Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PID MyPIN TA4 - odczyt temperatury

10 Wrz 2019 12:29 120 9
  • Poziom 7  
    Dzień dobry,
    mam sterownik PID z MYPIN, model TA4. Steruje grzałką w zbiorniku z wodą. Podłączony jest do niego czujnik PT100 klasa B.
    Temperatura którą wyświetla sterownik jest zawyżona o ok 10% co pokazuje że jest jakiś problem którego nie mogę sam rozwiązać. Wg dokumentacji model TA4 ma tolerancje ok 0,2%. Natomiast PT100 +- 0,5C.
    W temperaturze pokojowej odczyt jest wyższy ok 3C, w temperaturze pracy czyli ok 60-70C zawyża o ok 6C.
    Bardzo proszę o wskazania gdzie może leżeć przyczyna.

P.S. czujnik wymieniłem na nowy i nic to nie dało.

Dziękuję
  • Użytkownik obserwowany
    Połączenie 2 czy 3 przewodowe. Sprawdź styki przyłącza czujnika.
  • Poziom 7  
    2 przewodowe
    Na wejściu do PIDów jest
    110,7
    110,7
    i 111,1 ohm
    Temp ok 24C
  • Użytkownik obserwowany
    Skoro jest jeden czujnik to skąd masz trzy rezystancje. Po drugie ok 24st to może być 23,5 a rezystancja już inna. Wyczyść styki i poodkręcaj złącza. Czy regulator ma możliwość podłączenia czujnika trzyprzewodowego i czy masz taka możliwość to znaczy czy czujnik jest daleko?
    Podepnij w miejsce tego czujnik i sprawdź temperaturę w tym miejscu termometrem. Istnieje jeszcze możliwość kalibracji tego regulatora wtedy trzeba zamiast czujnika podłączyć rezystor wzorcowy o danej rezystancji z tabeli i zobaczyć czy pokazuje prawidłową wartość temperatury. Wtedy skalibrować. Po prostu zmierz temperaturę w miejscu gdzie jest czujnik i zobacz różnicę we wskazaniach.
  • Poziom 7  
    W sumie są trzy pidy. Każdy wskazuję błędnie.
    PID ma dwa wejścia na podłączenie czujnika. Fakt temperatura pomiaru nie była dokładną ale PID wskazuję ok 3C za wysoko.
    Czujniki są od 0,5 do 1,5 metra od PIDow.
    Mam możliwość kalibracji. W ostateczności je skalibruje. Poodkrecam złącza i wyczyszcze zobaczę czy coś to pomoże.
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    Możesz po odłączeniu od regulatora zmierzyć rezystancję czujki w miejscu podłączenia i z tabeli pt100 zobaczyć jaka temperaturę powinien wskazywać regulator i wtedy wprowadzić offset ale nie ma gwarancji że to temperatura rzeczywista jeśli jest ważna. Dodatkowy termometr do pomiaru chociażby sonda do multimetru by trochę wyjaśniła.
  • Poziom 7  
    Z tą kalibracja jest jeszcze taki problem że jak skalibruje w temp 20C to mi się rozjedzie przy temp pracy ok 70C i odwrotnie.
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    No raczej nie powinien. Jak skalibrujesz górę zakresu i dół jeśli jest taka możliwość to powinno być ok. Weź inny termometr najlepiej miejscowy uzyskany pomiar porównaj ze wskazaniem przez regulator. PT100 nie są drogie. Może ich wymiana coś da. Najpierw wytyczyć styki. Dodatkowa rezystancja może fałszować wyniki. Przy tak małej odległości nie ma co stosować trzy przewodowych czujników z żyła kompensująca długość przewodów.

Dodano po 31 [sekundy]:

Zatem jeszcze zapytam skąd wiesz że jest zły odczyt?
  • Poziom 7  
    Sprawdzałem dwoma innymi termometrami w tym samym miejscu i wskazywały 22 - 22,5C a pidy 25 - 25,5 C.
    Pt100 wymieniłem i dalej to samo.
    Poodczepialem wszystko i wpiąłem na nowo.
    Skalibrowalem w temp. 22C i po sprawdzeniu w temp. 70C wskazuje prawidłowo - tak samo jak inne termometry. Tak więc teraz po kalibracji jest ok. Dziwi mnie tylko fakt że wymagają kalibracji aż o 3C.
    Dziękuję za pomoc.
  • Użytkownik obserwowany
    Czasami tak jest. Sprzęt wygrzany, czynniki zewnętrzne. Jednak powinny być skalibrowane. Można to tez robić rezystorem wzorcowym.