Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robot z Jetson Nano i sensorami od Sparkfun

ghost666 11 Wrz 2019 01:46 276 0
 • Robot z Jetson Nano i sensorami od Sparkfun
  Robot z Jetson Nano i sensorami od Sparkfun
  Firma SparkFun wypuściła właśnie swoją wersję zestawu rozwojowego do robotyki JetBot AI Kit, oparty na module Jetson Nno firmy Nvidia. Robot ten wyposażony jest w Qwiic pHat, kamerę szerokokątną i wiele innych akcesoriów.

  Kiedy w marcu Nvidia wypuściła pracujący pod Linuksem moduł Jetson Nano oraz zestaw deweloperski za 99 dolarów dla tej platformy, na GitHub opublikowano specyfikacje i dokumentację, dotyczącą używania tego zestawu do budowy mobilnego robota JetBot. Pod koniec lipca firma Waveshare wypuścił zestaw AI JetBot oparty na tym projekcie. Były one dostępne z zestawem Jetson Nano (216 dolarów) lub bez niego (100 dolarów). Teraz SparkFun wydał bardziej zaawansowaną - i droższą - wersję otwartego zestawu do robotyki. Trafił on do sprzedaży za 275 dolarów z modułem deweloperskim Jetson Nano lub 175 dolarów bez niego. SparkFun wprowadził również do swojej oferty zestaw SparkFun DLI dla modułów Jetson Nano, który koncentruje się na algorytmach głębokiego uczenia maszynowego.

  Zestaw SparkFun JetBot AI jest zgodny z innymi zestawami robotyki SparkFun, takimi jak oparty na Raspberry Pi Zero W zestaw autonomiczny SparkFun dla Sphero RVR. Nowy zestaw "zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć pracę z JetBotem, bez śrubokręta krzyżakowego, narzędzi do lutowania i komputera z graficznym interfejsem użytkownika z systemem Ubuntu" pisze SparkFun.

  JetBot wykorzystuje 128-rdzeniowy układ GPU Maxwell Jetson Nano wraz z systemem ROS (Robot Operating System), aby uruchomić algorytmy rozpoznawania twarzy, śledzenia obiektów, automatycznego śledzenia linii i algorytmów wyprzedzania kolizji. Procesor Maxwell Nano zapewnia biblioteki AI CUDA-X i obsługę wideo 4K przy 60 klatkach na sekundę. Moduł Nano ma 70 mm x 45 mm; integruje również cztery rdzenie ARM Cortex-A57 taktowane 1,43 GHz i 4 GB pamięci LPDDR4.

  Zestaw deweloperski Jetson Nano Dev ma wymiary 100 mm x 80 mm i jest podobny do Raspberry Pi 3B+. Oferuje gigabitowy port Ethernetowy z obsługą PoE, gniazdo microSD, 4 porty USB 3.0 oraz port micro-USB dla zasilania. Ten komputer jednopłytkowy jest ponadto wyposażony w porty HDMI 2.0 i eDP z obsługą 4K, wejście MIPI-CSI, 40-pinowy nagłówek GPIO oraz gniazdo M.2, w którym w module Jetson AI Kit znajduje się karta Wi-Fi Intela

  Podobnie jak zestaw Waveshare, zestaw SparkFun JetBot AI jest dostarczany z kartą microSD o pojemności 64 GB z wstępnie wgranym obrazem systemu SparkFun JetBot, który zawiera oprogramowanie JetBot ROS. Dodany jest również pakiet AWS RoboMaker z AWS IoT Greengrass.

  Zestaw jest jedynym zestawem JetBot dostępnym obecnie na rynku, "który wykracza poza standardowe przykłady JetBot" twierdzi SparkFun. "Obsługiwanych jest wiele innych popularnych frameworków AI, takich jak TensorFlow, PyTorch, Caffe i MXNet, a Jetson Nano jest w stanie obsługiwać wiele sieci neuronowych równolegle w celu przetwarzania danych i działania" mówi firma.

  Robot z Jetson Nano i sensorami od Sparkfun
  Robot z Jetson Nano i sensorami od Sparkfun
  Kolejnym kluczowym dodatkiem jest SparkFun Qwiic pHat dla Raspberry Pi. Wspierane przez dołączoną bibliotekę Jetson GPIO Python, która oferuje "pewną nową kompatybilność Pythona z ekosystemem SparkFun Qwiic", moduł ten oferuje cztery złącza, do których mogą podłączyć dziesiątki czujników i inne gadżety w środowisku Jetson Nano, jak wskazuje SparkFun. Moduł ten "ułatwia integrację ponad 30 czujników bez lutowania".

  Inne elementy zestawu obejmują szerokokątną kamerę Leopard Imaging o kącie widzenia 145 ° z kablem oraz adapter Wi-Fi firmy EDIMAX a także szeregowy sterownik silnika SparkFun. Dostępny jest również płytka SparkFun Micro OLED z rodziny Qwiic.

  Zestaw SparkFun DLI dla Jetson Nano

  Zestaw SparkFun DLI dla Jetson Nano jest przeznaczony dla programistów, badaczy, studentów i hobbystów, którzy chcą poznać koncepcje systemów sztucznej inteligencji. Zestaw jest dostarczany z zestawem deweloperskim Jetson Nano i 32-GB kartą microSD z zawartością, która obsługuje bezpłatny, samodzielny kurs online Deep Learning Institute (DLI) od Nvidii. Kurs ten uczy, jak gromadzić dane na temat obrazu i używać go do trenowania, optymalizacji i wdrażania modeli AI do zadań niestandardowych, takich jak rozpoznawanie gestów dłoni lub przeprowadzanie regresji obrazu w celu zlokalizowania kluczowego punktu na obrazie.

  Robot z Jetson Nano i sensorami od Sparkfun
  Zestaw SparkFun DLI


  Zestaw wyposażony jest dodatkowo w kamerę od Raspberry Pi oraz zasilacz 5 V o wydajności prądowej do 4 A, a także zworkę i przewód microUSB

  Dalsze informacje

  Zestaw SparkFun JetBot AI dostępny jest w cenie 274.95 dolarów z modułem deweloperskim Jetson Nano Dev oraz w cenie 174.95 dolarów bez tegoż modułu. The Zestaw SparkFun DLI Kit dla Jetson Nano kosztuje 164.95 dolarów i dostępny jest tylko z deweloperskim modułem Jetson Nano.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/jetson-nano-based-robotics-kit-connects-to-sparkfun-sensors/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9357 postów o ocenie 6937, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.