Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zużywanie się baterii "paluszków" - w zegarach ściennych.

09 Wrz 2019 12:54 855 35
  • Poziom 9  
    Mam dwa zegary ścienne "firmowe" (kupione w sklepie).
    Wymieniam w nich baterie...raz na kilka lat.

Ale mam zegar "zrobiony samodzielnie", tzn. kupiłem na allegro mechanizm i dorobiłem tarczę. I w tym zegarze muszę zmieniać baterię...co pół roku :/

Można jakoś przed zakupem poznać, że dany mechanizm będzie tym bardziej "wysysającym" baterie?
  • Poziom 39  
    Producent nie podaje poboru prądu układu?
  • Poziom 29  
    Witam. Może i znalazłbyś sklep z zegarami, w których specyfikacji jest opisane wszystko dokładnie wraz z poborem prądu, ale szansę marne, a nie będziesz latał po sklepach z miliamperomierzem i mierzył każdego zegara ;-) . Poprostu taka produkcja i musisz się pogodzić z tym chyba, albo wadliwe.
  • Poziom 16  
    Może być jakaś usterka w elektronice, u mnie jeden zegar chodzi tylko 2 miesiące, ale nie doszedłem jeszcze do pomiaru prądu bo po co. I tak mam ich za dużo. Po prostu go wyrzuć. Mniej zegarów, może wolniej popłynie ci czas.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Może ma, ja w tym prądożernym mam właśnie płynący.
  • Poziom 43  
    Rhotax napisał:
    Ale! Może to o to chodzi, że tamte zegary mają mechanizm 'skokowy', a ten jest 'płynący'. Może to ma tak istotne znaczenie?
    Powinno mieć znaczenie, ten "płynący" też robi skoki ale znacznie częściej.
  • Poziom 31  
    Rhotax napisał:
    kindlar napisał:
    Producent nie podaje poboru prądu układu?

Panowie, może za "ładnie" to opisałem, ale mi chodziło o takie mechanizmy:) :
    https://allegro.pl/oferta/mechanizm-kwarcowy-...-000af7f63de0755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

Ale! Może to o to chodzi, że tamte zegary mają mechanizm 'skokowy', a ten jest 'płynący'. Może to ma tak istotne znaczenie?

Plynacy pracuje przez 24h/24h bez odpoczynku a skokowy robi sobie przerwe co sekunde PRACUJE tylko w czasie impulsu dla cewki.
  • Poziom 9  
    Witam .Przerabiałem już kilkakrotnie poruszony problem. Z moich wniosków wynika, iż często wysoki pobór prądu w tych mechanizmach jest spowodowany złym stykiem blaszek baterii z płytką drukowaną. Metodą zaradczą było w tym przypadku ostrożne rozebranie mechanizmu i przylutowanie tych nieszczęsnych blaszek do pól kontaktowych na płytce bezpośrednio lub za pomocą bardzo cienkich odcinków przewodu. Dodam jeszcze, iż wspomniane blaszki ciężko pokrywają się cyną, toteż musiałem się wspomagać pastą lutowniczą.
  • Poziom 28  
    Brak styku powoduje wysoki pobór prądu??
  • Specjalista elektronik
    Teoretycznie, w układzie z automatyką zły styk może zwiększyć pobór prądu - np. jeśli automatyka dobiera czas impulsu tak, by prąd cewki osiągnął zadaną wartość, ale dodatkowo ma ograniczenie czasu impulsu (time-out). Jeśli styk jest dobry, prąd szybko dochodzi do zadanej wartości, impuls jest krótki i średni prąd mały; jeśli zły - prąd może nie dochodzić do zadanej wartości, czas impulsu jest określony przez time-out, jest dłuższy i średni prąd jest duży. Inna możliwość: automatyka usiłuje rozpędzić element ruchomy do określonej prędkości - to też powoduje zwiększenie średniego poboru prądu, jeśli zły styk nie pozwala na krótki impuls dużego prądu. I jeszcze inna (ale raczej mało prawdopodobna): układ zawiera przetwornicę z automatyką stabilizującą napięcie - zły styk powoduje, że napięcie na wejściu jest niższe, przetwornica rekompensuje to sobie pobierając większy prąd.
  • Poziom 31  
    marek65705 napisał:
    Witam .Przerabiałem już kilkakrotnie poruszony problem.Z moich wniosków wynika,iż często wysoki pobór prądu w tych mechanizmach jest spowodowany złym stykiem blaszek baterii z płytką drukowaną.Metodą zaradczą było w tym przypadku ostrożne rozebranie mechanizmu i przylutowanie tych nieszczęsnych blaszek do pól kontaktowych na płytce bezpośrednio lub za pomocą bardzo cienkich odcinków przewodu.Dodam jeszcze,iż wspomniane blaszki ciężko pokrywają się cyną,toteż musiałem się wspomagać pastą lutowniczą.

Myslalem ze pogorszenie styku przewodnosci to wieksza rezystancja.A jak cyna ma do efektu utleniania?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Ja też wolę płynącą wskazówkę, np. taką jak poniżej:
    https://www.youtube.com/watch?v=mvBb94SckAw

Mój Rolex :D na ścianie pobiera 0,4 mA, co daje obliczeniowo ok. 8 miesięcy pracy na alkalicznej baterii.

Zmierzcie teraz Wasze skokowe.
    Nie tak łatwo, prawda?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Zmierzyłem zegar skokowy.
    Pobór prądu 80 µA.
    6800 µF ładnie uśrednił pomiar - małe drgania wskazówki.

