Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bojler elektryczny pod prysznic 2 osoby

10 Wrz 2019 17:47 294 24
  • Poziom 9  
    Witam.Wiem że tematów jest sporo ale każdy przeważnie z przed kilku lat.Mieszkam w mieszkaniu gdzie nie ma wolnego komina na junkers gazowy.
    Więc muszę zamontować bojler elektryczny.Wczesniej jakoś sobie radziliśmy z podgrzewaniem wody na gazie(duży gar).Trochę sytuacja materialna się poprawiła i nadszedł czas na remont łazienki i kupno jakiegoś bojlera elektrycznego.Co dzień będą brały szybki prysznic 2 osoby i co jakiś dzień jedna starsza,wiec można wywnioskować że bojler potrzebny jest dla 2 osób.Czy bojler 50l wystarczy?
    I czy macie jakieś sprawdzone modele na dzisiejszym rynku.Znalazłem coś takiego ARISTON LYDOS ECO 50L grzałka 1,8kw.Czy będzie on w miarę oszczędny przy rozsądnym użytkowaniu wody?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 27  
    Witam.Jest nas trójka i 50 litrowy bojler wystarczy o ile nie wszyscy kapią się za jednym zamachem.Poz artur

Dodano po 2 [minuty]:

Mam bojler aristona nowy(tej samej mocy ma miesiąc i nie jest pierwszy tej firmy)
  • Poziom 9  
    Dzięki...Dwie osoby na raz na pewno nie będą potrzebowały ciepłej wody.Ja przeważnie kąpiel biorę po 16 a druga osoba po 20.Wiadomo nie raz się zdarzy że będą potrzebowały 2 osoby ciepłej wody ale myślę że na 2 szybkie prysznice(zmoczyć ciało namydlić i spłukać) nie zabraknie ciepłej wody.A jak wychodzą rachunki?Czy bojler non stop jest podłączony do zasilania.
  • Poziom 17  
    Jest podłączony non stop ale zużycie prądu jest zależne w sumie od:
    - zużycia ciepłej wody, to będzie jakieś 90% kosztów
    - strat postojowych zbiornika, czyli klasy jego izolacyjności, to z 10% kosztów

I o ile strata postojowa w lecie to po prostu zmarnowana energia, która dodatkowo extra podnosi ci delikatnie temperaturę w pomieszczeniu gdzie jest bojler, czego raczej nie potrzebujesz, o tyle w zimie ten sam efekt nie jest do końca stratą. Jest to po prostu droższa energia, która minimalnie ci podniesie temperaturę w łazience w czasie chłodów.

Bojler grzeje i zużywa energię, gdy np opróżnisz cały bojler i musi ją zagrzać do temperatury nastawionej (pracuje około kilkadziesiąt minut) lub gdy np nie ma zużycia wody, ale woda delikatnie w nim ostygnie. Termostat wtedy załączy grzałkę na kilka minut.

Rachunki licz około 70-100zł więcej za prąd, miesięcznie. Im więcej wody zużyjesz, tym więcej zapłacisz. Komfort kosztuje. A nie myślałeś o przepływowej termie gazowej nawet na gaz z butli (jeśli masz warunki do zamontowania)? Koszty inwestycyjne większe, ale rachunki około 30% mniejsze. Kosztem trochę gorszego komfortu (pewne wahania temperatury wody)

Ewentualnie gazowy ale pojemnościowy np Ariston SGA 50. Może pracować z gazem płynnym.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 9  
    U mnie w bloku nie ma już wolnego komina wentylacyjnego na podgrzewacz na gaz.A z bojlerem elektrycznym wymyśliłem tak by kupić czasowy włącznik do gniazdka.Ustawić go by się włączał 2 godziny przed moim prysznicem(czyli godz.13 do 16) i później (19-21).Chyba że ta przerwa między 16-19 będzie nie opłacalna.I na weekend jakoś innaczej ustawić.Resztę czasu by był wyłączony.
  • Poziom 17  
    To kup taki, choć raz na rok, na czas wyjazdu itp odłącz go od prądu choć na tydzień to bateria powstrzymująca pamięć zamiast 4 lata wytrzyma z 8 lat:
    Bojler elektryczny pod prysznic 2 osoby

Koszt z 30-40zł

Mam takie 2 w tym jeden już bardzo stary i dalej działa bez problemu i bateria trzyma w podtrzymaniu z 4 tygodnie. Stosuję do elektrofumigatorów na komary.

