Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Konserwator Urządzeń Dźwigowych
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawód Elektromechanik jakie ma uprawnienia?

09 Wrz 2019 20:51 120 1
  • Poziom 16  
    Cześć! Jestem świeżo po szkole zawodowej i egzaminach czeladniczych na zawodzie Elektromechanik. Chciałbym się dowiedzieć czy elektromechanik ma uprawnienia żeby pracować przy instalacji do 1 kV? Na kursach zawodowych było nam mówiono, że jak zdamy egzamin to owe uprawnienie będzie i będziemy mogli przy nich robić (np podłączyć instalacje elektryczną w domu)
    To jest prawda? Na kursach mieliśmy dużo właśnie z tym związane jakie przewody się puszcza, bezpieczniki, układy połączeń, uziomy itp
    Próbowałem szukać coś o tym na internecie ale znajduję mi tylko o Elektromechanik samochodowy
    Ja jako elektromechanik zajmuje się RTV AGD , elektronarzędzia

Pozdrawiam
  • Konserwator Urządzeń Dźwigowych
  • Poziom 31  
    Opis kompetencji w kwalifikacji elektromechanika najdziesz w załączniku - wynikają one z podstawy programowej kształcenia w tym zawodzie.

Podstawa p...741201.pdf Download (126.1 kB)

Co do uprawnień i pracy przy instalacji 1kV... Do tego typu zadań wymagane jest uzyskanie odpowiedniego świadectwa kwalifikacji. Zdobycie tych uprawnień nie jest uwarunkowane ukończeniem żadnej szkoły o konkretnym profilu (np. technicznym, elektrycznym etc.). Najlepszą drogą jest kurs przygotowawczy, na przykład organizowany przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP). Wszelkie materiały, jakie dotyczą przebiegu i treści takiego kursu można znaleźć na stronie: www.sep.com.pl.

Po zakończeniu kursu należy przystąpić do egzaminu. Wniosek można pobrać z właściwego regionalnego oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich, w którym odbędzie się egzamin (oddziały SEP są zlokalizowane w każdym mieście powiatowym). Orientacyjny koszt egzaminu na uprawnienia elektryczne do 1 kV to około 150 PLN. Zdobyte uprawnienia nie są bezterminowe - powinny być odnawiane co pięć lat.