Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzenie - brak dostepu do Partycji systemowej ST1000LM035

09 Wrz 2019 20:29 225 9
  • Poziom 7  
    Witam,

Potrzebuje pomocy w naprawieniu partycji.
    Znajoma podrzuciła mi laptopa, który się nie uruchamiał (Po uruchomieniu się wyłącza powiedziała pewnie coś zasilaczem)
    Jak się okazało laptop działał tylko ciągle się restartował z powodu braku dostępu do plików na dysku. Po włożeniu dysku do komputera stacjonarnego okazało się że główna Partycja jest oznaczona jako RAW. Po uruchomieniu DMDE widzę rozmiar i że sformatowana pod NTFS ale nie widzę katalogów, po za tym partycje OEM (był to laptop Dell) też są widoczne w DMDE tyle że one są oznaczone jako usunięte.

Uszkodzenie - brak dostepu do Partycji systemowej ST1000LM035

Proszę o pomoc.

Podsyłam Pierwsze 2048 sektorów dysku może coś podpowiedzą.
  • Poziom 25  
    Przede wszystkim czy sprawdzałeś dysk na uszkodzenia np. Crystal Disk Info ??

Bo jeżeli coś jest nie tak z dyskiem , a zależy na danych to kopia dysku i zabawy kopią ! (ustawianie partycji itp)
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Sprawdź SMART i jeśli ok to załącz w pliku sektor 1 159 168 lub od razu pierwsze 1000 sektorów $MFT (zapewne (na 99%) początek w sektorze 7450624) ale ta informacja zaszyta jest między innymi w boot sektorze - pierwszym bądź ostatnim sektorze partycji.
  • Poziom 7  
    Dzieki za odpowiedź, od SMART zacząłem bo fakt utraty partycji wydaje się dziwny, ale CDI nie pokazywał uszkodzonych ani relokowanych ani oczekujących sektorów, po południu jak wrócę z pracy podłącze go i podeśle wskazane sektory.

Dodano po 9 [godziny] 19 [minuty]:

Witam,
    Jeśli dobrze policzyłem to według z danych z DMDE pierwszy sektor $MFT 7450624, dump 1000 sektorów w załączniku (dla pewności posyłam też 1 159 168)
    O ile uszkodzenie $MFT klas.0 mogę zrozumieć - wpis "BAAD" na początku sektora oraz sprawny klas.0 sek. 6-7 (rekord 3 $Volume), to już o tyle dziwne jest, że dalej są całkiem losowe dane zamiast $MFT klas.1 itd. Często też zdarza się że za "BAAD" jest prawidłowa część rekordu $MFT. Tu początek $MFT nie jest obiecujący. Dobrze by było zrobić kopię obszaru z którym pracujemy. Później trzeba by wykonać skanowanie NTFS+RAW w tym obszarze.
  • Poziom 7  
    Czy możliwe że windows go tak naprawił jak podłączyłem go jako drugi w PC?
    Mam zrobić kopię obszaru z którym pracujemy czyli dysku, partycji czy MFT????
    Podstawową zasadą odzyskiwania danych jest to, że pracuje się z kopią a nie oryginałem, dlatego też dobrze byłoby wykonać kopię partycji do pliku i z nią pracować, szczególnie, że w chwili obecnej nie znamy przyczyny awarii. Trzeba zobaczyć też, czy cały obszar partycji zajmują takie dane, czy część (jeśli cały obszar to może ta partycja była w jakiś sposób szyfrowana).
    Co ciekawe, tam nie tylko jest uszkodzona partycja systemowa, ale i drugie 500GB jest nieużywane (czyżby ta przestrzeń była marnowana i nieużywana na laptopie?).
  • Poziom 7  
    No cóż znając stopień wtajemniczenia użytkowniczki w kwestii komputera, powiedziałbym że powie "nie wiem tak dostałam i działało aż przestało" . A tak poważnie to komputer nie był ze sklepu internetowego czy marketu, tylko ze sklepiku komputerowego nieopodal, może coś chłopaki kombinowali albo naprawiali.
    Jak pisałem fachowcem nie jestem ale z doświadczenia wiem że laptop taki jak ten Dell Vostro 15 z 2017 roku powinien mieć styl partycjonowania GPT żeby ogarnął większą liczbę partycji (zwłaszcza tą ukrytą z obrazem systemu) a tam jest obecnie chyba MBR i stąd te puste miejsca...
    W kwestii dysków za mało jeszcze mam pojęcia ale może błędy w $MFT są następstwem błędów przy konwersji z GPT na MBR ?

• Poziom 26  
    Ten dysk, to SMR. Błędy tego typu nie muszą wynikać z działań użytkownika, a mogą być rezultatem jakichś przekłamań w Media Cache.