Prąd to drogie medium do grzania wody bezpośrednio grzałką, ale jak nie masz warunków to faktycznie nie ma innych opcji.
  • Poziom 9  
    No właśnie o taki mi chodziło.
  • Poziom 14  
    Ja bym zainteresował się taryfą G12as. Koszt kWh około 20 groszy czyli tyle co gazem. Zbiornik kupił bym większy tak aby starczyło ciepłej wody na cały dzień a grzana byłby w taryfie nocnej 22:00 - 6:00. Myślę, że zbiornik 100 litrów to minimum. Szczególnie jak mają być kąpiele. Deszczownica pod prysznicem też potrzebuje dużo wody. Jak będzie brakowało ciepłej wody to można podnieść temperaturę cwu uważając żeby się nie poparzyć. Zwróć uwagę na moc grzałki w bojlerze, moc przyłącza w mieszkaniu i pozostałe odbiorniki w domu żeby korków nie wywalało.
  • Poziom 9  
    Instalacja elektryczna cała w mieszkaniu nowa.Osobny es do podłączenia bojlera.Z taryfą G12 trochę dla mnie nie na korzyść by wyszło myślę,ponieważ dużo odbiorników działa w dzień a wtedy są większe koszta za kwh.A tak jak pisałem wyżej 2 szybkie prysznice w dzień i sporadycznie umywalka.

Dodano po 46 [minuty]:

