Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra R-8040 - Uszkodzenie głowicy UKF

10 Wrz 2019 22:15 411 9
  • Poziom 12  
    Stałem się posiadaczem amplitunera Unitry R-8040. Tuner w zakresie UKF był już przestrajany, ale odbierał kiepsko, z niską czułością śladowe stacje, mocno zniekształcone. Odlutowałem ekranowanie głowicy dla zweryfikowania jej stanu. Od tej chwili UKF zamilkł całkowicie. Słychać tylko szum, choć nie jestem pewien, czy to jest "syk" UKF-u. Przy pokręcaniu pokrętła głośności z głośnika wydobywa się cała gama dziwnych dźwięków (sprzęganie, bulgotanie, piski), to samo przy zbliżaniu dłoni.

Pomierzyłem napięcia na tranzystorach głowicy i wartości są lekko podwyższone, ale mniej więcej odpowiadają podanym na schemacie i w instrukcji serwisowej. Na UL1621 - nóżka 7 - 12,4 V - pozostałe napięcia mniej więcej odpowiadają aplikacji. Przelutowałem wszystkie punty lutownicze w głowicy i sprawdziłem ciągłość ścieżek. Napięcie przestrajania warikapów reguluje się w zakresie od 2,8 V do 28 V. Warikapy są sprawne wg miernika. Sprawdziłem wszystkie rezystory, prócz pojemności w wielkości piko. Wszystko wygląda na to, że jest w porządku. Podstawiłem nawet nowe tranzystory aby wyeliminować starzenie się półprzewodników, wiadomo elektronika ma czterdzieści kilka lat. W zasilaczu wymienione elektrolity, napięcia: 39,4 V i 14,3 V (powinno być wg schematu 40 V i 15 V przy 220 V w sieci) obecnie jest 230 V.

Jestem po etapie naprawy wzmacniacza mocy. Teraz pracuje poprawnie. Okazało się, że przyczyną uszkadzania (notorycznego) winne było gniazdo słuchawkowe, które ktoś potraktował chyba gwoździem. Ale do rzeczy. Chciałem to radio przywrócić do używalności ze względu na sentyment do Unitry i dla towarzystwa magnetofonu M-8040.

Siedzę nad tym drugi dzień i nic więcej nie przychodzi mi do głowy. Niestety nie posiadam oscyloskopu i generatora w.cz. Proszę, pomóżcie.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    PC_maniak napisał:
    Odlutowałem ekranowanie głowicy dla zweryfikowania jej stanu. Od tej chwili ukf zamilkł całkowicie.

To dowodzi spartaczenia pracy przy przestrajaniu. Głowica została rozstrojona a nie przestrojona. Trzeba zacząć przestrajanie od początku.
    PC_maniak napisał:
    Podstawiłem nawet nowe tranzystory aby wyeliminować starzenie się półprzewodników,

To akurat było zbędne chyba że wymieniłeś na lepsze pod względem szumów i wzmocnienia. Tylko że wtedy głowica także wymaga dostrojenia.
  • Poziom 12  
    Dziękuję za odpowiedzi. Tylko jak mam ponownie zestroić głowicę, skoro nic nie odbiera? Gdyby udało się uchwycić ślad chociaż jednej stacji, to byłbym w domu.

Z powodzeniem przestroiłem głowicę w Radmorze, ale tam głowica żyła. A ta się nie przestraja. Proszę o podpowiedź, jak w tej sytuacji ruszyć.
  • Poziom 19  
    Sprawdź, które kondensatory zostały usunięte i czy zastąpiono je (te które należało) prawidłowymi wartościami, popraw podejrzane luty, załóż ekran na głowicę tak, by radio wróciło do stanu grania i pokręć cewką/trymerem od czułości. Wszystko masz w skrócie opisane w linku, który ci podałem, co trzeba zrobić, by z powodzeniem przestroić głowicę.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Zdejmowanie ekranu z głowicy spowodowało zmianę ustawienia częstotliwości obwodów wejściowych i heterodyny, a może i wzbudzenie. Wszelkie procedury przestrajania głowicy należy przeprowadzać bez zmiany konstrukcji, do tego celu służą otwory w ekranie, które zabezpieczają dostęp do rdzeni cewek i kondensatorów. Przy konieczności wymiany elementu demontujesz ekran, wymieniasz element i montujesz ekran z powrotem.
  • Poziom 12  
    Głowica ruszyła. Obecnie pracuje jako zgrubnie zestrojona, jeszcze wymaga dokładnej korekty, ale to już sprawa na dobrej drodze. W stopniu wejściowym wylutowałem trymer ceramiczny C328 i podczas wylutowywania okazało się, że jedno z wyprowadzeń trymera było pęknięte tuż pod punktem lutowania do płytki drukowanej. Wymieniłem również tranzystor T303 (wcześniej BF240 na BF314) który wykazywał uszkodzenie złącza (przerwę) baza-emiter. Zauważyłem jeszcze luźny nit na potencjometrze R328 100 kom podający napięcie na warikapy. Mam taki w zapasach, więc wymienię.

