Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Latarka Cree jak zrobić ?

09 Wrz 2019 23:32 117 4
 • Poziom 3  
  Mam pytanie odnośnie diod CREE - chcę zrobić dobrą latarkę o sporym zasięgu i dobrej mocy. W sklepach dobrej jakości latarki sporo kosztują dlatego pomyślałam sobie, że dobrze połączyć naukę z czymś pożytecznym i zrobię ją sama. Mam zatem prośbę do Was. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z tymi diodami ? Jak to spinać, czy wystarczy plus minus do baterii, czy trzeba robić jakieś układy żeby to miało ręce i nogi ? jaką moc diody Cree polecacie ?
 • Poziom 40  
  Bateria (akumulator) > sterownik (+przetwornica) włącz/wyłącz/regulacja mocy/tryby świecenia/zabezpieczenie aku/(bat) przed nadmiernym rozładowaniem > LED (chłodzenie).

  Najlepiej przejrzeć:
  Link
 • Poziom 12  
  Akumulator - jedna sztuka. Dwie sztuki lub więcej tworzą baterię. Tak samo ogniwo jednorazowe - dwie sztuki i więcej to bateria (np. 6F22, 3R12), jedna sztuka to tylko ogniwo potocznie (i błędnie) nazywane baterią. A jak się coś upraszcza, to coś innego się komplikuje. Zapis "akumulator lub bateria" powinien być jasny jeśli się zna zasady nazewnictwa technicznego. Stosując nazewnictwo potoczne trzeba tłumaczyć się z baterii.
  Tak poza tym - LED małej mocy (20mW) można podłączyć do baterii przez rezystor, ale to tylko jako ciekawostka i świecidełko gdy nie ma nic innego pod ręką. LED dużej mocy lepiej zasilać z przetwornicy. LED musi mieć radiator. Jeśli chcesz mieć różne tryby świecenia, to podłączasz sterownik między przetwornicę i LED. Jak wcześniej wspomniał kolega sterowniki przetwornica występują na jednej płytce.
  Dioda o mocy 1W już się dość mocno grzeje, a Tobie zachciewa się mocnej latarki, więc zastosujesz diodę 3W, która grzeje się odpowiednio bardziej i którą trzeba chłodzić większym radiatorem.
 • Poziom 40  
  Link do opisów układu z wykorzystaniem AMC7135.

  To dosyć popularny układzik stosowany w wielu lampkach, np: Convoy, KDLitkter, ipt.

  Link do wyszukiwania modułów "LED driver 7135".
  Latarka Cree jak zrobić ?
 • Poziom 43  
  Jestem elektronikiem, zbudowałem kiedyś mocną, długo świecącą, akumulatorową lampę przenośną, ale też ciężką - przydaje się, stawiam obok i świeci na miejsce pracy światła daje dużo i świeci szeroko, nie trzeba trzymać, jednak (kieszonkową) latarkę zdecydowałem się kupić, dlatego że w latarce najważniejsze są elementy metalowe zapewniające dobre odprowadzanie ciepła z LEDa i solidność obudowy (odporność na upadki, wodoszczelność itp) gdybym miał warsztat mechaniczny, zamiast elektronicznego był bym zdecydowanie lepiej przygotowany do zrobienia swojej własnej latarki.

  Latarkę kupiłem od Chińczyka, ale taką solidnie zrobioną, dostępne są też części do takich latarek, a ludzie często wykorzystują je jako bazę do dalszych udoskonaleń. Jednak nawet u chińczyka za taki solidny produkt trzeba kilkadziesiąt złotych dać. W PL taka latarka to już ponad stówę kosztuje, importer musi zarobić, ale nie koniecznie na mnie ;)