Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z radiem CB President Barry

10 Wrz 2019 20:33 441 26
  • Poziom 1  
    Mam problem z radiem CB President Barry. Wszystko działało bardzo dobrze, zjechałem na parking i nagle radio przełączyło sobie samo kolor oraz zmieniło region na EU. Przestałem słyszeć kolegę na radiu, jest w nim tzw. "wyszumiacz" ASC. Gdy jest włączony, to nikogo nie słyszę, a gdy wyłączę ASC na szum radia, to słyszę każdego. Na czym polega problem?
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 33  
    Witam.
    Objawy wskazują na niewłaściwe zasilanie radiotelefonu. W torze zasilania jest przerwa i gdy ona nastąpiła radio się zresetowało do ustawień fabrycznych. Kolor pewno niebieskie się zrobił tak?
    KryStiaNq napisał:
    Przestałem słyszeć kolegę na radiu, jest w nim tzw. "wyszumiacz" ASC.
    Tu decyduje ustawienie pokrętła. Zalecam obejrzenie tego filmu, jest tu pokazane jak ustawić to radio na polski standard i kolor. Pokazane jest pod koniec też jak działa ASC.

Link
  • Poziom 14  
    Witam. Podepnę się pod temat.
    Cytat:
    "wyszumiacz" ASC. Gdy jest włączony, to nikogo nie słyszę, a gdy wyłączę ASC na szum radia, to słyszę każdego. Na czym polega problem?

Mam właśnie problem z ASC w barrym taki jak opisuje autor tematu. Miał może ktoś podobny problem? Gdzie szukać usterki?
  • Poziom 33  
    Usterki nie ma. Po prostu jest próg ASC za wysoko ustawiony na Twoje wymagania. Ale ( nie wiem dokładnie bo tego radia nie widziałem od środka jeszcze) na pewno jest możliwość przeregulowania( czytaj obniżenia) tego progu sygnałowego. Przeważnie tej klasy producenci zawsze montują potencjometry do tego. Jednak nie radzę bez doświadczenia i wiedzy o budowie radiotelefonu w tym samemu grzebać. Jeżeli już kolega chce sam kombinować i znajdzie taki potencjometr to przed ruszeniem go zmierzyć dokładnie jak jest ustawiony aby zawsze można było wrócić do nastawy fabrycznej. Po prostu ASC jest ustawiane na sztywno i aby próg przekroczyć musi być odpowiednio wysoki poziom sygnału.
  • Poziom 33  
    Regulacje progu zadziałania ASC najlepiej robić w obecności widocznych na skali ok. 1-2 kreski zakłóceń/szumu. Regulacja na czystym tle zakłóceniowym nie ma sensu.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 33  
    Regulacji ASC nie znajdziesz w żadnym service manualu.
  • Poziom 40  
    Hektar Zahler napisał:
    Regulacji ASC nie znajdziesz w żadnym service manualu.
    Potwierdzam.
    W tym radiotelefonie, z tego co się dowiedziałem, sterowanie układem ASC "działa" na innej zasadzie (U11, pin.24).

Pozdrawiam.
  • Poziom 33  
    President nigdy nie podaje tej informacji, ponieważ serwisowo wymaga sie generatora szumu z tzw. trójnikiem pomiarowym oraz generatora sygnału. Ustawia sie odpowiednia kombinacje obu generatorów, podaje do r-telefonu przez trójnik i w ten sposób radio jest gotowe do prawidłowej regulacji. Insza inszość, że trzeba dorobić potencjometr pomiedzy 8-9 noge układu U3, aby uzyskać regulacje progu zadziałania bramki, bo potencjometru takiego fabrycznie nie ma. Kontrolnie podany jest SINAD 20dB progu zadziałania.
  • Poziom 40  
    Hektar Zahler napisał:
    Insza inszość, że trzeba dorobić potencjometr pomiedzy 8-9 noge układu U3,
    Może i tak, lecz moim zdaniem: "nie tędy droga", zwłaszcza dla osób nieposiadających wiedzy, praktyki oraz odpowiednich urządzeń kontrolno-pomiarowych.
    Marcin, a czy czasami w przypadku tego CB radia, za te (i nie tylko te) ustawienia odpowiada procesor?
  • Poziom 33  
    To jest zwykły detektor szumu po dyskryminatorze FM.
  • Poziom 40  
    Hektar Zahler napisał:
    To jest zwykły detektor szumu po dyskryminatorze FM.
    U11? :cry:
    A co myślisz o U7?
  • Poziom 14  
    Przekręcając pokrętło SQ maksymalnie w lewo włącza się ASC. Radio sygnał odbiera ale zachowuje się jakby włączona była jakaś funkcja MUTE, głośnik jest wyciszony. Czyli jak tym ASC steruje procesor to nie da się naprawić tego ASC?
    Cytat:
    Insza inszość, że trzeba dorobić potencjometr pomiedzy 8-9 noge układu U3, aby uzyskać regulacje progu zadziałania bramki, bo potencjometru takiego fabrycznie nie ma.