Ten wiekowy sprzęt to pasmo usterek i jeszcze nie wiem, co może wyskoczyć, gdyż część zniekształceń leży po stronie przedwzmacniaczy, w których wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne, i trzeszczących potencjometrów, tak mi się przynajmniej wydaje.

Pragnę podziękować Kolegom za postawienie diagnozy, która zmotywowała mnie jednak do głębszego poszperania w głowicy. W podzięce obdarowałem Kolegów punktami w opcji "pomógł". Nie kończę tematu i poinformuję po ukończeniu pracy nad tunerem o osiągniętych efektach.

Pozdrawiam, dziękuję i zabieram się do pracy.
  • Poziom 25  
    A skąd masz takie wiadomości że półprzewodniki starzeją się i trzeba je wymienić? To nie lampy że tracą emisję. Ktoś kto przekazał Tobie taką informację chciał Cię "wpuścić w maliny".
  • Poziom 12  
    Głowica zestrojona. UKF gra czysto, stabilnie, bez zakłóceń i szumów na 2 m drutu jako antenie.

Zdecydowałem się na wymianę wszystkich trzech tranzystorów w głowicy tj. T302 (BF314), T303 (BF314) i T304 (BF195) na tranzystory BF240. Trzeba tylko uważać na zmianę kolejności wyprowadzeń z CBE na CEB dla T302 i T303 i odpowiednio wlutować. Natomiast T304 lutuje się w porządku CEB. Na poprzednim zestawie tranzystorów wg mnie głowica stroiła się i pracowała kiepsko.

Oczywiście niczego odkrywczego nie przekazuję, gdyż na Elektrodzie jest masa podobnych tematów. Piszę, by zakończyć rozpoczęty przez siebie temat. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pośpieszyli z pomocą.

Odpowiadając Koledze na temat starzenia się półprzewodników: być może nieprecyzyjnie się wyraziłem. Półprzewodnik jako taki nie powinien podlegać degradacji w funkcji czasu. Dotyczyć to jednak może złączy i doprowadzeń do struktury półprzewodnikowej zwłaszcza w wykonaniu CEMI. Pamiętam, jak rozpierała mnie duma z polskiej produkcji półprzewodników. Z biegiem lat porównanie do technologii z Zachodu obnażyło prawdę o naszej elektronice. Jest trochę na ten temat w sieci i na tym się opierałem. Ale to już inny temat. W każdym razie sentyment do UNITRY pozostał i nic tego nie zmieni.

Może nie będę wnioskował o zamknięcie tematu chociaż przez pewien czas, bo może ktoś zechce wnieść swoje uwagi.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

=dodano= po kilku dniach

Jednak nie jest tak dobrze, jak opisałem. Owszem silne stacje wchodzą czysto i bez zakłóceń.
    Jednak słabsze są zaszumione z niskim poziomem. Nie piszę o tu o dalekich i słabiutkich.
    Przy silnej stacji na 14 nóżce TDA1047 jest max. 1.1V. Chyba powinno być więcej?
    Nie działa wyciszenie strojenia i słaby zaskok Arcz (zmieniona pojemność w heterodynie C350 z 5,6p na 2,2p), dioda stereo zapala się nawet na szumach strojenia.
    Podejrzewam że były kręcone rdzenie cewek F1 i F2 na filtrze p.cz. Czy jest możliwe w warunkach amatorskich przywrócenie w miarę poprawnego zestrojenia tego filtra?
    Proszę o odpowiedź.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Kolego, PC _ maniak! Analiza tobą napisanego wskazuje na to, że problem kryje się w nie dostatecznym wzmacnianiu glowicy, wzm.PCZ czy obu razem. W radioodbiornikach FM ARW zabezpiecza się ogranicznikiem wzmacniania, a dla jego prawidłowego funkcjonowania należy, żeby wzmacnianie wszystkich przyjmowanych sygnalow , było wyższe za poziom ograniczenia . Tylko w tym wypadku poziom sygnału wszystkich rozgłośni na wyjściu ogranicznika będzie jednakowy.Szukaj w którym punkcie schematu traci się wzmacnianie. Unitra R-8040 - Uszkodzenie głowicy UKF