Obliczyłem sobie ceny prądu w taryfie g11 oraz ceny w taryfie g12.w stosunku 40% korzystania z g12 i 60% z g11 przy miesięcznym zużyciu 163kw wyszło mi że w taryfie g12 rachunek byłby droższy o 1zł niż w taryfie g11.
  • Poziom 31  
    U mnie bojler 50 litrów wystarcza dla dwóch osób. Myciem naczyń zajmuje się zmywarka więc to istotna oszczędność wody podgrzanej.
    Sterowany jest wyżej przedstawionym programatorem i pracuje w różnych porach doby i tygodnia stosownie do ustabilizowanego w miarę rytmu życia.
    Ponieważ korzystam z taryfy G12w bojler załącza się tylko w tej taryfie. Termostat ustawiony na maksimum i w zasadzie to zegar koryguje temperaturę. I tak:
    W dni powszednie bojler pracuje od 5:30 do 6:00 zapewniając niewielką ilość ciepłej wody na szybką, poranną toaletę. Potem wychodzimy do pracy i grzanie wody jest pozbawione sensu. Następnie w taryfie nocnej, która obowiązuje również między 13:00 a 15:00 (lub 15:00 a 17:00) bojler podgrzewa wodę na max, żeby nie zabrakło jej po powrocie z pracy. Następnie załącza się na półtorej godziny o 22:00.
    W weekendy obowiązuje taryfa "nocna" całą dobę, a przez inny tryb życia i godziny załączania są inne: 8:00-11:00, 14:00-18:00, 20:00-21:30.
    Nie zdarzyło się jeszcze, żeby przy normalnym funkcjonowaniu zabrakło ciepłej wody.
  • Poziom 9  
    To wnioskuje z twojej wypowiedzi że grzałka w bojlerze dziennie jest uruchomiona koło 4h.Przy grzałce 2000w jest to koło 8kw dziennie.Co przy miesięcznym użytkowaniu przy normalnej taryfie wychodzi około 120zł w miesiącu.Wszystko jest zależne jaki jest stosunek kw taryfy g12 do g11.Przy 50%/50% jest to mało opłacalne.U mnie przez cały dzień są włączone 2 telewizory,lodówka,przynajmiej 1 komputer(w godzinach wieczornych 2),routery z rana odkurzacz.U mnie był by to stosunek 30% g12 i 70% g11 wiec to by było mało opłacalne.No chyba że się mylę.
  • Poziom 22  
    Bojler jest o wiele bardziej komfortowy od przepływowych podgrzewaczy wody. Zużycie prądu czy gazu też pewnie by było podobne dlatego że przepływowych podgrzewaczach potrzebny większy strumień wody żeby go uruchomić i później wachania temperatury w zależności od strumienia wody. Przy myciu naczyć to jest totalnie niewygodne. Mycie większym strumieniem wody z kolei powoduje większe zużycie wody przez co i elektryczności czy gazu chyba że ktoś napuszcza sobie wody do miski i w niej myje albo używa zmywarki. To wówczas przepływowy podgrzewacz byłby lepszy. Nowoczesne gazowe podgrzewacze przepływowe mają stabilizacjię temperatury względem szybkości wody lepszą od elektrycznych sprzed kilkunastu lat (jakie tam modele elektryczne są obecnie na rynku to nie wiem) ale przypuszczam że komfortem użytkowania i tak nie dorównują bojlerom.
  • Poziom 31  
    @loli1987; tak, bojler ma zasilanie przez 4 godziny dziennie. Moc grzałki to 1,5kW. Co wcale nie oznacza, że grzałka pracuje przez te 4 godziny non stop. Bo jeśli ma tylko dogrzać stosunkowo ciepłą wodę to szybko się wyłącza. U mnie II taryfa to uwzględniając opłaty przesyłowe itp to 37 groszy, a I taryfa to 65 groszy. Zatem daje to w najgorszym wyjściu koszt 45/78zł na miesiąc. Realnie jest to dużo, dużo mniej bo miesięczne rachunki to około 150zł. A składa się na to prócz grzania wody gotowanie, klimatyzacja i normalne zużycie wynikające z prowadzenia gospodarstwa domowego. Ale fakt, mam między 70, a 90% zużycia w tańszej taryfie (w zależności od pory roku bo i ogrzewanie jest elektryczne-pompą ciepła).
  • Poziom 9  
    Wiec w moim przypadku lepiej zostać przy taryfie całodobowej.
  • Poziom 34  
    loli1987 napisał:
    Obliczyłem sobie ceny prądu w taryfie g11 oraz ceny w taryfie g12.w stosunku 40% korzystania z g12 i 60% z g11 przy miesięcznym zużyciu 163kw wyszło mi że w taryfie g12 rachunek byłby droższy o 1zł niż w taryfie g11.

Ale wyżej TomekO1976 pisał o taryfie G12as, a nie o G12, bo to są 2 różne taryfy.

W G12as dzienna stawka jest identyczna jak w G11, za to nocna taryfa 22-6 jest tańsza i wychodzi ok. 21 groszy brutto za 1 kWh.
    Minusem jest to, że opłaty abonamentowe są o kilka złotych wyższe i tańsza taryfa dotyczy tylko nadprogramowych kWh, czyli jeśli obecnie w skali roku zużywasz 12 x 163kWh = 1956kWh to niższa stawka w godzinach 22-6 będzie dotyczyła tylko zużycia powyżej 1956kWh w skali roku.
    Montując bojler zwiększysz zużycie energii, więc będziesz zużywał łącznie np. 4000kWh i tańsza będzie energia powyżej 1956kWh w godzinach 22-6, bo za te 1956kWh zapłacisz jak w G11 niezależnie od pory zużycia.

loli1987 napisał:
    Wiec w moim przypadku lepiej zostać przy taryfie całodobowej.

