Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana napięcia z 18V > 8,4V - Jakie uzyskam max natężenie?

10 Wrz 2019 20:31 105 3
  • Poziom 9  
    Witam,

mam starą wkrętarkę bez akumulatora i ładowarki, z silnikiem przewidzianym na zasilanie 8,4V.
    Testowałem silnik - jest sprawny i chciałbym przerobić ją by działała na stałym zasilaniu. Próbowałem podłączyć wkrętarkę na starym zasilaczu 9V od głośników, ale jest w stanie podać tylko 200mA, więc zbyt mało żeby w ogóle poruszyć silnik.
    Mam do dyspozycji też stary zasilacz od laptopa, 18V 3A i chciałem skorzystać z uniwersalnego układu który obniży mi napięcie do 8,4V lub 9V tak żeby wkrętarka mogła bezpiecznie pracować. Nie znam też mocy silnika wkrętarki.

Domyślam się, potrzeba tutaj odpowiednio wysokie natężenie na wyjściu z układu i nie wiem jak obliczyć jakie natężenie jestem w stanie uzyskać oraz czy będzie ono wystarczające do tego by używać wkrętarki.

Myślałem o układzie regulowanym LM317:
    napięcie wejściowe: 4.2V - 40V DC
    napięcie wyjściowe: 1.2V - 37V DC
    maksymalny prąd wyjściowy: 1.5A

Mogę prosić o jakąś podpowiedź jakie natężenie uzyskam lub czy może jest jakieś lepsze, też nisko-kosztowe rozwiązanie?

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Jak testowales silnik, jesli nie miales go czym zasilic?
    3A to ciagle malo. LM317 nie nadaje sie do takch zastosowan. Zasilacz liniowy jak najbardziej, ale podejrzewam, ze pobor pradu moze osiagnac wartosc nawet 10A.
    Przetwornica od chinczyka tez nie zadziala - prad rozruchu bedzie wylaczal jej zabezpieczenia.
    Najlepszym rozwiazaniem jest zewnetrzny akumulator.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    testowy119 napisał:
    maksymalny prąd wyjściowy: 1.5A

To stanowczo za mało. Minimum 6-10 A potrzeba do wkrętarek. Poczytaj posty na Elce odnośnie zasilania wkrętarek akumulatorowych- sporo znajdziesz.
  • Poziom 9  
    beatom napisał:
    Jak testowales silnik, jesli nie miales go czym zasilic?

Pod akumulatorem 12v z auta.

beatom napisał:
    Najlepszym rozwiazaniem jest zewnetrzny akumulator.

Mam do dyspozycji jakiś akumulator 9V od innego elektronarzędzia i mógłbym z niego spróbować zasilić wiertarkę, ale nie mam do tego akumulatora ładowarki, więc tutaj też byłoby wyzwanie. Mógłbym z tego zasilacza 18V 3A zrobić ładowarkę akumulatora 9V?

brofran napisał:
    Minimum 6-10 A potrzeba do wkrętarek.

Tego się bałem właśnie, dobrze że nie zamówiłem.