Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[STM32][System Workbench] Błędy przy imporcie projektu z keil V5

07 Wrz 2019 19:05 363 16
  • Poziom 22  
    Witam,
    chciałbym uruchomić moduł wyświetlacza e-papierowego Waveshare 2.9". Podłączyłem go do płytki Nucleo (z µC STM32-F103RB), następnie pobrałem projekt demonstracyjny stąd. Niestety został on napisany w środowisku Keil V5 (uVision5?), a ja posiadam System Workbench for STM32 (na bazie Eclipse). Otworzyłem zatem projekt za pomocą STM32CubeMX, wybrałem odpowiedni toolchain (SW4STM32) i pomyślnie udało się zaimportować wygenerowany projekt do System Workbench. W preferencjach (Project/Properties/C C++ Build/Settings/MCU GCC Compiler/Includes) dodałem ścieżki do folderów BSP i Fonts, tak jak sugerował to plik readme. Niestety jakakolwiek próba "zbuildowania" projeku kończy się lawiną błędów z powodu braku bibliotek

Spoiler:
    Building file: ../Drivers/CMSIS/RTOS2/Template/cmsis_os1.c
    Invoking: MCU GCC Compiler
    D:\Documents\Konstrukcje\STM32\EPD-test\Debug
    arm-none-eabi-gcc -mcpu=cortex-m3 -mthumb -mfloat-abi=soft '-D__weak=__attribute__((weak))' '-D__packed=__attribute__((__packed__))' -DUSE_HAL_DRIVER -DSTM32F103xB -I"D:/Documents/Konstrukcje/STM32/EPD-test/Inc" -I"D:/Documents/Konstrukcje/STM32/EPD-test/Fonts" -I"D:/Documents/Konstrukcje/STM32/EPD-test/BSP" -I"D:/Documents/Konstrukcje/STM32/EPD-test/Drivers/STM32F1xx_HAL_Driver/Inc" -I"D:/Documents/Konstrukcje/STM32/EPD-test/Drivers/STM32F1xx_HAL_Driver/Inc/Legacy" -I"D:/Documents/Konstrukcje/STM32/EPD-test/Drivers/CMSIS/Device/ST/STM32F1xx/Include" -I"D:/Documents/Konstrukcje/STM32/EPD-test/Drivers/CMSIS/Include" -O2 -g3 -Wall -fmessage-length=0 -ffunction-sections -c -fmessage-length=0 -MMD -MP -MF"Drivers/CMSIS/RTOS2/Template/cmsis_os1.d" -MT"Drivers/CMSIS/RTOS2/Template/cmsis_os1.o" -o "Drivers/CMSIS/RTOS2/Template/cmsis_os1.o" "../Drivers/CMSIS/RTOS2/Template/cmsis_os1.c"
    In file included from ../Drivers/CMSIS/RTOS2/Template/cmsis_os1.c:28:0:
    ../Drivers/CMSIS/RTOS2/Template/cmsis_os.h:157:10: fatal error: cmsis_os2.h: No such file or directory
    #include "cmsis_os2.h"
    ^~~~~~~~~~~~~
    compilation terminated.
    make: *** [Drivers/CMSIS/RTOS2/Template/cmsis_os1.o] Error 1
    Drivers/CMSIS/RTOS2/Template/subdir.mk:18: recipe for target 'Drivers/CMSIS/RTOS2/Template/cmsis_os1.o' failed

19:02:59 Build Finished (took 11s.60ms)

Niestety to są moje początki z STM32 i nie mam pojęcia, jakie pliki mógłbym dołączyć, albo czy może popełniłem gdzieś błąd przy migrowaniu projektu z Keila do SW :/
  • PCBway
  • Poziom 15  
    xdiax napisał:
    ../Drivers/CMSIS/RTOS2/Template/cmsis_os1.c:28:0:
    na pewno pliki z katologu template są zbędne.

