Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica AWCE10DA - hałas przy obrocie bębnem

08 Wrz 2019 12:17 291 26
  • Poziom 12  
    Co to za hałas? Widoczna guma wygląda na szczelną więc raczej nic tam nie wpadło, ale nie uruchamiałem prania aby to potwierdzić (ew. przez te 3 małe dziurki o średnicy 5mm). Nie mniej po zdjęciu przedniego panela widać zacieki i rdzę, która musiała narastać od wielu miesięcy. Ten dźwięk kojarzy mi się jak by z drapiącym prętem o bęben.

Być może, usterka od hałasu i usterka powodująca wyciek są niezależne. Jednak wyciek był na tyle długo i poważny, że na zewnętrznej stronie pralki widać obszerne fragmenty rdzy i odpryśniętej farby. Użytkownik musiał wiedzieć, że coś złego dzieje się od dłuższego czasu.

https://www.youtube.com/watch?v=WqO4wSBGi4M
  • Specjalista AGD
    Zapytaj kobiet, czy nie prały czasem staników. Na 100 procent powiedzą, że nie.
    Ale tam pewien klamot z tej części damskiej garderoby dostał się pod bęben. Magia? Nie. Rzeczywistość.

PS. Wyciek masz z zasobnika proszku.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Przypuszczam że drut z cyckonosza robi ten "koncert". Aby go zlokalizować włóż głowę i latarkę do bębna. Zazwyczaj powinno Ci się udać to zobaczyć przez te małe otwory lub przynajmniej usłyszeć gdzie to jest. Jeśli na dole to wyjmij grzałkę. Jeśli z góry to włóż latarkę i patrz na cień u górnej obudowy bębna. Powodzenia
  • Poziom 12  
    Mam wrażenie ze hałas jest z prawej dolnej części i nic nie daje świecenie, przyglądanie się, eksplorowanie wnętrza pralki. Obstawiacie, że to nie jest łożysko?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    widmo82 napisał:
    Mam wrażenie ze hałas jest z prawej dolnej części i nic nie daje świecenie, przyglądanie się, eksplorowanie wnętrza pralki. Obstawiacie, że to nie jest łożysko?

Tam ewidentnie fiszbina lata. Zlokalizuj, wyciągnij i wuala... :)
  • Specjalista AGD
    widmo82 napisał:

Dźwięk przypomina bardziej druta ocierającego o bęben niż kulkę (od łożyska) o inny element metalowy. Jak nie widzisz ale czujesz że to z dołu to jak zdjąłeś ten dolny dekor to zdemontuj grzałkę. Poświeć tam sobie latarką. Poruszaj bębnem i patrz co tam widzisz. Możesz sobie zrobić specjalny przyrząd. Np biała dioda led lub żarówka przylutowana do przewodów typu drut 1,5 (np YDYp 2x1,5mm lub 2x DY1,5mm) bo chodzi o sztywność i podłączyć to do 3-4,5V.
    Więcej pomysłów nie mam by Ci to ułatwić. Jak się zdenerwujesz to zaparz sobie kawe, ziółka lub otwórz piwo :D
    Czasem się wyjmuje po 4 minutach a czasami schodzi godzina. Ciesz się że masz prostą konstrukcję budy. W złomie pralce candy to byś klnął na czym świat stoi.
  • Poziom 12  

Robo-technical napisał:
    to zdemontuj grzałkę.

skryn napisał:
    tam pewien klamot z tej części damskiej garderoby dostał się pod bęben

Jak wyciągnąć grzałkę? Odkrecilem nakrętke widoczna na środku ale wygląda na to że grzałka jest wklejona. Jest jeszcze główny spust wody z nietypowa zapinka.
    Muszę jednak wyposażyć się w taśmę LED i wcisnąć ja tam przez odpływ wody. Drapie jednak gdzieś w połowie bębna. Od dołu wygląda wszystko ok. Lepiej widać jak się troche kręci bebnem i świeci
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Ten film powinien Ci pomóc przy demontażu grzałki: https://youtu.be/HdCcFsrzWYk
    Grzałka nie jest wklejana, ale nie zawsze idzie tak gładko jak na filmie i warto się wspomóc płaskim śrubokrętem podważając grzałkę po bokach. W większości przypadków wystarcza latarka z mocnym strumieniem światła.
    Jeśli zdecydujesz się na demontaż węża zbiornik-pompa: https://north.pl/karta/waz-polaczeniowy--bebe...o-pralki-amica-awce-10da,7G7-LZ-CLMW-2S4.html to musisz poluzować śrubę obejmy i wąż powinien zejść.
  • Poziom 12  
    Kenworth 18 napisał:

.

