Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring IP - MiniPC zamiast rejestratora

10 Wrz 2019 23:26 93 3
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich.
    Na wstępie chciałem się przywitać, ponieważ jest to mój pierwszy post.

Mam do szanownego grona prośbę o poradę odnośnie doboru sprzętu (lub odwiedzenie mnie od pomysłu).

Chciałbym zamontować monitoring IP oparty na kamerach HIKVISION DS 2CD1143G0 I lub odpowiednich.
    Załóżmy, że rozmawiamy o kamerach 4Mpx (2560×1440) i obrazie 20 kl/s, pracujących cały czas.
    Pozostałe parametry można pominąć.

Zamiast rejestratora, chciałbym postawić MiniPC, bo mam dostęp do różnych podzespołów.

Plan wstępny zakładał płytę główna ASRock J5005-ITX z wbudowanym procesorem Intel Pentium J5005.
    Biorę również pod uwagę inne konstrukcje, typu Intel Pentium J4205, Intel Celeron J4105 lub Intel Celeron N3160.

Generalnie chodzi o MiniPC z zasilaczem typu PicoPSU, najmocniejszym, ale zintegrowanym procesorem (najmniejszy pobór prądu).
    Pamięci RAM "ile wejdzie", min. 8GB lub 16GB.
    Dyski WD black / WB purple + SSD na system.

Całość podpięta do zasilacza impulsowego buforowy HPSB11A12E.
    W celach wyrównania napięcia (ładowanie / prąd z akumulatora) użyję liniowy stabilizator napięcia RN 500 na 12V lub moduł zasilania AVIC-50-120-OF na 12V.

Zależy mi, aby całość działają na zasilaczu buforowym.
    UPS-a nie chcę wykorzystywać, ma krótki czas podtrzymywania.

Tutaj ograniczeniem jest maksymalna wydajność prądowa 4A-5A na stabilizatorach lub maksymalnie 10A z zasilacza buforowego (jeżeli użyję dwóch, trzech stabilizatorów aby nie przegrzać pojedynczego).

Stąd pomysł użycia płyty z zintegrowanym procesorem - gdzie żeby zasilić całość powinno wystarczyć 20W-30W w szczycie.
    Wszystkie inne mocniejsze procesory nie są już zintegrowane, mają być 35W TDP co z płytą główną wyjdzie z 40W-50W w szczycie.

Pytanie które mnie nurtuje:
    Czy opisany powyżej zestaw pociągnie Windows 10 + jakiś program do zapisu obrazu (myślałem o AnyCam) i np. 4 lub 6 kamer (4Mpx, 20k/s) ?
    Kodek obojętny, może być H.265+ lub H.264.
    Niestety nie mam w ręce tego sprzętu i mogę się oprzeć jedynie ma CPU Benchmarks porównując wydajność do czegoś, co mam w domu.

Czy jednak sprzęt będzie za słaby i (zakładając użycie zasilacza buforowego), najlepszy będzie jednak dedykowany rejestrator?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi,
    Michał

• Poziom 43  
    Obawiam się że te CPU przy sprzętowej kompresji w locie nie dadzą po prostu rady.
  • Poziom 2  
    Rozumiem.
    Czyli w takim razie upewnię się, aby rozwiać wątpliwości.
    Dedykowane rejestrator mają wsparcie sprzętowe dla kodowania/dekodowania. Trochę się tutaj zdziwiłem, ponieważ sądziłem że oprogramowanie w urządzeniach tego typu jest oparte na systemie Linux i służy głównie do zapisu na dysku już skompresowanego obrazu (jaki wysyła kamera).
    Ew. obciążenie to dekodowanie obrazu do podglądu.

Jeżeli chodzi o CPU to znalazłem gdzieś dość ogólne określenie że J4205 powinien obsłużyć 48 kamer IP nagrywających w standardzie HEVC (H.265) w rozdzielczości D1 (704x576). Co daje ok. 4-5 kamer w rozdzielczości 4Mpx.
    Niemniej, brak informacji odnośnie ilości klatek na sekundę itp. - stąd moje pytanie.

Sądziłem również że obecne procesory mają wsparcie dla instrukcji multimedialnych (szczególnie dla H.264), jak i sama rejestracja to jedynie zgrywanie strumienia z kamery na dysk.

Przepraszam że drążę temat, wolę się upewnić zanim wpakuję się w koszty rejestratora - szczególnie że do sprzętu PC mam dostęp.
  • Poziom 38  
    Jeśli płyty mają sprzętową akcelerację video to chyba powinny sobie poradzić.