Generalnie proponuję najpierw nauczyć się konfigurować projekty a dopiero później bawić się w takie importy. Stawiam, że to dopiero początek problemów.
  • Poziom 22  
    osctest1 napisał:
    na pewno pliki z katologu template są zbędne.

Też mi się tak wydawało, ale po ich usunięciu pojawia się z kolei
    make: *** No rule to make target 'Drivers/CMSIS/RTOS2/Template/cmsis_os1.o', needed by 'EPD-test.elf'. Stop.

osctest1 napisał:
    proponuję najpierw nauczyć się konfigurować projekty

Polecałbyś może jakiś poradnik?
  • Poziom 15  
    xdiax napisał:
    Polecałbyś może jakiś poradnik?

Obawiam się, że taki nie istnieje. Musisz zrobić wiele swoich projektów, gdzie bedziesz dodawać pliki, bilioteki do linkowania i różne incude i nabrać doświadczenia. Innej drogi nie ma.,

Daj projekt to Ci go przerobię. (załacz do postu w jakims zipie) - bo tak jak pisałem będziesz miał kłopoty ze wszystkim.
  • PCBway
  • Poziom 22  
    osctest1 napisał:
    Innej drogi nie ma.

No cóż, STM ma dość marny support w porównaniu do platformy Arduino (w sumie nie ma co się dziwić :P). Poniżej dołączam zipa (dla zainteresowanych: wzięty z repo powyżej). Mógłbyś w miarę możliwości opisać, co musiałeś zrobić, żeby go przekonwertować? Myślę, że ta wiedza przyda się nie tylko mi :)

PS. Są jakieś popularniejsze i przyjemniejsze w użytkowaniu MDK od SysW?
  • Poziom 15  
    xdiax napisał:
    No cóż, STM ma dość marny support w porównaniu do platformy Arduino

Ciekawa teoria. To Arduino ma jakikolwiek support? Można napisać do firmy Arduino w USA albo we Włoszech i o coś zapytać? Wątpię.
  • Poziom 22  
    Miałem na myśli bardzo rozbudowane forum - ale to raczej z powodu popularności.
    osctest1 napisał:
    i o coś zapytać

Tylko po co, skoro Arduino to praktycznie Atmega z paroma elementami biernymi :)
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    masz tu projekt,.

Uwagi: nie łąduj wszystkiego co znajdziesz w internecie. do tego projektu naprawdę nie potrzebujesz CMSIS-DAP, DSP cz NN. Możesz je wyłaczyć z budowania ale ja Ci to usunąłem po prostu. W katalogiu debug masz już gotowy kompilat
  • Poziom 22  
    Dzięki wielkie za pomoc, plik projektu otwiera się ... ale niestety nie działa mimo poprawnych połączeń na płytce - ale to już nie jest wina importu. Mógłbyś po krótce opisać, w jaki sposób przerabiałeś projekt? Zmieniałeś w ustawieniach coś oprócz ścieżek do BSP i Fonts?
  • Poziom 15  
    Weż sobie poczytaj dokumentację eclipse albo szukaj : atollic manual . Tam masz opisane jak ustawiać scieżki, linkować pliki, ustawiać czy coś kompilować czy nie itd

Ale tak naprawdę to jak już pisałem jeno praktyka czyni swoje.
  • Poziom 22  
    osctest1 napisał:
    praktyka czyni swoje

Otóż to, dlatego teraz po lekturze spróbowałem swoich sił.
    Stworzyłem nowy projekt w CubeMX, na F103RB, wszystko skonfigurowałem jak w pliku demo dostarczonym przez Waveshare, wygenerowane pliki zaimportowałem do SW, podlinkowałem foldery (screenshot poniżej).

Ale oczywiście wyskakuje błąd:
    Spoiler:
    D:/Documents/Konstrukcje/STM32/EPD-2.9-B/SW4STM32/EPD-2.9-B/Inc/usart.h:24:8: error: unknown type name 'UART_HandleTypeDef'
    extern UART_HandleTypeDef huart1;
    ^~~~~~~~~~~~~~~~~~

Co jest dziwne, bo w tym samym pliku wcześniej dodany jest plik nagłówkowy stm32f1xx_hal.h, który jest poprawnie linkowany przez kompilator.
    Jak temu zaradzić?

PS. W razie "W" dołączam zipa z projektem, jest inny od tego podrzuconego kilka postów wyżej.

[EDIT]
    Dodany plik jest w tym momencie przestarzały, zauważyłem, że walnąłem się w paru ustawieniach w CubeMX. Teraz ustawiam od nowa strukturę plików w SW, bo sypie błędami z gatunku undefined reference.

[EDIT2]
    Zaktualizowałem plik. Nadal otrzymuję błąd
    Spoiler:
    main.c:109: undefined reference to `EPD_2in9bc_test'

co jest absurdalne, ponieważ na górze pliku main.c jest zaincludowany plik EPD_Test.h, który zawiera tę definicję!
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    xdiax napisał:
    Co jest dziwne, bo w tym samym pliku wcześniej dodany jest plik nagłówkowy stm32f1xx_hal.h, który jest poprawnie linkowany przez kompilator.

Bardziej "inkludowany", bo to robi kompilator.

xdiax napisał:

co jest absurdalne, ponieważ na górze pliku main.c jest zaincludowany plik EPD_Test.h, który zawiera tę definicję!

W pliku nagłówkowym masz tylko deklarację, a nie definicję, dlatego dostajesz błąd.
    Spojrzałem do załącznika i prawdopodobnie katalog "User" w ogóle nie podlega kompilacji ani linkowania.
    Sprawdzisz to zaglądając do katalogu Debug lub Release zobacz czy dostajesz pliki obiektowe ".o", odpowiadające plikom ".c" z katalogu "User" i jego podkatalogów.
    Jeśli nie dostajesz to powinieneś zawartość "User" przenieść do katalogu "Src" i odpowiednio zmodyfikować ścieżki do plików nagłówkowych.
  • Poziom 15  
    simw napisał:
    powinieneś zawartość "User" przenieść do katalogu

Nic nie musi przenosić. Wystarczy prawy klik na katalog i w Properties Build zobaczyć, czy nie jest odznaczony "exclude from build"
  • Poziom 22  
    osctest1 napisał:
    Nic nie musi przenosić.

Niestety w Navigatorze po lewej nie wyświetlał się w ogóle folder User (co byłoby logiczne, bo CubeMX nie wygenerował projektu w głównym folderze, tylko w /SW4STM32/EPD-2.9B/). Przeniosłem go tam, razem z folderami Src i Inc.
    Teraz z kolei kompilator nie widzi deklaracji pinów sterowania wyświetlaczem w DEV_config.h:
    Nie wiem, czy mam rację, ale wydaje mi się, że powinny być deklarowane przez CubeMX, który ma ustawione takie etykiety na tych pinach. Wieczorem spróbuję jeszcze "na sztywno" podać porty i piny GPIO i dam znać.
    Dziękuję za pomoc :)
  • Poziom 15  
    Zrób refresh jeżeli katalog jest w drzewie projektu, albo dolinkuj do projektu (wtedy nie musisz kopiować). Linkowanie niestety utrudnia version control, bo trzeba tworzyć submoduły.
  • Poziom 22  
    Zmieniłem parę ustawień projektu, skompilował się w końcu poprawnie, wgrał ... Ale nie działa :D No cóż, na oscyloskopie widać sygnał na liniach sterujących, więc można powiedzieć, że udało się prawidłowo zaimportować projekt, a przyczyna leży w samym kodzie.
    Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za pomoc
  • Poziom 22  
    Dla zainteresowanych - przyczyną niedziałania ekranu były sygnały D/C i BUSY wpięte do pinów PA2 i PA3 - na których działa również interfejs USART2, połączony w płytce nucleo do programatora. Mimo wyłączenia go w CubeMX, najwyraźniej pojawiała się tam jakaś komunikacja.