Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena kierunkowa DVB-T jaką wybrać

09 Wrz 2019 17:43 243 10
  • Poziom 2  
    Witajcie, czy ktoś może powiedzieć jaka kierunkowa DVB-T da radę solidnie odbierać sygnał? Myślałem nad tą: Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T ze wzmacniaczem LNA-101.
  • Poziom 38  
    Jeśli antena ma wisieć w Nowym Sączu, to możesz być w nieciekawej sytuacji, wszystko będzie zależeć od twojej konkretnej lokalizacji i tego, gdzie ma być zawieszona antena.

Czy robiłeś już jakieś próby odbioru albo może już jakoś odbierasz?

Napisz więcej szczegółów.

Sama antena - w porządku jest, tyle że czy wzmacniacz powinien być, tego nie da się przewidzieć z tego jednego zdania i obrazka, które zamieściłeś.
  • Poziom 2  
    Antena ma dokładnie wisieć w Przysietnicy.

_cheetah_ napisał:
    Czy robiłeś już jakieś próby odbioru albo może już jakoś odbierasz?

Niestety nie. Antena kierunkowa DVB-T jaką wybrać
    Antena będzie wisieć na dachu, kabla będzie około 8m.
  • Poziom 38  
    Ta mapy to dla jakiego nadajnika są zrobione?

Co chcesz tą anteną odbierać?
  • Poziom 2  
    Nadajnik To RTON na Przehybie.
    _cheetah_ napisał:
    Co chcesz tą anteną odbierać?

Najlepiej wszystkie Muxy.
  • Poziom 38  
    Pomyliłem wcześniej lokalizację anteny, ale teraz patrzę, że może być jeszcze gorzej niż wcześniej oglądałem.

Pooglądałem teraz mapy zasięgów emitela, które są oczywiście zgrubne i czasami bardziej niż teoretyczne, ale widać, że w twojej lokalizacji może być bardziej niż 'cienko' z poszczególnymi mux-ami. Np. mux-1 emitel pokazuje jako potencjalnie możliwy poza zasięgiem - w takim terenie może decydować kilkanaście, kilkadziesiąt metrów między łatwym czy w miarę łatwym odbiorem, a uzyskaniem w ogóle jakiegokolwiek odbioru.

Powiem więc tak - przy takich warunkach na początek antena o jak najwyższym zysku na UHF. Może wystarczyłaby pasywna, jeśli nie to trzeba by dobrać wzmacniacz.

Pozostaje mux-8 - zasięgi wyglądają na dobre, możliwe, że z nim byłyby mniejsze problemy niż z pozostałymi mux-ami. Może antena combo by wystarczyła, ale nie wiadomo, jak będzie z kierunkami odbioru i poziomami na UHF i VHF.

Na razie to czyste "wróżenie z fusów". Masz może możliwość zrobienia prób odbioru z jakąkolwiek anteną - pożyczoną, znalezioną, wypożyczoną? Takie coś dałoby jakiś pogląd, jakie warunki panują w miejscu planowanego montażu anteny.

Niezależnie, instalację powinieneś zrobić porządnie (zwłaszcza przy antenie pasywnej):

- kabel antenowy typu RG6, o wysokim ekranowaniu i w kolorze czarnym
    - złącza F dopasowane do kabla (jeśli miałyby być używane)
    - wtyczka antenowa w obudowie metalowej - może być złącze F plus przejściówka F-IEC
    - separator napięcia, jeśli używany byłby wzmacniacz, w metalowej obudowie
  • Poziom 35  
    Nadajnik masz o przysłowiowy "rzut beretem", ale ...
    _cheetah_ napisał:
    widać, że w twojej lokalizacji może być bardziej niż 'cienko' z poszczególnymi mux-ami. Np. mux-1 emitel pokazuje jako potencjalnie możliwy poza zasięgiem