Moim zdaniem w Twoim wypadku lepiej przejść na G12as, dokupić elektroniczny włącznik, aby bojler nagrzewał się w godzinach 22-6 ale wtedy 50l to będzie za mało, aby starczyło na cały dzień 6-22, więc 80 l to przyjąłbym jako minimum i po części jako maksimum, bo z większym bojlerem w mieszkaniu może być problem.

Musisz pamiętać, że bojler 80 l nagrzewa się zwykle niecałe 3h ale taki stan ma miejsce przy pierwszym uruchomieniu, bo potem to tylko woda jest podgrzewana, aby utrzymać zadaną temperaturę, więc grzałka będzie włączała się rzadko i na krótkie okresy. Częściej będzie się włączała jeśli będzie pobór wody.
    Ale jeśli ograniczymy godziny pracy grzałki do 22-6 to trzeba by to potestować, bo w zwykłej G12 masz jeszcze popołudniowe okienko z 2h tańszej energii np. 13-15, a w G12as nie ma tego i trzeba czekać do 22.

Jeśli na elektronicznym programatorze ustawisz zasilanie tylko na godziny 22-6 to jeśli grzałka włączy się o 22 to kolejne włączenie grzałki może wypaść gdzieś w godzinach przedpołudnowych, gdzie już nie będzie taniej energii i jak byś chciał w 100% korzystać z tańszej energii to byś musiał czekać do 22, czyli niemal 24h.

Ja na Twoim miejscu pobawiłbym się w taryfę G12as i odpowiednie wysterowanie cykli grzania bojlera, aby możliwie jak najbardziej optymalnie wykorzystać okres taniej energii 22-6.
  • Poziom 9  
    Tak wszystko rozumiem.Tylko czy opłacalna jest taka zabawa.Jeśli bojler 50l nagrzewa się w 1,36h i przy jednym prysznicu zużyje połowę pojemności to do drugiego prysznicu po kilku godzinach grzałka na długo się nie załączy.Więc nie będą to takie spore koszta by zmieniać taryfę.
  • Poziom 34  
    loli1987 napisał:
    Tylko czy opłacalna jest taka zabawa

To sam sobie policz.
    Jeśli w ciągu roku zużyjesz np. 2000kWh energii to w G12as w czasie nocnej taryfy będzie to 2000 x 0,21zł = 420zł.
    W przypadku G11 będzie to 2000 x 0,52 = ok. 1040zł.
    Różnica w abonamencie między G12as i G11 to kilka złotych to możesz przyjąć, że w skali roku za G12as zapłacisz ok. 50zł więcej.
    Jak chcesz mieć dokładne kwoty co do grosza to policz sobie wg cennika Twojego Zakładu Energetycznego i sam oceń, czy dla tych kilkuset złotych rocznie warto kombinować.
    Oczywiście jeśli zużyjesz więcej wody to będziesz miał więcej kWh niż ja przyjąłem do obliczeń, jeśli mniej to to wyjdą ciut mniejsze kwoty do zapłaty.
    No i powyższe obliczenia obowiązują jeśli 100% energii na c.w.u. wykorzystujemy w taryfie nocnej w G12as, bo jeśli będziesz mieszał taryfę nocną i dzienną to różnice będą inne, czyli mniejsze.

loli1987 napisał:
    Jeśli bojler 50l nagrzewa się w 1,36h i przy jednym prysznicu zużyje połowę pojemności to do drugiego prysznicu po kilku godzinach grzałka na długo się nie załączy.

Nagrzewanie trwające 1,5h jest tylko raz przy pierwszym uruchomieniu bojlera, bo potem woda z założenia będzie cały czas ciepła i tylko będą uzupełniane straty energii.
    Jeśli opróżnisz bojler w 50% z ciepłej wody to drugie 50% zapełni zimna woda z wodociągów, więc średnia temperatury wody spadnie i konieczność podgrzania może nastąpić szybciej niż Ci się wydaje. A jeśli chciałbyś korzystać w 100% z nocnej taryfy to potrzeba więcej wody w bojlerze, aby był on w stanie utrzymać komfortową temperaturę wody, aż do godz. 22, gdy będzie tańsza energia.

loli1987 napisał:
    Więc nie będą to takie spore koszta by zmieniać taryfę.