Czyli jak wstawię potencjometr powiedzmy 20kΩ pomiędzy 8 a 9 nogę układu U3 to da się nim regulować? Jakieś eksperymenty przeprowadzić trzeba. Może zadziała.
    A może uszkodzony jest dyskryminator JTBM455C24?
  • Poziom 40  
    basti23 napisał:
    A może uszkodzony jest dyskryminator JTBM455C24?
    Moim zdaniem, mało prawdopodobne.
    Zagadaj z kimś na FM i będzie wiadomo.
  • Poziom 33  
    basti23 napisał:
    ak to działa jak na załączonym filmie.
    Czyli co tak działa? Bo nie za bardzo rozumiem teraz. Czy tak działa ta modyfikacja podana wyżej przez Marcina (Hektar Zahlera-a) czy tak działa radio bez tej modyfikacji? Bo jak widzę na tym filmie to wcale nie działa to ASC. Zwyczajnie sygnał nie przechodzi progu czułości, widać go na LCD ale progu nie przełamuje.
  • Poziom 14  
    No właśnie chodzi o to że nie przepuszcza ASC sygnału i po przylutowaniu potencjometru 10kohm między 8 a 9 nogę U3 nic się nie zmienia.
  • Poziom 40  
    @basti23 bez względu ile byś nagrał filmików, tego CB radia, tak nie naprawisz.
    Sprawdzałeś opcję podaną w #14 ?.
    Sprawdź poziom napięcia: TP9.

Edit:

basti23 napisał:
    po przylutowaniu potencjometru 10kohm między 8 a 9 nogę U3

Moim zdaniem już sama propozycja takiego zabiegu, delikatnie mówiąc była nierozsądna.
    Spójrz na d.s tego układu scalonego (TA31136).
  • Poziom 14  
    Cytat:
    Sprawdzałeś opcję podaną w #14 ?.

Sprawdzałem. Odbiór jak i nadawanie działa poprawnie na AM i FM ale przy włączonym ASC nic nie słychać.
    Cytat:
    Sprawdź poziom napięcia: TP9.

Poziom napięcia TP9 = 0,85V
  • Poziom 40  
    basti23 napisał:
    Poziom napięcia TP9 = 0,85V
    Przy włączonym i wyłączonym ASC ?.
  • Poziom 14  
    Dokładnie tak. Nie ma żadnej różnicy.
  • Poziom 33  
    gumisie napisał:
    Spójrz na d.s tego układu scalonego (TA31136).
    Popieram w całej rozciągłości.
    Jak wreszcie autor tematu posłucha tej rady zobaczy, że cwany President robi swoje ASC dokładnie tak samo jak ta aplikacja pokazuje. Proszę skorzystać z załącznika kolegi 'gumisie" i zobaczyć na U3 na nogi 7-8, widać tam wyraźnie potencjometr regulacyjny i pozostałe urządzenia, które de facto President umieszcza na swojej PCB. Dokładnie te same elementy co w Datasheet, tylko na schemacie manuala serwisowego Barrego one są w tym prostokącie z napisem ASC i ich zwyczajnie nie widać. Ale można to sobie modyfikować.Proszę rzucić okiem na płytę i porównać. np. R165, C89,C178,R84 itp. Te elementy są na PCB a na schemacie ich nie ma! One to właśnie decydują o ASC. Teraz aby robić eksperymenty jakie autor tematu lubi o czym wyżej pisze, należy dać potencjometr od ścieżki zaznaczonej na niebiesko do masy PCB.
    Problem z radiem CB President Barry Poza tym można modyfikować wartości poszczególnych elementów i wtedy powinna się zmieniać praca ASC. Mogę się mylić, bo nie jestem zawodowym elektronikiem , tylko skromnym amatorem, który się ciągle uczy. Jednak wydaje mi się iż właśnie "gumisie" wskazuje tutaj dobry kierunek wskazując na U3.
  • Poziom 14  
    W ten sposób wlutować ten potencjometr?
  • Poziom 33  
    basti23 napisał:
    Nie tak. Rusz się wreszcie i zbacz na notę układu. Tak Ci to ciężko zrobić? Suwak potencjometru ma być na "niebieską ramkę" , tutaj jest R89 jako sztywny opór zastosowany , zamiast niego można dać potencjometr, albo z nim potencjometr go bocznikując suwakiem. To zależy od Ciebie. Zobacz na nocie co masz regulować. Z nogi 9-tej U3 jest pojemność C87 (przez R70 zasilona-tego nie ma akurat na nocie) i potem jest "sztywna" R89 zamiast suwaka na R165/C89/C178 tak samo jak na nocie. Albo bocznikujesz R89 suwakiem i nogą potencjometru a druga noga do masy, albo wycinka R89 i sam potencjometr tak jak na nocie. Zaznaczam, iż opisuję tu tylko regulację ASC a nie naprawę ASC. U ciebie wygląda na uszkodzone ASC czyli najpierw zanim zmontujesz potencjometr sprawdzaj wartość tych wszystkich elektrośmieci SMD zgodnie z SM Barrego!
    Może coś padło i dlatego to ASC nie działa wcale a nie da się modyfikować czegoś co nie działa!!
    :shii: :shii:
  • Poziom 40  
    basti23 napisał:
    Witam. Podepnę się pod temat.
    Takie podpinanie to chyba nie jest na miejscu (regulamin elektrody).
    basti23 napisał:
    Nie, o ile przez te Twoje doświadczenia już nie uszkodziłeś U3, to zmierzasz w tym kierunku.
  • Poziom 14  
    Cytat:
    Takie podpinanie to chyba nie jest na miejscu (regulamin elektrody).

Ok. Zrozumiałem. Pozdrawiam wszystkich śledzących temat i przepraszam autora za zaśmiecenie jego tematu.
  • Poziom 33  
    Taki układ potencjometru bedzie w 100% dostrajalny.

Co ważne, aby ten ASC działał jak najlepiej, dyskryminator oraz synteza muszą być idealnie dostrojone do czestotliwości.