Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Podłączenie przetwornika ciśnienia

10 Wrz 2019 13:05 327 29
 • Poziom 5  
  Witam
  Może ktoś mi wytłumaczy problem. Sterownik s7 1200 Cpu 1214C posiada dwa wejścia analogowe 4-20mA lub 0-10V. Do jednego podłączyłem przetwornik temp. po przez dodanie rezystora (500Ohm) tworząc dzielnik napięcia. Uzyskałem w ten sposób sygnał w zakresie 2V-10V. Teraz chcę podłączyć czujnik ciśnienia jak w załączniku. Ma on sygnał wyjściowy 4-20mA napięcie wyjściowe <8VDC. Wystarczy go tylko podłączyć i będzie działał w pełnym zakresie? Czy będę musiał go przeskalować w programie tak żeby zakres wynosił nie 0-10V tylko 2-8V?
 • SterControl
 • Użytkownik obserwowany
  Czujnik temperatury potrzebuje specjalnej karty. Czujnik pętli prasowej jaki masz? Zasilanie osobne czy z pętli? Jeśli z pętli w szereg z czujnikiem i karta wpinasz zasilacz 24V jeśli z zasilaniem czujnika osobnym zasilanie do czujnika i czujnik do karty. Nieraz w samej karcie można skonfigurować zasilanie podłączając pod odpowiednie zaciski czujnik.
 • SterControl
 • Poziom 5  
  Markos80 napisał:
  Wejścia wbudowane w sterownik są tylko 0-10V.
  Podobne rozmyślania w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3594576.html


  To jest mój wątek :D . Tam problem został rozwiązany. Z tego co piszesz to wychodzi że muszę mieć czujnik ciśnienia z wyjściem napięciowym? Z wyjściem prądowym nic nie zdziałam. Bez dokupienia dodatkowego modułu?

 • Specjalista Automatyk
  wiesko42 napisał:
  To jest mój wątek
  Szczerze powiem, że nawet mi nie przyszło do głowy, że drugi raz pytasz o to samo ;) Przecież to jest dokładnie analogiczna sytuacja.
 • Poziom 5  
  Nie do końca. Tam napięcie max z przetwornika wynosiło 24V. W obecnym przypadku odnośnie czujnika ciśnienia wynika że napięcie jest poniżej 8V.
 • Pomocny post

  Specjalista Automatyk
  Napięcie zasilania czujnika podają DC 8-30V, a w uproszczeniu, liczy się wyjściowy prąd, z którego napięcie chcesz zmierzyć na dodatkowym oporniku.
 • Poziom 21  
  Piszesz ze masz wejście analogowe prądowe, czujnik ciśnienia takie ma wyjście, oczywiście kalibracja i zakres pracy czujnika musi być dobrany, konfiguracja prosta, do temperatury służy osobny konwerter-przetwornik żeby odczyt z czujnika przełożyć na wskazania napieciowego lub prądowe.
 • Poziom 21  
  Czujnik z wyjściem prądowym można zawsze podpiąć pod wejście napięciowe zakładając rezystor bocznikujacy.
 • Użytkownik obserwowany
  gag70 napisał:
  Czujnik z wyjściem prądowym można zawsze podpiąć pod wejście napięciowe zakładając rezystor bocznikujacy.

  Nigdy nie stosuje się takich rzeczy w przemyśle ze względu na dokładność. Do zabawy ok.
 • Poziom 21  
  Polemizowałbym, zwłaszcza że widziałem już takie oporniki w dostawie fabrycznej z urzadzeniem, zapakowane w woreczek strunowy z naklejką.

  Co do istoty rzeczy. Żeby całość działała jak trzeba, opornik powinien być przynajmniej jednoprocentowy i mieć niski TWR. Do kupienia bez trudu. Drugi warunek jest kluczowy, a pierwszy wynika z niego (nie produkuje się rezystorów z małym TWR i dużym błędem podstawowym).
 • Poziom 5  
  Temat został założony głównie z powodu jaki podaję w załączniku. Być może źle zinterpretowałem dokumentacje. Chodzi o to że z tej tabelki odczytałem że przy max obciążeniu czujnika daje on na wyjściu 8V co jest równoznaczne z 20mA. Czyli nie będzie wykorzystywał pełnego zakresu wejścia analogowego w sterowniku. Jeżeli jest inaczej i na wyjściu jest napięcie większe to zastosuję dzielnik napięcia z odpowiednio dobranym rezystorem. Jeżeli chodzi o czujnik temp. to problem został rozwiązany po przez zastosowanie przetwornika a następnie dzielnika napięć. Błąd pomiarowy w przypadku czujnika temp. wynosił +/-0,1 plus błąd termometru służącego jako ptk. odniesienia.
 • Poziom 5  
  Nie mam jeszcze tego czujnika. Chce najpierw się upewnić czy będę go mógł wykorzystać. Chciałem zamówić z wyjściem napięciowym, ale czas oczekiwania minimum 4 tygodnie.
 • Poziom 5  
  woytas73 napisał:
  Bierz prądowy, przestawienie wyjścia w s7 chyba nie problem, jak się uprzesz to dodaj konwerter. W/g mnie prądowy ma większą dokładność.


