Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] TOSHIBA 1480RD - przepala rezystor 4,7om 5W w zasilaczu na STR 58041

09 Wrz 2019 23:07 240 5
  • Poziom 29  
    Witam. Jak w temacie. Na chassis symbol DS-1107A. Nie mogę znaleźć schematu tego modelu jak również podobnego, stąd problem w znalezieniu uszkodzonego elementu.
    Przepala rezystor R872 (4,7Ω 5W) natychmiast po włączeniu. Kondensator C809 120µF 400V sprawdzony, sprawny jednak rezystancja mierzona na tym kondensatorze wmontowanym w układ zasilacza zgodnie z biegunowością nie przekracza 150Ω co przy napięciu 325V oznacza niemal zwarcie. Podejrzewałem przebicie w STR58041, jednak jego wymontowanie nie zwiększyło zmierzonej rezystancji. Pomiar omomierzem układu STR58041 między pin 3 a pin 4 wykazuje przejście tylko w jednym kierunku (gdy + omomierza jest na pin 4).
    Proszę o wskazówki gdzie szukać uszkodzenia, schemat lub fragment schematu z układem zasilacza na STR58041.
    Z góry dziękuję.
  • Poziom 28  
    Podłącz do sieci szeregowo z żarówką 60-75W będziesz miał czas na pomiary pod napięciem.
  • Poziom 29  
    Telo napisał:

Tu masz schemat w którym jest stosowany STR....

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=348679#348679

Link wskazuje na szeroką grupę odbiorników ORION.
    Jako uzupełnienie zamieszczonej informacji, proszę o wskazanie w którym modelu ma zastosowanie STR58041.

W pierwszej kolejności będę musiał sprowadzić istniejącą niską rezystancję obciążenia mostka prostowniczego przy wymontowanym STR58041 do rozsądnej wartości. Prawdopodobnie przebicie któregoś kondensatora.
    Z proponowanego połączenia szeregowo z żarówką nie skorzystałem, ponieważ w istniejących warunkach (Robc 150Ω) napięcie za mostkiem prostowniczym będzie w pobliżu zera.
  • Poziom 29  
    Dziękuję za udzielone wskazówki. Telewizor naprawiony.
    Nie było łatwo ze względu na znaczne różnice w aplikacjach STR 5804 i brak schematu tego modelu odbiornika. Niską, zwarciową rezystancję obciążenia mostka prostowniczego powodował przebity kondensator C812 (470pF 2kV).