Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy, proponowany standard oświetlenia LED - część 1

ghost666 16 Wrz 2019 13:25 4524 64
    SaraniS
    Poziom 26  
    Sam od lat myślę o czymś takim - wewnętrzna sieć 12V DC z akumulatorami na minimum 2-3 doby i solarami - jednak właśnie grubość przewodów (szyn) jest problemem. Oczywiście zależy o jakich mocach mówimy, dla samego oświetlenia nie muszą być grube, jednak już dla jakiegoś PC czy TV... Oczywiście też niekoniecznie, bo można PC czy nawet TV zrealizować na 10-calowym tablecie i moc będzie mniejsza, ale co z wygodą korzystania?.. Dlatego póki co, myślę nad tym tylko, śledząc ceny i rozwiązania.
    A co do ryzyka awarii centralnego zasilacza - układ aku zabezpieczy przed blackoutem, dając czas na wymianę/ naprawę zasilacza. Dodatkowy czas da moduł solarny, być może w ogóle eliminując zasilanie z 230V AC. Same akumulatory chyba też mają jakiś self-test umożliwiający przewidzenie "aha, jutro padną, jadę kupić nowe". Niestety, obawiam się, że obecnie jeszcze koszty takiej instalacji byłyby większe, niż oszczędność na prądzie z elektrowni...
    Póki co, przez rok miałem "oświetlenie nocne" na całym mieszkaniu - by się nie zabić wstając w nocy do kibelka ;) i nie zapalać światła głównego. Wystarczyły mi po 2 odcinki (5cm każdy, 3 LED) taśmy przy wszystkich drzwiach - świeciło nawet ciut za mocno ;) Moc? Podejrzewam, że nie obróciłaby licznika mechanicznego :D (Zasilacz 2A od uszkodzonego dekodera Polsatu, na którym jeszcze działały też: lampa stołowa, antena naziemna, wiatrak i 2 gniazda USB). Planowałem do tego dołożyć czujnik zmierzchu (oczywiście dla samych świateł), ale wyprowadziłem się stamtąd, a tu jest nieco inne rozwiązanie "światła nocnego".
    Same zasilacze (z Polsatu) raczej mogę polecić, u mnie niezawodnie taki pracuje od dobrych 5 lat. ;)
  • Fabryka prądu
    Jacek Rutkowski
    Poziom 26  
    Przy znikomych mocach jest sens budowania takich systemów. Sam mam rozłożone kable LAN cat 5e i po nich PoE 12V dla routera i kawałków taśm LED w pokojach dziecięcych właśnie żeby było coś widać w nocy. Tylko to ma sens przy 1-2W na punkt a nie więcej i mam akumulator 19Ah 12V z zasilaczem instalacyjnym 14V 35W do wszystkiego tzn. 2 routery LAN wzmacniacz TV oraz kilka pasków 10cm LED.
    Dzięki takiej konstrukcji przy zaniku prądu nie muszę niczym świecić żeby dojść do dzieci, toalety a nawet net jest póki w laptopach wystarczy prądu.
  • Fabryka prądu
    Jerzyczeka
    Poziom 16  
    Cytat:
    Jerzyczeka napisał:
    Trzeba kupic 3 w cenie 10 razy wiekszej niz edisony. Sory 30 razy wiekszej, bo edisona kupie jednego a nie 3.

Dlatego ja reklamuję z tytułu rękojmi. Jest na to dwa lata, a rzadko która tyle wytrzyma. Od dawna nie kupiłem nowych LED-ów. Będą za darmo wymieniać w nieskończoność. Nawet jak już miną dwa lata to i tak jest sposób na darmową wymianę...

Tez tak mi powiedziano w sklepie, ze jak przyniose paragon to wymienia mi na nowo. Jednoczesnie zastrzegli, ze jest bardzo duza szansa, ze identycznej juz nie dostane.

Poza tym trzeba pamietac, ze nie ma czekos takiego jak darmowe lancze. Skoro gotowi sa wymieniac bez pobrania od nas pieniedzy w momencie wymiany, to znaczy, ze za taka wymiane juz zaplacilismy kupujac zarowke, albo prad albo cokolwiek innego.
    Nie ma nic za darmo. Ktos kiedys musi za wszystko zaplacic.
    Jerzyczeka
    Poziom 16  
    Tylko ze to droga do drenowania naszych portfeli, bo jestesmy zmuszani do zaplacenia wiecej na poczatku, albo gdzie indziej. Jestesmy takimi niewolnikami, a najlepsze jest, ze nie zdajemy sobie z tego sprawy.
    Wolnosc wyboru i niskie ceny energii. To jest to.