Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie hybrydowe domu przeróbka offgrida

08 Wrz 2019 12:01 330 7
  • Poziom 12  
    Mam obecnie upsa z 2,18kW PV.
    Akumulatory AGM mają teraz prawie 2 lata ciągle są w dobrym stanie ale czas leci:)

Zastanawiam się jak po "śmierci" akumulatorów ciągle korzystać z tej instalacji bez zakupu nowych aku? Instalacji ongrid nie warto robić na tych panelach mają już trochę lat i bardzo źle znoszą upały.
    Myślałem żeby porostu w miejsce akumulatorów dać zasilacz 24V o odpowiedniej mocy i panele równolegle. Tak jak do tej pory gdy napięcie wzrośnie powyżej 26V odpalą się grzałki. A gdy napięcie z paneli zacznie spadać poniżej poniżej 24V ubytki uzupełni zasilacz. Rolę akumulatora/amortyzatora przejmą super kondensatory mam teraz 41F 32V
  • Poziom 15  
    Jest tu na Forum kolega, który eksperymentuje z aku. w cenie złomu. Inna opcja to przełącznik faz. Konwertowanie 230V na 24V żeby ponownie zrobić z tego 230V to nie najlepszy pomysł.
  • Poziom 12  
    Wiem straty duże. Tylko wymaina akumulatorów na nowe to niewiele na tym zarobie. Na złomowych szkoda czasu i nerwów. Do ongrida wyeksploatowane już mocno panele się nie nadają. W najgorszym przypadku pójdą do grzałki.

Czy jest jakaś opcja aby bezpiecznie "mieszać prąd" z sieci i z przetwornicy w taki sposób aby braki dobierać z sieci?
  • Poziom 28  
    Jest i nazywa się sun-1000gtil2. Podnosi napięcie z akumulatorowego do sieciowego i "miesza" tyle, ile jej każesz, lub tyle ile zużywa obwód na którym zamontowano przekładnik prądu.
  • Poziom 12  
    Trochę nie czaję tego. Powinno być wejście PV wejście Sieć i wyjście dom i
  • Poziom 28  
    W sieciowym on grid też nie masz osobno wejścia sieci i wyjścia. Wyjście jest jedno, a przekładnik prądowy na wejściu sieci w dom po to, by nie dochodziło do wypływu energii po za dom. Przykładowo dom pobiera 500W, to po włączeniu inwertera on wyprodukuje 494W i pozostałe 6W dom dobierze z sieci. Jak dom pobiera 2500W, a inwerter może wyprodukować np tylko 200W to 2300W pobierze z sieci. Nie trzeba równolegle alternatywnej instalacji robić jak przy typowym off gridzie.
  • Poziom 24  
    kulibob napisał:
    Mam obecnie upsa z 2,18kW PV.
    Akumulatory AGM mają teraz prawie 2 lata ciągle są w dobrym stanie ale czas leci:)

jak masz papiery na te panele żeby zgłosić to kiedy baterie się "rozlecą" nie warto się bawić w nic, szkoda kasy i zachodu. włączasz on-grida i zapominasz. A panele każde źle znoszą upały, zobacz sobie po wykresach na pvmonitor w środku lata, chyba że masz cigsy są dużo lepsze :)

cuuube napisał:
    hostii się bawi w takie cuda , może coś podpowie.

Tak ja mam 2 off-gridy po 1kW każdy i 4,86kW on-grid, ale gdyby baterie padły to przechodzę na on-grid, albo podłączyć dobry kontroler i bezpośrednio do grzałek https://www.ekopulsar.pl/ tej jest fajny. U mnie baterie będą długo jeszcze działać bo ich nie "pompuje" załączam 52,5V a odłączam 48,5V

Baterie tylko i wyłącznie kiedy są ciągłe zaniki napięcia od ZE, cała reszta nie opłacalna