Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwerter VGA na SCART lub Composite Video

09 Wrz 2019 22:21 135 5
  • Poziom 7  
    Witam.

Chciałem sobie zrobić taki mały retro kącik. No i mam komputer, który ma wyjście VGA niestety nie mam monitora CRT z takim wejściem. Mam tylko mały telewizorek CRT ma on jednak tylko wejście SCART i Composite Video. Dlatego chciałem zrobić konwerter. Znalazłem kilka schematów w internecie. Nawet zrobiłem dwa konwertery na podstawie schematów, ale bez większego sukcesu. Wiem, że można kupić takie konwertery, lub kupić taki monitor, ale chciałbym sobie sam cos zlutować. Znalazłem taki schemat:
    Konwerter VGA na SCART lub Composite Video
    Wygląda on najsensowniej na tle innych, jednak nigdzie nie mogę znaleźć tego AD722. Może macie jakieś inne sprawdzone schematy, które będą działać lub wiecie, jaki jest zamiennik dla układu AD722.
  • Poziom 25  
    To nie będzie działało tak jak myślisz. Nie wyświetlisz zwykłego obrazu VGA bo standard PAL ma mniej linii. Karta w PC musi być odpowiednio przekonfigurowana aby wygenerować liczbę linii w standardzie PAL. A to oznacza że w zwykłym MS-DOS czy Windows nic nie zobaczysz.
    Ten scalak konwertuje sygnały elektrycznie ale nie zapewnia odpowiedniej synchronizacji. To sygnał VGA musi być odpowiednio zmodyfikowany.
    Te kupne konwertery są znacznie bardziej rozbudowane - robią automatycznie skalowanie w locie.
  • Poziom 7  
    atari_robbo napisał:
    To nie będzie działało tak jak myślisz. Nie wyświetlisz zwykłego obrazu VGA bo standard PAL ma mniej linii. Karta w PC musi być odpowiednio przekonfigurowana aby wygenerować liczbę linii w standardzie PAL. A to oznacza że w zwykłym MS-DOS czy Windows nic nie zobaczysz.
    Ten scalak konwertuje sygnały elektrycznie ale nie zapewnia odpowiedniej synchronizacji. To sygnał VGA musi być odpowiednio zmodyfikowany.
    Te kupne konwertery są znacznie bardziej rozbudowane - robią automatycznie skalowanie w locie.

Ok rozumiem, ale boje się, że jak kupie taki konwerter za 70 zł to jakość będzie tragiczna. Dlatego myślałem, że sobie sam cos zlutuje to będzie lepiej. No i chodzi też o satysfakcje ze sobie sam cos zrobię. Znalazłem też cos takiego:
    [url=]http://arcadeforge.net/UMSA/UMSA-Ultimate-SCART-Adapter::57.html[/url]
    Jednak jak dla mnie to urządzenie jest zbyt drogie.
  • Poziom 25  
    bmw5256 napisał:

Ok rozumiem, ale boje się, że jak kupie taki konwerter za 70 zł to jakość będzie tragiczna. Dlatego myślałem, że sobie sam cos zlutuje to będzie lepiej. No i chodzi też o satysfakcje ze sobie sam cos zrobię. Znalazłem też cos takiego:
    [url=]http://arcadeforge.net/UMSA/UMSA-Ultimate-SCART-Adapter::57.html[/url]
    Jednak jak dla mnie to urządzenie jest zbyt drogie.

Jakosc bedzie tragiczna niezaleznie co kupisz. Mozesz jedynie liczyc ze rozdzielczosc 320x240px bedzie wygladaja jako-tako ale wszystko inne bedzie niewyrazne i rozmazane. Monitory CRT maja znacznie wyzsza rozdzielczosc niz standardowe TV.
  • Poziom 7  
    atari_robbo napisał:

Jakosc bedzie tragiczna niezaleznie co kupisz. Mozesz jedynie liczyc ze rozdzielczosc 320x240px bedzie wygladaja jako-tako ale wszystko inne bedzie niewyrazne i rozmazane. Monitory CRT maja znacznie wyzsza rozdzielczosc niz standardowe TV.

Ok rozumiem. Myślałem, że na każdym CRT będę mógł używać Windows'a w rozdzielczości np. 800x600 lub 1024x768. Jeśli jednak mówisz z monitory CRT maj wyszcza rozdzielczość to poszukam sobie jakiegoś w dobrej cenie.