Inne symulacje dla mux 1-3, także nie wyglądają ciekawie - szczególnie w okolicach kościoła.
    Teoria jednak nie musi odpowiadać praktyce.
    Nie wiem jak jest obecnie, ale na zdjęciach z 2012 na budynkach dominują anteny sat. Jeżeli widać naziemne, to w przeważającej większości są to siatki. Zerknij na budynki sąsiednich budynków. Zawsze to jakaś wskazówka.
    W sąsiednich Barcicach, aby jako tako odebrać Przehybę, musiałem antenę kierować na wschód (sygnał odbity od wzgórz po drugiej stronie Popradu)
  • Poziom 2  
    Dzisiaj znalazłem starą antenę siatkową lecz niestety nie było w niej wzmacniacza ani symetryzatora.
    I teraz pytanie co lepiej do niej kupić symetryzator czy może wzmacniacz?
  • Poziom 38  
    JumPed napisał:
    Dzisiaj znalazłem starą antenę siatkową lecz niestety nie było w niej wzmacniacza ani symetryzatora.
    I teraz pytanie co lepiej do niej kupić symetryzator czy może wzmacniacz?
    To trudne pytanie.
    Zasada jest taka, że powinno się zaczynać od symetryzatora. I ja bym tak próbował. Ale, jak wspomnieliśmy wyżej, u ciebie wzmacniacz pewnikiem będzie potrzebny, tylko jaki - nie sposób przewidzieć.

Myślę, że najlepiej by było, gdybyś mógł nie kupować na raty, tylko nabyć symetryzator III-V pasmo (mały pieniądz, więc ewentualna strata niewielka) i do tego wziąć jeden lub dwa wzmacniacze plus zasilacz do wzmacniacza z opcją oddania (jeśli nie użyjesz albo nawet użyjesz) . Powiedzmy LNA-101 i LNA 169 lub LNA177.

Przy użyciu wskazanego symetryzatora lub ewentualnie wzmacniaczy jest szansa na odbiór również mux-8 na tej antenie.

Co do anteny - powinna wyglądać lepiej niż po opuszczeniu bramy fabryki czy garażu - jeśli coś ma pokrzywione lub pogięte - poprostuj. Wszystko ma być proste, w równych odległościach i płaskie - ekran oraz X-sy, jeśli są z blachy. Jedyne elementy krzywe, które mają być, to druty łączące X-sy w pionie - też powinny mijać się symetrycznie.

To BARDZO WAŻNE - od zachowania geometrii i symetrii zależą jej parametry, a ty potrzebujesz maxa. Przy odrobinie szczęścia - może zostanie.
    Gdybyś miał wątpliwości - zamieść fotkę.

Zrobiłem sobie tak na szybko wykres porównujący zyski kilku anten na mój użytek, ale akurat w twoim przypadku też okazało się to interesujące. I wyszło, że dla ciebie to albo siatka albo coś w typie TriDigit (lub podobna). TriDigita nie ma w wersji combo, ale może być np UHF-212 combo (wtedy wzmacniacz nie typu LNA, ale rurkowy albo wewnętrzny.

Ta antena, co ją chciałeś kupić, jest w tej kolekcji najmniej odpowiednia.

_kli_ napisał:
    W sąsiednich Barcicach, aby jako tako odebrać Przehybę, musiałem antenę kierować na wschód (sygnał odbity od wzgórz po drugiej stronie Popradu)
    A zdradzisz, co zamontowałeś?
  • Poziom 35  
    _cheetah_ napisał:
    A zdradzisz, co zamontowałeś?

To było u rodziny. Akurat mieli w domu siatkę, więc to ją zamontowałem. Było to przed kilkoma laty i mux-8 nie był jaszcze nadawany. Nie pamiętam już czy użyłem symetryzatora czy wzmacniacza. Wiem tylko, że obecnie nie korzystają z naziemnej, bo zamontowali sat.
    Przy montażu anteny combo na Przehybe należy pamiętać, ze mux-8 nadaje stamtąd pionowo. Na VHF można dodatkowo odebrać paczkę cyfrowego radia RDN.
  • Poziom 38  
    _kli_ napisał:
    Przy montażu anteny combo na Przehybe należy pamiętać, ze mux-8 nadaje stamtąd pionowo.

No, przy siatce to nie poszaleje... ;)

Chociaż swego czasu, za analogu, w okolicach Łodzi nadawano jeden kanał w pionie. I jakże ko(s)miczny był widok w tych okolicach chmar siatek wiszących pod kątem... ;)