Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy przedstawiony układ jest poprawny jako źródło prądowe?

10 Wrz 2019 16:40 135 6
  • Poziom 2  
    Witam.
    Zbudowałem sobie układ do pomiaru napięcia Zenera z wykorzystaniem przetwornicy Step Up na układzie MC34063, napięcie wejściowe 3,7 V, na wyjściu 30 V. Jako źródło prądowe chcę zastosować wygrzebany gdzieś w internecie układ który załączam. Problem w tym że nie chcę mi to działać. Chcę uzyskać w miarę stabilny prąd 5 mA. Gdzie popełniłem błąd?
    Pomóżcie, jestem w wieku 65+ i nie bardzo sobie radzę z problemem.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Andrzej
  • Poziom 2  
    Dziękuję za sugestie. A czy połączenie tranzystorów jest prawidłowe.
  • Poziom 43  
    Układ jest poprawny, rezystor ustalający prąd powinien mieć ok 130Ω, wartość rezystora 47kΩ jest ok.
    Najpierw sprawdź bardzo dokładnie, czy nie ma błędów w montażu, czy nie pomyliłeś wyprowadzeń tranzystorów.

Potencjometr jest ryzykownym rozwiązaniem bo za mała rezystancja da prąd większy niż to co tranzystor może wytrzymać.
  • Poziom 2  
    Bardzo Dziękuję. Zaraz biorę się do roboty.
    Andrzej
  • Poziom 43  
    Sprawdź tranzystory, jeśli uruchomiłeś na skręconym na zero potencjometrze mogły się uszkodzić.
  • Poziom 35  
    W szereg z rezystorem nastawnym powinien być dodatkowy rezystor ograniczający/zabezpieczający przed zbyt dużym prądem.
    Tu jest podobne rozwiązanie żródła prądowego, można się wzorować. Układ testera ma też możliwość badania diod Zenera. Szczegółowy opis działania i budowy na pewno pomoże rozwiązać wszystkie problemy.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16780245#16780245
    A poniżej ten sam układ testera pozbawiony wszelkiej automatyki, maksymalnie uproszczony: