Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bojler elektryczny pod prysznic 2 osoby

loli1987 15 Wrz 2019 19:35 3441 47
    Kenworth 18
    Poziom 39  
    Nie podchodzę do tej kwestii pod kątem obliczeń, ale te 40 litrów wystarcza mnie a komuś innemu może nie wystarczyć i to jest bardzo słuszna uwaga z którą w pełni się zgadzam.
    Wiem natomiast jedno, że wykonanie bojlera pod względem izolacji termicznej to podstawa bo posiadając poprzedni bojler o pojemności 60 litrów wręcz nie mogłem się doczekać gdy się rozcieknie i będzie wymagał wymiany. Poprzedni bojler włączał się co 10-15 minut nawet gdy nie było poboru wody i rachunki za energię elektryczną stanowczo spadły po jego wymianie na nowy.
    BUCKS
    Poziom 37  
    Kenworth 18 napisał:
    Nie podchodzę do tej kwestii pod kątem obliczeń

Skoro Tobie starcza to co masz to faktycznie nie musisz nic liczyć, chyba, że w celach poznawczych.

Ale planując zakup bojlera to takie obliczenia pozwalają oszacować, czy dany zasobnik będzie OK do naszych bieżących potrzeb.
    Wyniki mogą wskazać, czy i w jakim zakresie trzeba będzie zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia przy korzystaniu z prysznica itp.
    Wcześniej warto zrobić sobie test i zobaczyć ile litrów wody zużywany przeciętnie na jeden prysznic oraz ile litrów ciepłej wody na minutę może polecieć maksymalnie przez nasz kran używany podczas prysznica.

Dodano po 2 [minuty]:

Kenworth 18 napisał:
    Poprzedni bojler włączał się co 10-15 minut nawet gdy nie było poboru wody i rachunki za energię elektryczną stanowczo spadły po jego wymianie na nowy.

W takich przypadkach może to być kwestia uszkodzonego termostatu, bo to on steruje cyklami załączeń grzałki i czasami wymiana termostatu na nowy może zmienić zupełnie charakterystykę pracy bojlera.
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    U mnie 30 litrów z powodzeniem wystarcza dla jednej osoby. Po mniej jak pół godzinie bojler ponownie jest nagrzany (zależy ile wody zużyła poprzednia osoba). Wodę i tak mieszam z zimną, bo z bojlera jest nieco za gorąca. Gdybym ustawił temperaturę akurat do mycia, to być może pod koniec mycia byłaby już za bardzo wymieszana z zimną. Nie jest też u mnie woda bardzo gorąca, aby ktoś przez pomyłkę się oparzył. W każdym razie staram się nie marnować wody i nie chodzi tu wcale o jej cenę. :wink:
    loli1987
    Poziom 9  
    Taki bojler mam zamiar kupić.Ma on zabezpieczenie przed powstawaniem bakterii(raz w miesiącu sam podnosi temperaturę)A co do strat itp. załączam zdjęcie...I myślę by przejść na taryfę g12as i nagrzewal by się tuż przed końcem tańszej taryfy i później z 30 minut przed każdym prysznicem.
    Bojler elektryczny pod prysznic 2 osoby
    BUCKS
    Poziom 37  
    loli1987 napisał:
    Taki bojler mam zamiar kupić.

Czyli 50 l ma ok. 41,3W strat postojowych, a model 80 l ma 56,3W dla wody o temperaturze 65 stopni.
    Inaczej mówiąc w przypadku braku poboru c.w.u. to w teorii w ciągu doby 50 l wody wychłodzi się o ok. 17 stopni, a 80 l wody wychłodzi się o ok. 14,5 stopnia.

Wg danych technicznych dobowa różnica to 0,36kWh, co w skali roku daje 131,4kWh dodatkowej energii w ramach strat postojowych dla modelu 80 l. Różnica jest ale jak dla mnie nie jest to istotna różnica, aby dyskwalifikować model 80 l.

loli1987 napisał:
    Ma on zabezpieczenie przed powstawaniem bakterii(raz w miesiącu sam podnosi temperaturę)

namnażanie bakterii to kwestia kilku dni dlatego przyjęło się wyparzanie zasobników raz na tydzień, a nie raz na miesiąc.
    Oczywiście wszystko zależy od temperatury jaką będziesz utrzymywał w zasobniku, bo problem legionelli narasta im niższa temperatury wody w bojlerze.

loli1987 napisał:
    I myślę by przejść na taryfę g12as i nagrzewal by się tuż przed końcem tańszej taryfy i później z 30 minut przed każdym prysznicem.

dobra myśl ale i tak w praktyce musiałbyś przetestować jak długo trwa dogrzewanie wody w bojlerze to wtedy miałbyś punkt odniesienia o której godzinie włączyć grzałki, aby proces nagrzewania skończył się tuż przed 6. Na początku zrób sobie testy, czy starczy Ci ciepłej wody bez dogrzewania 30 min. przez każdym prysznicem, bo może nie będziesz musiał dogrzewać wody w ciągu dnia o ile wybierzesz model 80 l.
    Jeśli w kranie masz za duże przepływy wody to możesz zastosować perlatory z przepływem ok. 8 l/min. Mniejszy przepływ to mniej zużytej wody, a przepływ 8l/min to nadal komfortowy przepływ dla prysznica. Do kranu masz typowy perlator, a do prysznica są specjalnie redukcje montowane na styku węża od prysznica i kranu.
    loli1987
    Poziom 9  
    I tak chyba zrobię.Właśnie oglądałem te pertratory które mają przepływ 6l/min.Zawsze to 2 litry oszczędności(choć na stronie podają oszczędność 10l) gdyż zwykła słuchawka przepuszcza 16l..Czekam na maila od ENERGA w sprawie zmiany taryfy i cennika.
    teskot
    Poziom 33  
    Ano właśnie, poruszona została istotna kwestia przepływu. Zrobiłem właśnie test bo od zawsze mnie irytowała kwestia czasu nalania np. wiadra wody do mopa i okazało się, że całkiem słusznie. Napełnienie 5 litrowego zbiornika za pomocą słuchawki prysznicowej GROHE trwało 1m 5s. Może stąd wynika ta oszczędność. A co do kwestii maksymalnej temperatury to u mnie w bojlerze ta nastawa wynosi 85°C.
    BUCKS
    Poziom 37  
    @loli1987
    co do perlatorów to musisz kupić i sprawdzić, czy uzyskany strumień wody będzie Ciebie satysfakcjonował. Inaczej nie da się zweryfikować.
    Ja kupowałem do swojego kotła gazowego perlatory firmy Neoperl, nie były najtańsze ale te 20zł nie żałowałem i jestem zadowolony.

@teskot
    Przepływy wody są istotne.
    Jeśli masz realną wydajność ok. 5l/min to po zmieszaniu ciepłej wody z zimną masz odpowiednio mniejsze zużycie wody z bojlera, a to na pewno ma wpływ na zużycie c.w.u. i koszty.

