Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

potrzebny sterownik do urządzenia - rys.

10 Wrz 2019 23:21 126 8
  • Uczeń
    Witam,
    Potrzebuję sterownik do silnika DC 12V do urządzenia jak niżej, mianowicie:
    silnik ma zębatkę zamontowaną na osi, oś silnika ma się obracać ileś tam sekund (i to miałoby być ustawiane własnie) w jedną stronę i z powrotem - i tak ciągle, do czasu zmiany ustawień. Zamysłem docelowym jest ruch posuwisto-zwrotny listwy zębatej poruszanej przez tę zębatkę, dokładniej regulacja skoku tego ruchu listwy.
    Czy ktoś coś pomoże???
    potrzebny sterownik do urządzenia - rys.
    https://obrazki.elektroda.pl/2732093000_1568150464.jpg
  • Relpol przekaźniki
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    Sam układ jest banalnie prosty, jednak trzeba rozważyć hamowanie silnika. Jaki silnik będzie to napędzał, i jakiej prędkości oczekujesz?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 30  
    Sam układ czasowy może nie wystarczyć. Może być potrzeba badania pozycji, np. przez enkoder na osi silnika.
    SylwekK napisał:
    Sam układ czasowy może nie wystarczyć

Jak najbardziej, ponieważ droga jaką pokona w tym czasie listwa będzie zależna od obciążenia.
  • Poziom 23  
    Daj krańcówki na położeniach skrajnych - sterowanie od krańcówki do krańcówki.
  • Uczeń
    No ale jak dam krańcówki to będzie tylko jeden skok.
    A ja chcę ten skok regulować.
    W sumie jakby się dało to i prędkość też, choć wiem że będzie zależna od obciążenia.
    Jaki silnik???
    np. 200-250W, 12-24V z reduktorem, na jednym z najbardziej znanych portali aukcyjnych należy wpisać:
    Silnik z przekładnią 24V 250W 1016z kołem pasowym
  • Poziom 30  
    Z enkoderem na osi silnika można już stabilizować obroty. Jeśli na osi roboczej to najwyżej do pomiaru przesunięcia.
  • Poziom 23  
    pawellukaszelektroda napisał:
    No ale jak dam krańcówki to będzie tylko jeden skok.

Ale jak będziesz te krańcówki przesuwał to będzie też zmieniał się skok. Można dać też jak @SylwekK proponuje enkoder i na podstawie pozycji z niego wyznaczać pozycje krańcowe i stabilizować prędkość ale wymaga to już bardziej zaawansowanego układu programowania i sterowania.
    Do zmiany prędkości możesz zastosować regulator PWM.
    W przypadku silnika DC, i nie uwzględniając hamulca wystarczy przekaźnik i dwie krańcówki.