego zanurzenia na głębokość do 0.5m rury ssącej wodę, były zaburzenia w przepływie w rurociągu.