  Raczej wezmę prądowy (czas oczekiwania na napięciowy nie do przyjęcia). "Przestawienie wejścia"- masz na myśli skalowanie?
 • Poziom 5  
  hymm... da się coś takiego zrobić? Zamienić 0-10V na 4-20mA?
 • Użytkownik obserwowany
  Oczywiście ze są przetworniki a po co? Jaki standard jest na sterowniku bo już nie wiem. Dokładnie sprawdź co może wchodzić na sterownik. Czujnik ciśnienia pasz programowalny do wyboru. W czym problem?
 • Poziom 5  
  Trochę wyjaśnię bo namieszałem. s7 1200 Cpu 1214C posiada 2 wejścia Analogowe 0-10V. Myślałem że da się przestawić w programie na 4-20mA. Dlatego napisałem "Sterownik s7 1200 Cpu 1214C posiada dwa wejścia analogowe 4-20mA lub 0-10V."

  bumble napisał:
  Czujnik ciśnienia pasz programowalny do wyboru. W czym problem?


  Problem w cenie za czujnik ciśnienia 0-1bar wyjcie 4-20mA zapłacę 370zł netto. I jest dostępny od ręki.
 • Poziom 21  
  W kwestii tego nieszczęsnego "<8V"

  Przetwornik zasilający się z pętli pomiarowej, a więc dwuprzewodowy, 4-20mA, odkłada na sobie spadek napięcia wynikający z konstrukcji. Tutaj jest to 8V DC, przynajmniej takie wnioski nasuwają się z lektury karty katalogowej.
  Łącząc plus do plusa i wyjście do minusa zasilacza 8VDC, przetwornik będzie w stanie wygenerować prąd wyjściowy proporcjonalny do ciśnienia w całym zakresie pomiarowym. Żeby to działało poprawnie po wpięciu szeregowym do wejścia analogowego PLC, należy wiedzieć jaki jest rezystor boocznikowy w karcie. Odpowiedzi dostarcza manual systemu S7-1200. Typowo jest to 500 Ohm, co się przekłada na 10V przy pełnym zakresie. Dodając 10V do katalogowych 8V otrzymujemy napięcie zasilania przetwornika wynoszące 18V DC. Jest to minimalny próg zasilania przy którym pomiar będzie nadal prawidłowy w całym zakresie prądu wyjściowego.
 • Użytkownik obserwowany
  Jak masz czujnik 4-20 to tak skonfiguruj wejście sterownika.
 • Poziom 5  
  bumble napisał:
  Jak masz czujnik 4-20 to tak skonfiguruj wejście sterownika.


  Jest taka możliwość w s7 1200 Cpu 1214C?
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Nie ma.

  W 1214C są dwa dziesieciobitowe wejścia napięciowe.
 • Użytkownik obserwowany
  No to czujnik z wyjściem napieciowym.
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  W DTR-ce czujnika rozchodzi się o zasilanie samego czujnika w pętli. Może pracować w pętli powyżej 8V. Czyli włączając go do zasilania 24V bez problemu uzyskasz te 10V.
 • Pomocny post
  Użytkownik obserwowany
  Czujnik w pętli pracuje 4-20 mA i jest zasilany z tej pętli dwuprzewodowo. Trzy przewodowy czyli zasilanie masa i sygnał wyjściowy prawdopodobnie jest napięciowy. Czy są jakies przyciski na nim. Trzeba sprawdzić w dtr.
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Kolego żle czytasz DTR od przetwornika (nie czujnika) , tam masz rozpisane jakie możesz zamówić zakresy sygnału wyjściowego skoro zakupiłeś 4-20 mA to taki otrzymasz i tak musisz go podłączyć dwu przewodowo. Jeżeli wepniesz do sterownika bez rezystora to go nie wyskalujesz, kolega gag70 już odpowiedział na Twoje pytanie.
 • Poziom 5  
  Problem rozwiązany. Podpiąłem z rezystorem 500 ohm. Odpowiednio wyskalowałem. W górnym zakresie przekłamuje o 2 mB w odniesieniu do danych producenta turbiny na której przeprowadzany był test.