Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

awaria prądu i migające żarówki w domu

Dejfik 10 Sep 2019 10:44 1560 4
Ochrona Domu
    Dejfik
    Level 6  
    Dzień dobry,
    mam problem z elektryką w domu. Konkretnie chodzi o migające żarówki.
    W maju kupiłem dom z rynku wtórnego. Elektryka ma ok. 10 lat. kilku miejscach w domu migały żarówki - praktycznie we wszystkich starych kinkietach. Elektryk zrzucił winę na ich starość - mimo, że nie były używane. W kilku najbardziej uciążliwych zmieniłem oprawki i żarówki na ledowe i jest spokój.

Na parterze domu był generalny remont, burzenie ścian, hydraulika i elektryka - cała nowa na parterze, nowe przewody, gniazdka, włączniki, bezpieczniki w skrzynce.

Dwa tygodnie temu sprezentowałem sobie klasyczne zwarcie. Zagięły mi się w oprawce blaszki. Niestety bezpiecznik różnicowy okazał się uszkodzony, zamiast wyrzucić, podał prąd na fazy. Prąd krążył po urządzeniach, żarówki przygasły i migały - wszystkie, które były w danym momencie włączone. Pobiegłem i wyłączyłem bezpiecznik odpowiadający za światło w danym pomieszczeniu, ale gdy zapaliłem światło na klatce schodowej (nowa oprawka i led) poszło pyknięcie/strzał przy oprawce, pojawił sie dymek, ale żarówka dalej świeciła. Wyłączyłem wszystkie bezpieczniki i czekałem na elektryka.

Elektryk powiedział, że uszkodzony był bezpiecznik różnicowy i taka sytuacja zdarza się raz na milion. Że wcześniej jak była robiona instalacja, wszystko wydawało się, że działa bez zarzutu, a tego zwarcia nie ogarnął. Wymieniony bezpiecznik przetestowaliśmy, robiąc takie samo zwarcie - jest ok. Ze strat - spalone kilka paneli ledowych (mam teraria ze zwierzetami egzotycznymi), spalony zasilacz komputera i piec do ogrzewania - to największy problem... ale...

Elektryk powiedział, że migające żarówki w starych kinkietach mogły zwiastować taką awarię, ale bezpiecznik wtedy wyrzucał i ciężko było to przewidzieć. Problem polega na tym, że teraz, po wymianie bezpiecznika pojawiły się nowe objawy - miga żarówka (standardowa) zamontowana już do nowej, poremontowej instalacji, a w miejscu, gdzie wcześniej opisywałem, że pyknęło i poszedł dymek, podłączona żarówka pomimo wyłączonych przełączników żarzy się lekkim światłem (Led) - ponieważ są tam rpzełączniki schodowe, z diodką, wyczytałem, że dioda może być przyczyną. Pytanie tylko dlaczego przed awarią nie było tego problemu? Oraz co z migającą żarówką?

Będę wdzięczny za sugestie i pomoc.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Ochrona Domu
    2konrafal1993
    Level 35  
    To że żarzy się lampa LED to całkowicie normalne zjawisko gdy jest podświetlenie przy włączniku. Migająca żarówka to objaw problemów z instalacją z twojego opisu wynika że elektryk jest chyba z pierwszej łapanki bo wszystko tu mi się nie zgadza.
  • Ochrona Domu
    bumble
    User under supervision
    Dejfik wrote:
    Zagięły mi się w oprawce blaszki. Niestety bezpiecznik różnicowy okazał się uszkodzony, zamiast wyrzucić, podał prąd na fazy.

RCD nie działa przy zwarciu L z N jakie tu miało miejsce. Zadziałać powinien zwykły bezpiecznik nadprądowy. Chyba, że RCD ma wbudowany takowy.
    Nie do końca rozumiem jak to podał.... Sytuacja taka mogła by wystąpić jeśli byłaby przerwa w przewodzie neutralnym przed zabezpieczeniami a dom zasilany z rożnych faz.
    Jeśli jednak jakiś aparat zadziałał i rozłączył przewód N Natomiast zostały zwarte styki fazowe wtedy zwarta faza mogła się pojawić na N i na N innych odbiorników i w przypadku zasilania ich z innej fazy mogło pojawić się napięcie międzyfazowe. Tutaj polecam zasilanie domu z jednej fazy lub oddzielne zabezpieczenia dla każdej fazy żeby taka sytuacja nie miała miejsca.
    LEDy mogą się żarzyć przez podświetlane przełączniki spróbuj usunąć podświetlanie.
    Dejfik
    Level 6  
    @2konrafal1993 ale dlaczego przed awarią ta żarówka się nie żarzyła?

@bumble Tak, elektryk mówił coś o problemie z N przy tym różnicowym bezpieczniku. Dom ma 3 fazy i są 3 bezpieczniki w tej skrzynce elektrowni, z plombą. Pewnie nie o to chodzi, ale ja jestem naprawdę zielony w elektrykę, prócz spinania oprawek do terrariów w sumie nie miałem większej styczności i wiedzy. :(
    snakess
    Level 13  
    Wstaw zdjęcie skrzynki z bezpiecznikami - najlepiej ze zdjętą obudową jeśli to dla ciebie nie problem .