Ja przepływy sprawdzam na liczniku wody nagrywając filmik na telefonie, dzięki temu mogę robić pomiary zużycia w ciągu 60 sekund z dokładnością do 0,05 litra, więc można odnotować małe wahania i różnice, których nie widać przy napełnianiu naczynia.
    loli1987
    Poziom 9  
    Czy taki perlator którego montuje się na wężu do słuchawki tuż przy kranie nie zmniejszy ciśnienia wody w słuchawce?Czy lepszy rozwiązaniem będzie kupno perlatora jako całą słuchawkę prysznicową.
    BUCKS
    Poziom 37  
    Ja mam perlator jako przedłużenie węża o wydajności 8l/min i nie narzekam. Owszem widać gołym okiem różnicę w strumieniu wody ale nadal jest on na akceptowalnym poziomie. Grzeję wodę przepływowo i na instalacji wody wodociągowej mam maksymalnie 2 bar tzn. mogę odkręcić dopływ zimnej wody do kotła do instalacji c.o. i na kotle nie uzyskam więcej niż 2 bar, więc nawet nie wystrzeli zawór bezpieczeństwa.
    Mając bojler masz taką domową wieżę ciśnień, więc raczej nie martwiłbym się o poważne spadki.
    Jak dla mnie perlator 8l/min możesz brać w ciemno i powinieneś być zadowolony, co do słabszych wydajnościowo perlatorów to musisz kupić i sprawdzić, czy efekty będą dla Ciebie zadowalające.
    W kuchni mam perlator o wydajności 6l/min i jest OK, choć rzeczywiste przepływy są u mnie ciut mniejsze niż te katalogowe.
    loli1987
    Poziom 9  
    W takim razie czego chciałem tego się dowiedziałem.W następnym tygodniu zaczynam remoncik,wiec za jakiś koło miesiąca napisze co i jak wyszło.I w dalszej eksploatacji bojlera napisze ile wody wykorzystuje i jaki rachunek wyszedł dla przyszłych pytających.Dzięki....
    loli1987
    Poziom 9  
    Wiem że powinienem napisać w innym dziale nowy temat ale sprawa tyczy się bojlera o którym mowa w temacie.
    Remont w trakcie i napotkałem dylemat czy aby nie wziąć 50l ponieważ jest lżejszy a ściana w opłakanym stanie w miejscu gdzie będzie wisiał.W załączniku wysyłam zdjęcie gdzie bojler ma być mocowany. url=https://obrazki.elektroda.pl/5294439400_1569407004.jpg]Bojler elektryczny pod prysznic 2 osoby[/url] Bojler elektryczny pod prysznic 2 osoby
    Fugi trochę wyskrobie i właśnie nie wiem czy zaprawą czy klejem do płyt gipsowych to zakleić.Mocowaniei będzie na kotwy chemiczne z prętem gwintowanym 15cm długości.Wytrzyma to?
    Zbigniew Rusek
    Poziom 35  
    To jest bardzo zły stan ściany i jest prawie pewne, że nie utrzyma ciężaru bojlera (nawet 50-litrowego). Jeśli ma się wieszać coś tak ciężkiego, to ściana musiałaby być wyremontowana. Te kotwy nie będą mogły się w tym dobrze osadzić.
    rafbid
    Poziom 32  
    Ile masz jeszcze miejsca do sufitu? Co jest z drugiej strony ściany?
    loli1987
    Poziom 9  
    Tak jak widoczna jest bruzda nad cegłami to tam będzie sufit(obniżany bo teraz jest 3,75m).Z drugiej strony jest klatka schodowa.Mocowanie jak na razie wychodzi po środku tych cegieł.

Dodano po 7 [minuty]:

Tak to wygląda. Bojler elektryczny pod prysznic 2 osoby
    BUCKS
    Poziom 37  
    to mi wygląda jakby tam było kiedyś okno i potem zrobiono wnękę w której jest teraz widoczna półka z chemią domową.
    Jak dla mnie ta pseudo szafka to wywalenia i wnęka powinna być wypełniona cegłami, aby usztywnić konstrukcję.
    Mocowanie po środku cegieł to jak dla mnie będzie zbyt blisko krawędzi, a nie chciałbym zbierać bojlera z podłogi, bo jeszcze przy okazji może kogoś zabić.
    Ja jestem amatorem i to moje prywatne zdanie na podstawie intuicji po analizie widocznych fotek.
    loli1987
    Poziom 9  
    Bojler elektryczny pod prysznic 2 osoby Tak to jest wnęka po drzwiach na klatkę schodową.Ze strony klatki zamurowane cegłą 12cm.W tej wnęce będą wstawiane wzmocnienia z belki drewniane 12cm przytwierdzone kątownikami do ściany by bojler miał się o co oprzeć.Później na to płyta gk.
    Myśle by dać takie wzmocnienie z grubej blachy i zakotwiczyć chemicznie 6 prętów gwintowanych(czarne punkty).Czerwone punkty to miejsce mocowania bojlera.W tej wnęce belki o których pisałem wyżej.
    loli1987
    Poziom 9  
    Jednak będzie 50l.Jeden prysznic mniej dziennie(jeden domownik się wyprowadza) więc 80l będzie za dużo.