Jak dla mnie te kilkaset złotych to wystarczający bodziec, aby spróbować pokombinować tak, aby korzystać z G12as tylko w taryfie nocnej.
    Co do c.w.u. to bojler 80l może obsłużyć 3 dorosłe osoby ale w taryfie G12 z popołudniowym okienkiem 2h tańszej energii.
    Z taryfą G12as nie mam żadnych praktycznych przykładów, więc nie wiem na ile bojler 80l sprawdziłby się w praktyce, więc na pewno jest to pewnego rodzaju zakup w ciemno, bez gwarancji sukcesu.
  • Poziom 9  
    Coś kosztuje taka zmiana taryfy?I czy w złykłym mieszkaniu komunalnym nie będzie problemu zmiany tej taryfy.Tak teraz rozmyślałem że chyba jednak wezme bojler 80l jest tylko kilkadziesiąt złotych droższy.
  • Poziom 31  
    Zmiana taryfy bez zmiany mocy zamówionej z reguły nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, ew. jakieś koszty rzędu kilkudziesięciu złotych związane z wymianą licznika. Większy bojler to większe straty więc warto się zastanowić. Kąpiel pod prysznicem z reguły nie zużywa jakiś strasznych ilości wody-najgorsze jest zmywanie pod bieżącą wodą.
  • Poziom 9  
    To teraz już zgłupiałem.Gdy przejdę na taryfę g12as to nagrzanie bojlera 50l w taryfie nocnej do 6 rano będzie starczał na prysznic o godz 15 i drugi po 20.Mi się wydaję że będzie musiał dogrzać wodę przed godziną 20.A bojler 80l ustawiony na więcej stopni moim rozumowaniem powinien zachować na tyle ciepłą wodę do godziny 20 by wziąć komfortowo drugi prysznic.W następnym tygodniu zabieram się za remont łazienki i muszę się zdecydować co do pojemności bojlera,ponieważ na ścianie gdzie będzie wisiał muszę zamontować dodatkowe wzmocnienia.
  • Pomocny dla użytkowników
    Mam prysznic a wannę wyrzuciłem. Do tej pory miałem przepływowy ogrzewacz wody. Jego też się pozbyłem. Kupiłem bojler 30 litrowy i dla dwóch osób spokojnie wystarcza. Grzałka 1,5KW. Najpierw grzałem wodę non stop ale gdy zacząłem kontrolować stan licznika, to okazało się iż przy włączaniu bojlera na powiedzmy godziną przed planowaną kąpielą, to oszczędzam mniej więcej 1KW energii elektrycznej. Wystarczy praktycznie pół godziny aby woda podgrzała się do ustalonej temperatury. Jedyna wada to fakt, że codziennie muszę włączać i wyłączać bojler.
  • Poziom 31  
    Zwrócę jeszcze uwagę na 2 istotne sprawy podczas użytkowania bojlera. Po pierwsze nieekonomiczne jest magazynowanie dużej ilości gorącej wody. Im tej wody więcej tym większa powierzchnia urządzania i tym samym większe straty ciepła. Dobowe straty ciepła są parametrem podawanym przez producentów takich podgrzewaczy.
    Drugi fakt łączy się z pierwszym. Z punktu widzenia oszczędności korzystne jest ustawienie jak najniższej temperatury bo im większa różnica temperatur bojler-otoczenie tym intensywniejsze stygnięcie. Ale jest druga strona medalu. Po pierwsze bardzo gorąca woda daje się mieszać z zimną i w efekcie uzyskujesz znacznie większą ilość wody do użytku. Poza tym w bojlerach używanych z niskimi temperaturami rozwijają się bardzo groźne bakterie Legionella. Także ze względów higienicznych warto utrzymywać w podgrzewaczu wysoką temperaturę.
    Odnośnie dwóch taryf to w G12 istnieje jeszcze "okienko" taniej energii. Od 1 kwietnia do 30 września są to godziny 15-17, a od 1 października do 31 marca 13-15). Dowiedz się jak to jest w Twoim regionie i w dostępnych taryfach.
  • Poziom 9  
    Tobie akurat by się przydał czasowy wyłącznik który też zakupie o jakim pisał Wojewoda82 w swoim poście.Ja się liczę że koszty wzrosną o jakieś kilkadziesiąt złoty w miesiącu.Jeszcze przemyśle to na spokojnie który wybrać i czy zmieniać taryfę prądu.
  • Poziom 34  
    loli1987 napisał:
    Jeszcze przemyśle to na spokojnie który wybrać i czy zmieniać taryfę prądu.