Rhotax napisał:

Moje pomiary to potwierdzają.
  • Poziom 9  
    No cóż, ja wolę mechanizm skokowy, ale "moja" ma psychozę, że to cykanie przeszkadza jej w zaśnięciu :D
    To teraz dam jej wybór, albo cykanie, albo sama kupuje baterie do tego zegara ;)
  • Poziom 35  
    Rhotax napisał:
    To teraz dam jej wybór, albo cykanie, albo sama kupuje baterie do tego zegara

W tych cykających też są różnice w poborze.
    Właśnie zmierzyłem w takim jednym 120 µA - za to bardzo głośno cyka.
  • Poziom 43  
    Adamcyn napisał:
    W tych cykających też są różnice w poborze.
    Właśnie zmierzyłem
    To chyba zrozumiałe, rożne opory w zależności od wykonania mechanizmu i jego zużycia w trakcie eksploatacji.
    Mam trzy skokowe, dwa zasilane R6 i jeden R14. Ten ostatni to stary werk z czasów PRL kupiony w łódzkim Poltiku, tarcza wykonana samodzielnie. Zegar ma już ponad 40 lat.
    Czas życia wszystkich trzech baterii jest podobny, 24-30 miesiące ale to R14 pracuje najkrócej. Po kilkunastu latach opory w tym werku wzrosły na tyle, że musiałem skrócić wskazówkę sekundową z 90mm do 10mm bo nawet na nowej baterii, zegar często się zatrzymywał.
  • Poziom 35  
    vodiczka napisał:
    Po kilkunastu latach opory w tym werku wzrosły na tyle, że musiałem skrócić wskazówkę sekundową z 90mm do 10mm bo nawet na nowej baterii, zegar często się zatrzymywał.

Myślałem, że jeżeli wskazówka sekundowa zasuwa pod górę, od 6 do 12, to będzie wyższy pobór prądu, niż od 12 do 6.
    By jednak taki sam.

Zresztą sami pomierzcie - świetna zabawa. :D
    Dołączcie w miejsce baterii spory kondensator i mili(mikro)amperomierz do baterii na zewnątrz.
    Ja podłączyłem miernik analogowy.
  • Poziom 43  
    Adamcyn napisał:
    Myślałem, że jeżeli wskazówka sekundowa zasuwa pod górę, od 6 do 12, to będzie wyższy pobór prądu, niż od 12 do 6. Był jednak taki sam.
    _jta_ napisał:
    Może wskazówka miała przeciwwagę?
    Każda wskazówka sekundowa ma a przynajmniej powinna mieć przeciwwagę. Gdy skracałem swoją to przycinałem odpowiednio z obu stron osi obrotu.
  • Poziom 12  
    O tych blaszkach i stykach, jak żyję to większej bzdury nie słyszałem
  • Poziom 35  
    _jta_ napisał:
    Może wskazówka miała przeciwwagę?
    vodiczka napisał:
    Każda wskazówka sekundowa ma a przynajmniej powinna mieć przeciwwagę.

Ma, a jakże.
    Pobór 130 µA w tym modelu.

Ciach - i już nie ma. :cry:
    Pobór nic się nie zmienił.
    Nadal 130 µA.

• Poziom 43  
    Adamcyn napisał:
    Pobór nic się nie zmienił.
    A powinien :?: Moim zdaniem, nie.
  • Poziom 35  
    vodiczka napisał:
    A powinien Moim zdaniem, nie.

Można sprawdzić w danych technicznych takiego skoczka.

Bazujcie tylko na liczbach i jednostkach, bo tam jest błąd na błędzie i sporo dziwolągów językowych np.:
    Abtriebsmoment zweiter Wahl,
    Unwuchtdrehmoment der zweiten Hand
    :)

Pobór prądu podobnie jak u nas - poniżej 130 µA.

Bewegungsmodell: HR1688
    Bewegungswellenlänge: 8mm
    Die Höhe des Radrohrs beträgt 4,8 mm und die Höhe des Radrohrs beträgt 8 mm.
    Typ: Sprungsekunde
    Abmessungen: 56 * 56 * 16,3 mm
    Power: Batterie (eine fünfte Batterie)

Parameter:

Die Produkte sind alle Ein-Sekunden-Bewegungen mit einer Lebensdauer von mehr als 2 Jahren, die alle die ROHS-Zertifizierung bestanden haben.
    Kristallfrequenz: 32,768 kHz
    Reisezeitgenauigkeit: ± 30Sek / Monat (1,5 V DC. 25 ° C)
    Stromverbrauch: weniger als 130 μA (1,5 V DC.)
    Betriebsspannung: 1,3 V bis 1,7 V
    Betriebstemperatur: -10 ° C bis 50 ° C
    Leistung: 1.5v
    Batterielebensdauer (Spezifikationen): Ca. Ein Jahr (UM-3)
    Gewicht: ca. 25g / PCS
    Abtriebsmoment zweiter Wahl: ≤0,6gf-cm (1,5V)
    Minutenzeiger Ausgangsdrehmoment: ≤30gf-cm (1,5 V)
    Anforderungen an die Zeigerspezifikation:
    Gebrauchte Länge / Gewicht: ≤ 130mm, ≤ 2g
    Minutenlänge / Gewicht: ≤200mm, ≤6g
    Unwuchtdrehmoment der zweiten Hand: ≤0,15gf-cm
    Minutenzeiger-Unwuchtdrehmoment: ≤6gf-cm
    (Keine Abdeckungsbatterie