Mam chyba winowajce. Teraz jak go wyprowadzić. Ten drut jest bardzo sztywny i od godziny się męczę mimo wyjecia grzałki i węża od wody na dole Chyba szybciej rozbiore ten beben

• Pomocny post
    Specjalista AGD
    Ja zwykle owe druty łowie... drutem :)
    Jeśli nie mozesz sobie poradzić zawsze można odkręcić przednia część zbiornika.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Próbuj jeszcze jakoś cofnąć ten drut w tył by wyszedł przez otwór od grzałki lub tak by go złapać przez otwór gdzie jest mocowany wąż zbiornik-pompa. By rozpołowic zbiornik musiałbyś go zdemontować z obudowy pralki a to kupa roboty. Jeśli jednak zdecydujesz się na wyjęcie zbiornika to odkręć tylko przednią wannę: https://north.pl/karta/wanna-przednia-czesc-do-pralki-amica-awce-10da,427-QT-CLMW-2S4.html
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Kenworth 18 napisał:
    By rozpołowic zbiornik musiałbyś go zdemontować z obudowy pralki a to kupa roboty.

Proszę nie wprowadzać w błąd, demontaż przedniej ściany nie wymaga wyjęcia zespołu piorącego.
  • Poziom 12  
    Wrócę na kompa to podziękuję bo przez telefon nie ogarniam tego forum :)
    Edycja: dzięki za rady, szczególnie o wyjęciu grzałki (ze nie jest klejona tylko trzeba użyć śrubokręta i popukać w gwint od masy)
    Po jej zdemontowaniu oraz wyciągnięciu węża idącego od spodu bębna do pompy... użyłem drutu i po wielu próbach udało się. Szczerze... nie wiem czy nie szybciej byłoby rozebrać bęben po zdemontowaniu praktycznie pralki w mak :)
    Jutro wlewam do niej litr octu i płynu do garów, żeby ją solidnie odczyścić. Czy jest coś ogólnie dostępnego i taniego, żeby poprawić efekt czyszczenia?
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Jest multum preparatów do czyszczenia pralek dostępnych na rynku. Starym i znanym sposobem domowym jest stosowanie mieszanki octu, sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego. Niektórzy stosują również taką metodę: http://www.webniusy.com/przedluzenie-zywotnosci-pralki
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    widmo82 napisał:
    Czy jest coś ogólnie dostępnego i taniego, żeby poprawić efekt czyszczenia?

widmo82 napisał:
    Jutro wlewam do niej litr octu

W zupełności wystarczy, pogoń to na bawełnie 60 stopni.
  • Poziom 12  
    Kenworth 18 napisał:
    Niektórzy stosują również taką metodę:
    Do mikstury dorzucę również kostki od zmywarki i dzięki za info :) Mam nadzieje, ze drut nie uszkodził czujnika położenia bebna, a ktos wie gdzie on jest umiejscowiony lub co innego mogło się uszkodzić od tego druta?
  • Poziom 37  
    Nie przesadzaj z mieszankami. Albo użyj kapsułek, albo octu itd. albo specjalnego płynu, a nie wszystkiego razem. Takie "czujniki" posiadają pralki ładowane od góry. Nie powinno się nic uszkodzić, a jeśli już to ów drut porysował powierzchnię zbiornika i bębna co nie wpływa na żywotność pralki. Ewentualnie sprawdź czy zabieraki bębna nie mają dużego luzu i tyle.
  • Specjalista AGD
    widmo82 napisał:
    Do mikstury dorzucę również kostki od zmywarki
    Nie kombinuj, bo przedobrzysz i narobisz sobie problemów.
    widmo82 napisał:
    Mam nadzieje, że drut nie uszkodził czujnika położenia bębna
    Nie ma czegoś takiego w pralce.
  • Poziom 12  
    Niestety zdiagnozowałem delikatny wyciek spod fartucha. Nie wiem jaki jest tego powód. Możliwe, że drut zrobił dziurkę. Jak się go wymienia w tym modelu pralki? Szukałem filmików, ale wszystkie są z wygodnym dostępem do frontu bębna a w przypadku tej pralki nie można zdemontować frontu. Wiem, że jest zewnętrzny drut, który dość łatwo ściąga się i zakłada a co z wewnętrznym?
  • Poziom 37  
    Teoretycznie fiszbin nie mógł uszkodzić fartucha bo znalazł się pod bębnem więc upewnij się czy wyciek na pewno jest spod fartucha. Pralki Amica miały problem z wyciekami spod zasobnika detergentów o czym wspominał już Pan Skryn. Jeżeli tak to przednia ściana jak najbardziej jest demontowalna: https://north.pl/karta/blacha-przy-oknie-prze...o-pralki-amica-awce-10da,127-QT-CLMW-2S4.html. Jeśli jednak fartuch będzie wymagał wymiany to po zdjęciu przedniej ściany uzyskasz dostęp do opaski zaciskającej fartuch. Może ten film będzie pomocny: https://youtu.be/Snd0ccTrLDc oraz ten: https://youtu.be/CoSj8M-8tUY
  • Poziom 12  
    Kenworth 18 napisał:
    Może ten film będzie pomocny:

