Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skasowano przez autora z tematu o numerze 3612429

Xenon02 09 Wrz 2019 23:00 0 0
    Xenon02
    Poziom 8  
    @gimak

gimak napisał:
    Tak S2 można nazwać przesmykiem, ale bardziej właściwa nazwa to kryza, dławik lub opór (w tym przypadku pneumatyczny). Przy przepływie medium przez taki element następuje spadek wartości ciśnienia, a nie jego podniesie, bo na podniesienie wartości ciśnienia trzeba dostarczyć z zewnątrz dodatkowej energii, a tu to nie występuje - nie występuje zjawisko sprężania.

Okej warto wiedzieć bo myślałem, że to sprężanie w S2 to jak sprężanie w sprężarkach. Ale warto wiedzieć że jest inaczej, i w sumie też racja bo np napędzania takich sprężarek jest taki silnik.

gimak napisał:
    W przestrzeni S3 nie następuje rozprężanie typowe rozprężanie, bo tam ciśnienie już jest, jego wartość, to różnica między ciśnieniem w przestrzeni S1 i spadkiem ciśnienia na dławiku S2.

Różnica ciśnień między S1 i S3 spowodowane S2, okej.

gimak napisał:
    i znowu im większy byłby przepływ medium przez S2 (dławik), tym ta różnica byłaby większa.

gimak napisał:
    dybyś do przestrzeni S1 i S3 zamontował manometry, to różnica między ich wskazaniami byłaby właśnie tym spadkiem ciśnienia na dławiku S2.

Czyli Im większe ciśnienie tym może zajść większa różnica między S1 i S3 w zależności od ustawienia śrubki w Dławiku S2 itp.

gimak napisał:
    Ta różnica ciśnienia inaczej spadek ciśnienia, to jest energia stracona na przepchnięcie medium (tu powietrza) przez dławik.

no czyli spadek wartości ciśnienia, tak jak to dawałem analogicznie na przykładzie 240 MPa. później mamy powiedzmy 210 MPa (różnica ciśnień między S1 i S3 i tutaj mamy 30 MPa czyli nasze S2).

gimak napisał:
    Przepływem rządzi tzw. prawo ciągłości strugi

A ja jak głupi caly czas korzystałem z tego prawa że V1*p1/T1 = V2*p2/T2 :D

gimak napisał:
    Tak byłoby dokładnie przy mediach nieściśliwych, czyli cieczach. Natomiast przy gazach, jeżeli będziemy rozpatrywać przepływy masowe, to będzie tak samo, ale przy przepływach objętościowych już tak prosto nie ma, bo masa 1 kg gazu będzie zajmowało różną objętość w zależności od ciśnienia i temperatury pod jakimi się znajduje w danym momencie.
    W tym przypadku głównie będzie to zależeć od ciśnienia.

Warto wiedzieć.

Po za tym nauczycielka mi mówiła dzisiaj jak jej to tłumaczyłem że jak to jest z tymi spadkami i czy tą prędkość przepływu liczymy od wartości ciśnienia czy od spadu tego ciśnienia jakie występuje.
    No i mi mówiła że i tak na to się nie patrzy bo trzeba to później zaworem redukcyjnym (stabilizować ciśnienie, używać paru sprężarek itd.). Trochę tego jeszcze mam do przetworzenia w głowie ....

----
    Skasowano z tematu: Głupie pytanie o prędkość sprężonego powietrza
    przez Xenon02 dnia 10 Wrz 2019 20:05