Co do G12as to nie masz co się zastanawiać albo bierzesz teraz albo nigdy.
    W G12as brane jest pod uwagę roczne zużycie energii z 12 miesięcy poprzedzających zmianę taryfy na G12as i ta ilość będzie Twoim stałym limitem przez cały czas trwania umowy powyżej którego będziesz miał dopiero tańszą energię w nocy.

Jeśli obecnie masz "niskie" zużycie to teraz opłaca się zmiana na G12as przed planowanym zwiększeniem tego zużycia.
    Jeśli teraz uruchomisz elektryczny bojler c.w.u. i dopiero za rok będziesz chciał wybrać G12as to wówczas będziesz miał limit kWh uwzględniający c.w.u., więc nic nie zyskasz i zmiana na G12as będzie bez sensu
    Krótko mówiąc zmiana na G12as ma sens tylko i wyłącznie wtedy kiedy planujemy zwiększyć zużycie energii elektrycznej np. do podgrzewania c.w.u. i/lub do ogrzewania.

Zmianę taryfy można robić raz do roku, więc jeśli po roku stwierdzisz, że G12as nie jest u Ciebie specjalnie opłacalna to możesz wybrać coś innego, wrócić do G11, czy wybrać inną z grupy G12.
    U mnie zmiana taryfy jest bezpłatna. Płatne jest zwiększenie mocy umownej czyli np. zmiana z instalacji 1-fazowej na 3-fazową itp. i wtedy płacisz kilkadziesiąt złotych jednorazowej opłaty za każdy 1kW dodatkowej mocy.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    O szybkim prysznicu dla 2 osób zapomnij przy bojlerze 50 litrów. Tyle wody to jest potrzebne d0 kąpieli dla jednej osoby. Weź też pod uwagę, że nagrzanie kolejnej porcji 50 litrów dla kolejnej osoby trwa ok. 1,5 godziny. Tyle będzie musiała czekać druga osoba na podgrzanie wody. Teoretycznie można podgrzewać do wyższej temperatury i mieszać gorącą wodę z zimną, ale ta temperatura jest ograniczona do ok. 60'C. Powyżej zacznie się intensywne wytrącanie kamienia kotłowego, który będzie zapychał bojler oraz rury i baterie.
    Jeżeli jest tylko prysznic to bojler 80 litrów to jest minimum, aby 2 osoby mogły wziąć szybki prysznic jedna po drugiej. Jeżeli jest wanna to minimum bojler 150 litrów.

Jezeli chodzi o prąd 2-taryfowy to ma on tylko sens wtedy, kiedy da się zorganizować życie w taki sposób, aby grzanie CWU, pranie, prasowanie odbywało się w godzinach obowiązywania II taryfy. Trzeba też wiedzieć, że w przypadku prądu dwutaryfowego, prąd w taryfie pierwszej jest nieco droższy od prądu jednotaryfowego.