Jeszcze raz dzięki, faktycznie można sciągnąć przednią blachę, ale mam problem... śruba zardzewiała na tyle, że nie ma szans jej okręcić. Miałem chęć uszczelnić ten zbiornik, ale nie mam pomysłu jak poradzić sobie ze śrubą. Normalnie bym rozwiercił, ale tu jest plastik i boje się, że on strzeli lub co równie niebezpieczne, śruba urwie się własnie między przednim panelem a pojemnikiem i będzie problem z ponownym połączeniem.

PS: tak, na 100% woda sączy się spod fartucha
    PS2: w filtrze znalazłem 2zł, jakim prawem znalazł się tam tak duży element? :)
  • Poziom 37  
    Jeśli możesz sobie pozwolić na przerwę w pracy to spryskaj tą śrubę ile wlezie płynem penetrującym typu WD40 i zostaw na co najmniej godzinę. Jeśli zabieg nie pomoże to chyba trzeba będzie wiercić a później zastosować wkręt z podkładką lub większym łbem.
    Pralka ma filtr pompy tzw. samoczyszczący i właśnie ma wyłapywać większe ciała obce, ale zawsze należy sprawdzać odzież przed włożeniem do pralki bo akurat moneta potrafi przebić zbiornik z tworzywa sztucznego niczym pocisk. Tutaj jest pokazane co powoduje wyciek z zasobnika detergentów i jak temu zaradzić: https://youtu.be/Ik6YMMoD-AU
  • Poziom 12  
    Kenworth 18 napisał:
    .

Psikanie nic nie da, nie ma w co wcisnąć wkrętaka, krzyżak w śrubie jest zjedzony na maxa.
    Dzięki za film, widziałem na innym filmie sugestie jak uszczelnić pojemnik. Mam silikon, ale stanąłem na tej śrubie.
  • Poziom 37  
    Chyba nie pozostaje nic innego jak wiercić. Plastik zacznie się topić od ciepła przy wierceniu i powinien uwolnić łeb wkręta. Jeśli zaczniesz szarpać za panel itd. to wtedy pęknie a tak puści a Tobie powinno pozostać na tyle śruby by ją później złapać szczypcami i wykręcić.
  • Specjalista AGD
    Kenworth 18 napisał:
    Chyba nie pozostaje nic innego jak wiercić. Plastik zacznie się topić od ciepła przy wierceniu i powinien uwolnić łeb wkręta. Jeśli zaczniesz szarpać za panel itd. to wtedy pęknie a tak puści a Tobie powinno pozostać na tyle śruby by ją później złapać szczypcami i wykręcić.

No nie. Ja tam wpycham śrubokręt krzyżakowy PH2 i walę weń młotkiem na maksa, żeby oddzielić zasobnik. Plastik pęka po dwóch uderzeniach. A potem się przytwierdzi nazad zasobnik. Inwencja własna. Minuta roboty.
  • Poziom 12  
    Przytwierdzić można, ale raczej na stale (klejem).
  • Specjalista AGD
    Troche inwencji, nie trzeba zaraz kleić na stałe, ja też wyłamuje takowe zeżarte śrubki.